Вирощуємо різні сорти томатів у відкритому грунті

Вирощувати томати для мене не робота, а суцільне задоволення. Кожен рік з сортами, то з технологіями експериментую. У нинішньому, крім теплиці, вирощувала їх і під відкритим небом

Вирощувати томати для мене не робота, а суцільне задоволення. Кожен рік з сортами, то з технологіями експериментую. У нинішньому, крім теплиці, вирощувала їх і під відкритим небом. Щоб отримати зрілі плоди на корені і обдурити підступну фитофтору, довелося чимало потрудитися. Але воно того варте! Що може бути смачніше ароматних помідорів, тільки що зірвані з грядки?!

Від сорту залежить багато чого

Підбирати підходящі сорти почала ще взимку. Перевагу віддала ранньостиглим, спеціально призначеним для відкритого грунту (Червона шапочка і Таміно - німецьке походження, розфасовані в Білорусі), Рум'янець Петербурга F1, Роза вітрів, Черрі пальчики, Снігур (Біотехніка), Цар Дзвін (Україна, Элитсортна-синня).

Безперечно, від сорту залежить багато чого, правильний його вибір - запорука високого врожаю. Але я вважаю, що все-таки догляд набагато важливіше, ніж сорт сам по собі.

Особливості посадки

В нашій зоні без якісної розсади пристойного врожаю томатів не те, що у відкритому грунті, в теплиці не отримати. Посіяла насіння 5 квітня. Сходи вийшли дружними. Потрібне мені кількість самих міцних сіянців распикировала в 100-грамові горщики. До середини травня тримала розсаду на підвіконні, потім відправила томати на незасклений балкон. А вже звідти, загартовані, 10 червня висадила на грядку.

На замітку. Цвітіння першої кисті у томатів не повинно потрапити під денну температуру нижче +10... + 12°С. При таких умовах, як правило, запилення не відбувається, квіти і бутони обсипаються.

Місце відвела їм сонячне, після огірків. Висадила стрічкою, схема посадки 35x70 см, кожного сорту по 6 штук.

Азотні добрива при посадці не вносила, в кожну лунку додала лише по столовій ложці суперфосфату і сульфату калію. Добрива заклала глибше, щоб не обпікалися коріння. Потім кожну лунку добре пролила водою. Розсаду при посадці заглубляла за перші листя. Більше рослини під корінь не поливала, не підгодовувала і не обробляла. Помітила, що на всі ці процедури томати відгукуються бурхливим зростанням листя і пасинків. Але мені ж від них плоди потрібні, а не пишні кущі.

Без листя, але з плодами

В кінці червня подвязала рослини до кілків. При цьому видалила всі пасинки і прибрала нижні листки до першої китиці.

Формувала томати в одне стебло, щоб урожай вони встигли віддати у першій декаді серпня (до того, як розгуляється фітофтора).

Коли на першому суцвітті зав'язалися помідори, прибрала листя до наступного суцвіття. І так далі. Після того, як зацвіла третя кисть, пріщіпнула маківку, залишивши над самою верхньою пензлем два аркуша. Так і стояли вони в мене, відкриті сонцю, без листя, але з плодами. Таким помідорів хвороби не страшні!

У першій декаді липня в суху похмуру погоду подкормила томати по листю добривом растворін А (20 г на 10 л води). У ньому містяться азот, фосфор, калій, магній (N-10, Р-5, К-20, Мд-4.5) і основні мікроелементи (марганець, мідь, цинк, бор, молібден) в оптимальному співвідношенні. Через десять днів позакореневу підгодівлю повторила, збільшивши дозу растворина вдвічі (40 г на 10 л води).

Найважливіше погода на грядці

Багато в чому успіх при вирощуванні томатів під відкритим небом залежить від погоди. В цьому році вона видалася як ніколи сприятливою. Перші червоні плоди зняла, як і планувала, на початку серпня. У нинішньому сезоні великого спалаху фітофтори у нас не спостерігалося, на листках лише одного разу після холодного дощу з'явилися поодинокі плями (і то не на всіх сортах). Тому, прибравши їх, я не стала масово збирати плоди, хоча урожай у цей період на всіх залишених мною кистях вже був сформований, а залишила дозрівати помідори до кінця літа на кущах. При цьому вони були абсолютно здоровими, незважаючи на дощі. Без укриття плівкою посадки добре провітрювалися, волога на рослинах не затримувалася, от захворювання не поширювалося.

