Капуста - все що вам необхідно знати

Дика капуста була відома за кілька тисячоліть до нашої ери. Зараз є не одна сотня сортів капусти і серед них найбільш поширена білокачанна

Дика капуста була відома за кілька тисячоліть до нашої ери. Зараз є не одна сотня сортів капусти і серед них найбільш поширена білокачанна. Велика різноманітність сортів і форм капусти, її врожайність, добра збереженість, стійкість до низьких температур і транспортабельність сприяли широкому поширенню у всіх кліматичних зонах. Особливою популярністю користуються скоростиглі сорти: Номер перший грибовський 147, Золотий гектар 1432, Червнева. Рослина світло-і вологолюбна. Особливо підвищена потреба у волозі в період висаджування розсади і формування качана. Тому на легких грунтах ранню капусту за сезон поливають 4-6 разів. Оптимальна температура для розвитку рослини 15-18°С, але її холодостійкість дозволяє не боятися заморозків і розсаді.

Капуста любить родючу, повітропроникну, влагоемкую і середню за механічним складом ґрунт нейтральної реакції. Споживає велику кількість поживних елементів, а в період наростання листя в першу чергу азот, а при формуванні качана — фосфор і калій. Кращі попередники для капусти — картопля, огірки, цибуля, бобові, для середніх і пізніх сортів — помідор, буряк, морква. На ґрунтах з підвищеною кислотністю і заражених кілою капусту можна вирощувати не раніше, ніж через 3-5 років після рослин з сімейства капустяні (капуста, редька, ріпа, бруква).

Вирощування розсади капусти

Капусту в основному вирощують розсадним способом. Спочатку висаджують розсаду ранніх і середньоранніх сортів, потім пізніх. Розсаду скоростиглих сортів висаджують приблизно в першій половині травня (залежно від достигання грунту). У всіх випадках посадки слід дотримувати наступні особливості агротехніки. Рясно полити і підживити розсаду за 1-2 дні до вибірки з розсадника. Недорозвинені, слабкі, хворі рослини відбракувати. Вмочити кореневу систему в густу сметаноподібну бовтанку з глини, води, коров'яку. Така обробка розсади гарантує приживлюваність рослин. Одночасно з її посадкою або відразу після неї застосувати полив, особливо, якщо садять в жарку погоду (по 0,5—1л води в лунку на рослину). Відстані між рядами 60-70 см, між рослинами — 25-40-50 см (залежно від сорту). Протягом вегетаційного періоду проводять 3-5 розпушувань.

Підживлення капусти

Для покращення розвитку кореневої системи рослини підгортають, що не тільки посилює кореневе живлення, але надає їм стійкості. Капуста позитивно висловлюється на підживлення. Число і склад їх залежить від запасу поживних речовин у грунті, внесеного основного добрива, а також від стану рослин. Мінеральні добрива можна вносити як у сухому вигляді, при розпушуванні міжрядь, так і у вигляді розчинів. В першу підгодівлю зазвичай вносять 5-10 г аміачної селітри, 7-10 г суперфосфату і 5-8 г хлориду калію на 1 м2. В період зав'язування качана застосовують другу підгодівлю: 5-10 г аміачної селітри, 10-15 г суперфосфату і 5 г хлориду калію. У третю підгодівлю вносять тільки калійні добрива -10 г на 1 м2.

Боротьба з шкідниками

Необхідно своєчасно проводити боротьбу із шкідниками і хворобами. У період масового відродження капустяної попелиці, капустяної білянки, капустяної совки, капустяної молі рослини обприскують 0,2%-м розчином хлорофосу. Обробки проводять тільки до зав'язування качана. За 20-30 днів до початку збирання врожаю застосування отрутохімікатів на посадках капусти припиняють. Просте і безпечне засіб боротьби з листогрызущими гусеницями — обприскування рослин розчином суперфосфату (100 г на 10 л води) в суміші з хлористим калієм (50 г) у момент кладки яєць метеликами капустяної білянки. Обробку повторюють через 2 тижні (проти капустяної совки та капустяної попелиці). При цьому азот рослин переходить у білкові речовини, які гусениці і попелиці не в змозі засвоювати. В результаті вони гинуть, а рослини від такої позакореневого підживлення краще розвиваються і підвищують урожай. Також ефективно застосування біологічного методу боротьби з шкідниками, причому обробку можна проводити незалежно від термінів збирання врожаю.

