Момордика - екзотична рослина для прикраси саду

Сімейство гарбузових досить широко і різноманітно. До нього належать понад 600 видів рослин, що розселилися практично по всіх континентах

Сімейство гарбузових досить широко і різноманітно. До нього належать понад 600 видів рослин, що розселилися практично по всіх континентах. Набір представників цього сімейства на наших дачних ділянках найчастіше одноманітний – гарбузи, кабачки, огірки, дині, кавуни. Однак допитливі городники не зупиняються на такому стандартному наборі. З кожним роком все активніше з'являються на грядках, у теплицях і парниках, на балконах і лоджіях невідомі раніше екзоти, яких цілеспрямованим ентузіастам вдалося «приручити». Оточені турботою, увагою і грамотним виходом, заморські гості починають обживатися в наших умовах, бурхливо зростати і рясно плодоносити, тим самим завойовуючи все нових прихильників і шанувальників.

«Кусюча» незнайомка

Одним з таких екзотів з недавніх пір стала момордика – прийшла до нас з тропіків Азії і Африки симпатична ліана з їстівними плодами. До роду Момордика належать понад 20 видів, проте в культурі їх вирощується лише кілька.

Зростаючи у вигляді ліани довжиною до 3-4 м з незвичайно великими декоративними листям, момордика може бути не тільки постачальником смачних і корисних плодів, але і шикарним мальовничим прикрасою будь-якого куточка саду, балкони, альтанки, огорожі або стіни. Як і будь-яка ліана, момордика потребує опори. Оптимальним варіантом такої опори може бути вертикальна шпалера, при розміщенні на якій рослина отримуватиме максимальну кількість світла.

Диво з насіння

Вирощують момордику з насіння. Насіння момордики досить великі, завдовжки до 10 мм і шириною до 6 мм Мають округлу і плоску форму. Для отримання розсади перед посівом їх протягом 1 години обробляють рожевим розчином марганцівки і на 2 діб поміщають у вологу тканину. Після цього роблять скарифікацію, акуратно обробляючи гострий кінчик насіння наждачним папером, знову розміщують у тканини, зволожують і залишають в теплі для проростання.

Через два тижні у насіння з'являються корінці і формуються паростки, звільняючись від зовнішньої оболонки. Паростки акуратно висаджують в горщики розміром 8х8 див. Вирощують місяць, потім, в останній декаді травня, переносять в грунт. Садять на сонячної безвітряної майданчику, залишаючи між ними 90-100 див.

Для посадки у теплиці безрозсадним методом насіння обробляють розчином марганцівки. Глибина висіву - 3-4 див. Потрібно присипати зволоженим грунтом або піском, накрити плівкою і підтримувати температуру не менше +25°С до сходів. Потім плівку знімають, температуру знижують до +20°С вдень і +14...18°С вночі.

При посадці насіння у відкритий ґрунт, його температура повинна бути не менше +16...18°С на глибині 8-10 див. Насіння після обробки розчином марганцівки висівають в грунт на глибину до 4 див. Посіви закривають плівкою або ставлять на кожну лунку укриття, зроблене з половинки пластикової пляшки. У таких міні-тепличках сходи знаходяться до появи кількох справжніх листочків, потім укриття знімають.

Для сили і зростання

Протягом усього вегетаційного періоду ліана потребує обов'язкових щотижневих підгодівлі органічними і комплексними мінеральними добривами з розрахунку 1 л розчину на рослину, а також в регулярних поливах, які проводять прогрітій на сонці водою з розрахунку 7-8 л на рослину. Земляний шар не повинен пересихати, однак і надмірного зволоження також не можна допускати.

Після перезапилення квіток зав'язуються плоди. Смак злегка нагадує гарбуз, а околоплодник, який оточує насіння і набуває рубінове забарвлення, схожий за смаком на хурму. Всередині оплодні знаходиться 15-20 насіння, які при остаточному достиганні плода вистрілюють з його тріснутою нижній частині.

Момордика вельми приваблива в будь-якому стані, навіть якщо не зацвіте і не дасть плодів. Але коли тонкі довгі пагони усипаний чарівними ароматними квітками, а після – незвичайними екзотичними плодами, ця ліана може стати справжньою дизайнерською знахідкою в оформленні вашого саду.

ПІДПИШІТЬСЯ НА ІНФОРМАЦІЙНИЙ БЮЛЕТЕНЬ

Введіть свою електронну адресу для нашого списку розсилки

Наші сторінки