Помідорна лотерея

Чим довше вирощую томати, тим більше переконуюся в тому, що вибір сорту і фірми - це лотерея. Важко визначити, коли виграєш,
а коли немає. Цей рік не став винятком.

За ранньостиглості та стійкості до хвороб найбільше мої надії виправдали Червона шапочка, Таміно і Рум'янець Петербурга F1.

Червона шапочка почала дозрівати першої. Сорт німецької селекції (можна зустріти під назвою Роткэппхен), штамбовий, ранньостиглий, врожайний. Стійко витримав до кінця серпня. Плоди щільні, трохи приплюснуті, зрілі набувають насичений яскраво-червоний колір. Дуже симпатичні на вигляд і непогані на смак. Гарні для засолювання і консервації.

Таміно - теж німецький сорт. Високорослий, тому я пріщіпнула маківку над третьою пензлем. Перша кисть зав'язалася над 7-м листком. Помідори масою 80-100 г, красиві, вирівняні, практично без плями біля плодоніжки, шкірка щільна, не розтріскується. Смак мені сподобався більше, ніж у Червоної шапочки. Напевно, позначається те, що листя у сорту картопляні. Кажуть, він сильно схожий на Яблуньку Росії, проте я її не ростила, тому спростувати або підтвердити це не можу. Вирішила, що Тамину буду вирощувати в теплиці спеціально на закатку, оскільки вона урожайна і стійка до хвороб.

Особливо хочу відзначити гібрид Рум'янець Петербурга F1. Зрілі плоди з нього навіть у вересні збирала (заради цікавості залишила пару кущів). При цьому жодного чорного плямочки навіть на листі не спостерігала. Дозрівати він почав трохи пізніше Червоної шапочки. Плоди рожеві, без плями у плодоніжки. Правда, вага і розмір у них був не як заявлений (120-140 г), а на рівні Червоної шапочки (60-90 г).

Не обійшлося і без розчарувань. Абсолютно не виправдав мого довіри сорт Снігур. Вірніше, не сам сорт, а ті насіння, що під його назвою були вкладені в пакет. Я вже не кажу про те, що там і близько не було заявленої маси 200 г, найнеприємніше те, що томати, як тільки почалася перша кисть, почали хворіти, у них пожовкли нижні листя. Це говорить про те, що збір плодів на насіння проводився з хворих рослин. Я, звичайно, томати виходила, але самі великі помідори навіть до 100 м не дотягли.

Аналогічна ситуація склалася і з Розою вітрів. Перша кисть зав'язалася тільки над 11-м листом, але і вона не визріла, томати почали сильно страждати від верхівкової гнилі. Заявлявся сорт на пакеті як низькорослий, штамбовий і ранньостиглий, але я його навіть на смак не спробувала - не було чого.

Не сподобалися мені і Черрі-пальчики. Ні смаку, ні раннього дружне дозрівання я не спостерігала. Дозрівати почали в середині серпня, вага навіть не 35-40 г, а наполовину менше.

Всі невдачі можна було б віднести на недоліки моєї агротехніки, але в тому, що вона не так вже і погана, я переконалася на прикладі ще одного вирощуваного на одній з ними грядці сорти з красивою назвою Цар-дзвін. І нехай у мене на ділі ніякого дзвони не зросла (явний пересорт), зате я отримала чудові салатні томати: рожеві, плоскоокруглої форми, пристойного розміру і відмінного смаку. Найімовірніше, позначилося південне походження насіння. Як і у всіх, верхівку отщипнула після третьої кисті. Плоди практично не були вражені ні вершинної гниллю, ні фітофторою (плями спостерігалися лише на окремих листках). Один недолік: після сильного дощу кілька найбільших томатів злегка тріснули прямо на кущах, довелося бурими зірвати. З'їли їх в першу чергу.

Звідси напрошується висновок: можна придбати відповідний сорт, правильно доглядати за рослинами, але якщо в пакет вкладені неякісне насіння (заготовлені не з призначених на насіннєві цілі ділянок, а з продовольчих посадок), то легко залишитися без помідорів.

Вихід один: садити кілька сортів від різних постачальників.

ПІДПИШІТЬСЯ НА ІНФОРМАЦІЙНИЙ БЮЛЕТЕНЬ

Введіть свою електронну адресу для нашого списку розсилки

Наші сторінки