Корисні властивості капусти

Листя капусти містять леткі антибіотики (фітонциди), що згубно діють на деякі мікроорганізми, ферменти, білок, цукру, амінокислоти (гістидин, лізин, метіонін і ін), мінеральні речовини (калію до 375 мг%, кальцію — 100 мг%, магнію — 22 мг%, фосфору — 46 мг%, залізо, мідь, цинк, бор, йод), провітамін А, вітаміни В1 В2, В3, В6, В9, С, К, Н, Р, Е, метілметіонінсульфонія, кетон 750 (речовина стероїдного будови і антирахитического дії), тартронова кислота. Наявність в капусті аскорбігена (индольно-пов'язані форми вітаміну З) дозволяють стійко зберігатися цього вітаміну протягом року, не боячись подрібнення листя і їх переробки.

Встановлено, що, завдяки присутності вітамінів, сік капусти має противиразкову дію і сприяє рубцюванню виразки. Його готують наступним чином: листя капусти пропускають 1-2 рази через м'ясорубку і мезга віджимається через марлю. Отриманий сік зберігають 1-2 дні в прохолодному місці, після чого він набуває неприємний запах. Приймають сік при виразковій хворобі по півсклянки 3-4 рази на день. Курс лікування — приблизно місяць. Сік також має сечогінну і послаблюючу дію, а квашену капусту використовують при захворюваннях печінки, хронічних запорах (клітковина капусти посилює моторну діяльність кишечника). Маючи протизапальну властивість, сік свіжої капусти, розведений водою, вживають у вигляді полоскань і втирають в шкіру голови при лупі і випаданні волосся.

За дієтичним і лікувальним властивостям капуста серед овочів стоїть на одному з перших місць.

І цвітна капуста червоноголова

Деякі городники-любителі пробують вирощувати і червонокачанну капусту, яка значно багатше провітаміном А (каротином) і вдвічі біднішими клітковиною, що дає перевагу перед білокачанної в дитячому раціоні. Відрізняється вона синювато-фіолетовим забарвленням листя. Її кращі сорти: Кам'яна головка і Ерфуртська рання. Вирощування і догляд за червонокачанної капустою такий же, як і за білокачанної.

Непогані результати отримані городниками і за вирощування цвітної капусти — однією з найцінніших овочевих культур за поживністю. Вона володіє високими смаковими якостями, легко засвоюється організмом, багатшими білокачанної капусти цілющими речовинами. Наприклад, вітаміну С в ній 2-3 рази більше, більше і заліза, кальцію, калію, фосфору.

Рослина вимоглива до грунту (коренева система розвинена слабо), добрива (любить добре заправлену грунт та підживлення), водного і температурного режиму (головки розвиваються повільно при температурі нижче 10°С і вище 20°С). Висаджують цвітну капусту на грядки розсадою на відстані 35-40 см один від одного і 45-60 см в міжряддях, кожну посадную лунку попередньо заправляють сумішшю перегною або добре перепрілого компосту (пів-літрову банку), пічної золи (сірникова коробка) і дрібку мінеральних добрив (городня суміш). Поливають одним літром води. Через два тижні після посадки рослину рясно поливають і на наступний день вносять подкорму (на 1кв.м. 6-8 г аміачної селітри і 3-4 г хлориду калію), потім високо підгортають (через кожні два тижні) і розпушують міжряддя.

ПІДПИШІТЬСЯ НА ІНФОРМАЦІЙНИЙ БЮЛЕТЕНЬ

Введіть свою електронну адресу для нашого списку розсилки

Наші сторінки