Коли цвіте черемха – прикмети і спостереження

П'янкий, дурманний запах квітучої черемхи нікого не може залишити байдужим

П'янкий, дурманний запах квітучої черемхи нікого не може залишити байдужим. Здавна цій порі приписувалося безліч прикмет, повір'їв і очікувань, тому варто детальніше довідатися, чим же так чарівний черемховий цвіт, що в ньому привабливого, а що, можливо, і негативного.

Зміст:


 • Ботанічні факти
 • А чи є користь?
 • Народні прикмети

Ботанічні факти

Батьківщиною дерева або високого куща черемхи вважаються Північна Африка, велика частина Європи, Азія, Китай, Закавказзя. Тепер вона росте практично повсюдно в зонах помірного клімату. Черемха воліє вологі ґрунти, тому її і можна частіше зустріти в прирічкових лісах, лісопосадках, на узліссях гаїв, берегах природних озер і річок. Щедріше цвіте на добре освітлених ділянках, плодоношення часто залежить від погодних умов під час формування зав'язей.

Черемха віддає перевагу вологим грунтам

Завдяки гарній адаптації, декоративності і, звичайно, корисним властивостям, черемха успішно культивується на наших присадибних ділянках і дачах в якості декоративної і лікарської рослини. Її можна зустріти в міських парках України, Білорусії і Росії від країн Прибалтики аж до самого Сибіру.

Час, коли цвіте черемха не можна визначити точно. У середній смузі це період з останньої декади квітня по початку травня, в залежності від погодних умов. А от в Сибірі вона зацвітає ближче до кінця весни.

А чи є користь?

Цвітіння черемхи – це справжня розкіш природи, вибух запаморочливих пахощів білих звисаючих кистей. Її аромат в будь-якому віці навіює романтичний настрій, мотивує життєрадісність і оптимістичне ставлення до навколишнього світу. Але, як кажуть, все добре в міру, тому не варто зловживати, адже запах квітів черемхи в декого може викликати головний біль і навіть легке нездужання. Це основна причина того, чому насолоджуватися її цвітінням краще на відкритому повітрі і не залишати зрізані гілки в кімнаті, особливо на ніч.

Бойова отруйна речовина групи лакриматорів (кристали хлорацетофенона) за запахом, дуже схоже з ароматом квітів черемхи, тому і отримало відповідну назву «черемшина», яку ви, напевно, чули.

Компреси та примочки з квітів черемхи полегшують болі і знімають запалення

Крім естетичної насолоди, чому ще цінуються квіти черемхи?

 • В них міститься велика кількість вітаміну С, Е, Р, а також безліч макро - і мікроелементів – залізо, магній, мідь, марганець, цинк і т. д.
 • Квітки використовують в якості м'якого сечогінного і жовчогінного засобу.
 • Настої з квітів черемхи допомагають при лікуванні гнійних важкозаживлюючих ран, шкірних запалень, фурункульозу та кон'юнктивіту.
 • Компреси та примочки з квітів черемхи полегшують болі і знімають запалення при ревматизмі, подагрі і набряках.
 • Використовуючи фітонцидні властивості кольорів, їх додають при приготуванні лікувальних мазей і примочок, посилюючи тим самим їх ранозагоювальні та протизапальні властивості.
 • Вживання відварів і настоїв як засіб додаткової терапії застосовують і при лікуванні таких важких захворювань, як туберкульоз і початкова стадія цукрового діабету.

Крім лікувальних цілей черемха використовується в якості натурального природного інсектициду в боротьбі з комахами. Для цього квітуча гілка заноситься в закриту кімнату приблизно на півгодини, а потім відкриваються вікна і двері для створення протягу – всі комарі і мухи прагнуть негайно залишити приміщення.

А якщо вам подобаються пахучі китиці черемхи, так чому ж їх не використовувати для ароматизації білизни в шафі, а заодно і для профілактики молі. Просто розкладіть гілочки по полицях або скриньках – кілька хвилин і пахощі вашим речам забезпечено.

Весняний період ароматного черемухового цвітіння пов'язаний з безліччю повір'їв і прикмет, іноді дуже незвичайні або нез'ясовні.

Народні прикмети

Ви ніколи не замислювалися, чому квітуча черемха часто тягне за собою похолодання? Причина скоріше в зворотному – холодно стає до цього часу, тому що в наші широти вторгаються повітряні маси арктичного повітря зі Скандинавії. А коли холодно - ховаються більшість шкідників і дерево може зацвісти в повну силу.

Також цей період співпадає з початком масових сільськогосподарських робіт і цвітіння часто стає своєрідним орієнтиром або природним показником. На цей рахунок існує кілька рекомендацій, перевірених багаторічним досвідом хліборобів.

 • Коли цвіте черемха, проводять посів пшениці і проса, садять картоплю.
 • Дружне лопання бруньок і рясне цвітіння – віщує дощове літо.
 • Якщо дерево цвіте довгий період, значить, бджоли будуть активні, запилення в полях проведуть якісно і можна очікувати хороший урожай.
 • Чим раніше зацвітає черемха і довше простоїть в цвіту, тим спекотнішим буде наступаюче літо.
 • Хороший урожай плодів черемхи обіцяє родюче жито.

 

Відео про маленький огляд (як квітне черемха і красиві берези)

У період, коли починає цвісти черемха, рибалки очікують краще клювання щуки і ляща. А дівчата в цей час воліли проколювати вуха для сережок.

Не обійшли це найпопулярніше дерево і забобони. Так, наприклад, його намагалися садити подалі від будинку, щоб коренева поросль ні в якому разі не досягала фундаменту. У селах чомусь вважали, що черемха, яка виросла під основа будинку, веде до розбрату, чвар і навіть може спричинити смерть проживаючих у ньому чоловіків.

ПІДПИШІТЬСЯ НА ІНФОРМАЦІЙНИЙ БЮЛЕТЕНЬ

Введіть свою електронну адресу для нашого списку розсилки

Наші сторінки