Топіарі - мистецтво стрижки кущів і дерев

Багато людей, у яких є свій будинок із садом, прагнуть до прекрасного і люблять прикрашати його різними рослинами, квітами й кущами. Серед чагарників і дерев зустрічаються досить доглянуті і підстрижені

Багато людей, у яких є свій будинок із садом, прагнуть до прекрасного і люблять прикрашати його різними рослинами, квітами й кущами. Серед чагарників і дерев зустрічаються досить доглянуті і підстрижені. Надання правильної форми рослин, їх декоративна стрижка носить назву "топіарі". Воно досить поширене і популярне серед садівників і любителів.

Трохи історії про мистецтво топіарі

Даний термін утворився від 2 слів латинського походження — "садівник" і "садиба". Якщо зазирнути в історію його розвитку, то можна побачити, що мистецтво топіарі виникло ще в стародавні часи. Тоді воно використовувалося для надання рослинам правильної геометричної фігури. Створювалися численні сади. Прикладом, що підтверджує використання топіарі, можуть служити сади Серамиды у Вавилоні, що є одним з чудес світу. Не менш прекрасні шедеври з підстрижених у правильній формі рослин були в Давньому Єгипті, Сирії та Персії, пізніше з'явилися в Римі та інших країнах. У Древній Рим проникали різні традиції та ремесла. У той час, разом із появою рабства в Римі виникло мистецтво стрижки дерев. Воно було привезено з Єгипту і Персії. Двори Риму прикрашали алеї та клумби рівній геометричній форми. Поширювалося християнство і з'являлися монастирі. Часто декоративно підстрижені сади з лікарськими деревами і рослинами можна було зустріти в монастирях. Ченці, які люблять спокійний спосіб життя, полюбили мистецтво топіарі. Воно ставало все більш популярним. В Європі в XV столітті безліч розкішних палаців прикрашалися садками у формальному стилі. Палац Версаль, що належав Людовику XIV, був оформлений в такому стилі. Палаци прикрашалися чудовими лабіринтами, створеними з чагарників. Кращими майстрами в цій справі були визнані англійські та голландські садівники. Популярність топіарі знижувалася протягом XVIII-XIX століть. В цей час віталася природність. Проте в кінці XIX століття топіарі стало знову затребуваним. З'явилися нові течії в даному мистецтві, які допомогли його відродити. Зокрема, британський стиль стрижки дерев у формі різноманітних фігур на фоні підстриженого газону.

Види стрижки

Кожен з нас хоче прикрасити своє житло. Топіарі люблять використовувати не тільки професіонали, але і новачки у цій справі. Зараз великою популярністю користуються рослини і чагарники, підстрижені у формі чітких фігур поруч з пишними деревами. Садівники підрозділяють стрижку рослин на 2 види: новий американський і традиційний. Якщо говорити про традиційному, то в цьому випадку вирощується рослина, а потім йому надають потрібну форму. Американський топіарі передбачає вирощування рослин з використанням спеціального каркаса потрібної форми на початковому етапі посадки рослин. Каркас виконаний у вигляді рамки з різними зображеннями. Рослина з часом набуває форму каркаса, і ви отримуєте потрібну форму.

рамка вази для топиария

Садівникам-початківцям необхідно враховувати той факт, що не всі рослини можна використовувати для топіарі. Якщо ви хочете прикрасити свій сад, ви повинні знати про придатних для топіарі рослинах. Тільки у цьому випадку вам вдасться створити шедевр садового мистецтва.

Які рослини використовують для топіарі?

Вдалим варіантом для отримання живоплоту є колюча рослина гостролист. Його стрижуть 1 раз в рік. Отруйні рослини самшит і тіс також часто використовуються в цих цілях. Їх стрижуть частіше — 2 рази на рік. Кизильник швидко розростається і вимагає частої стрижки. Для створення живої огорожі також підійде бирючина. Цей чагарник стрижуть в теплу пору року в період активного росту.

груглый кущ - мистецтво топиария

З чого почати?

Якщо ви хочете оволодіти цим мистецтвом і створити топіарі, почніть тренуватися в стрижці невеликих чагарників. Можна потренуватися також на горщикових рослин. Надайте їм просту геометричну форму квадрата або кола. Стрижіть рослина спочатку зверху, потім вниз. При стрижці обов'язково не забудьте залишити невелику кількість бруньок на рослині, щоб уникнути його засихання. Поливайте чагарник прохолодною водою і удобрюйте вітамінами. Основним інструментом стрижки є ножиці. Від їх гостроти залежить якість та акуратність роботи. Не впадайте у відчай, якщо не досягли потрібної форми при стрижці. Спробуйте використовувати каркас простої форми і висадити рослину в нього. На початку весни спробуйте створити живопліт з ялівцю і їли. Посадіть дерева на відстані не більше 80 див. Зріжте верхівку дерев, щоб вони росли не вгору, а в ширину. Бічні гілки також можна зрізати при необхідності. Вже на наступний рік ви будете насолоджуватися отриманим результатом.

Запасіться натхненням, любов'ю до рослин, уявою, силою рук, і у вас все вийде при оволодінні мистецтвом топіарі.

топіарі - мавпа на ґратах вікна

ПІДПИШІТЬСЯ НА ІНФОРМАЦІЙНИЙ БЮЛЕТЕНЬ

Введіть свою електронну адресу для нашого списку розсилки

Наші сторінки