Як виростити цитрон "Рука Будди"

Цитрон – це зовсім не те ж саме, що цитрус в нашому розумінні. Це рослина з роду Цитрус сімейства Рутові. Цитрусові, такі як лимон, апельсин, грейпфрут, лайм, – теж рослини з роду Цитрус сімейства Рутові. Тобто цитрону всі вони – рідні брати»

Цитрон – це зовсім не те ж саме, що цитрус в нашому розумінні. Це рослина з роду Цитрус сімейства Рутові. Цитрусові, такі як лимон, апельсин, грейпфрут, лайм, – теж рослини з роду Цитрус сімейства Рутові. Тобто цитрону всі вони – рідні брати». І всі вони один від одного відрізняються, як за зовнішнім виглядом, так і за властивостями.

Напевно вам доводилося іноді купувати на базарі дивні лимони – шкірка товста, горбиста, всередині м'якоті зовсім мало соку теж. Зазвичай такі лимони вважають «порожніми», то від довгого лежання, то сорт невдалий. Насправді це не лимони, а цитрони.

Відмітна особливість зовнішнього вигляду – горбиста шишковата шкірка. Аромат пряний і менш «кислий», ніж у лимона. Шкірка завтовшки може бути до п'яти сантиметрів. Отже, для м'якоті і соку всередині місця вже не залишається. Але в цитроні м'якоть і не використовують, а використовують шкірку. З цитрона роблять цукати, варять варення, готують лимонад, застосовують у косметиці та парфумерії, додають в чай або їдять сирим прямо з шкіркою.

У сімействі цитронів є один унікальний екземпляр, який не схожий на цитрусові, тому що схожий на... людську кисть з вигнутими в різні сторони або складеними разом пальцями. Його назва – рука Будди. Цей фрукт чудовий тим, що має найбільш ароматні плоди і саму дивну форму з усіх представників сімейства. Його обожнюють вирощувати любителі екзотичних кімнатних рослин.

Догляд за рослиною

Догляд за рукою Будди не складніше, ніж за іншими кімнатними цитрусовими, наприклад, лимонами. Він, мабуть, самий теплолюбний з усіх родичів – гине навіть при нетривалому впливі мінусових температур. Але в квартирі на підвіконні в зимовий час відчуває себе цілком непогано і активно плодоносить. Загальна вага одного плоду, вирощеного в квартирі, рідко досягає більше 500 грамів. Шкіра у цитрона Рука Будди не занадто товста, горбиста, всередині є м'якоть і не занадто кисла, але має ароматний сік.

Цитрон можна виростити з саджанця, з черешка або з насіння. Насіння сіють в березні в спеціальний субстрат для цитрусових. Насіння дають сходи через три тижні. Для подальшого росту і розвитку їм необхідно надати тепле місце без протягів і прямих променів сонця. Сонячні промені його пригнічують і не дають нормально розвиватися.

Влітку саджанець можна виносити на повітря, оберігаючи від сонця і протягу. Полив необхідний рясний, не допускаючи підсихання кома. Вода використовується кімнатної температури, відстояна. Також необхідно підтримувати високу вологість повітря обприскуваннями або піддонами з вологим керамзитом.

Взимку цитрон рука Будди повинен стояти у світлому прохолодному приміщенні з температурою +14...16°С. Період спокою з пониженням температури обов'язковий. Полив теж скорочують.

Плодоносити цитрон, що виріс з черешка або саджанця, починає на третій рік. Якщо ви вирощуєте руку Будди з насіння, доведеться почекати плодоношення років сім - вісім.

Цитрон застосовується з давніх часів в якості вітаміновмісної і лікувальної рослини, що володіє сильними бактерицидними властивостями. Застосування цитрона від морської хвороби і в якості протиотрути описано ще Плінієм. Також плоди цитрона застосовують для нормалізації роботи травної системи, при лікуванні захворювань дихальних шляхів, при токсикозі у вагітних, дизентерії та ревматизмі. Його застосовують в масажних кремах для посилення підшкірного кровотоку, в шампунях для насичення волосся вітамінами і усунення лупи. Ефірне масло використовується в ароматерапії, в якості антисептика і антибіотика. Бактерицидні властивості цитрона сильніше, ніж лимона. Цитрон дезинфікує повітря, відлякує комах.

ПІДПИШІТЬСЯ НА ІНФОРМАЦІЙНИЙ БЮЛЕТЕНЬ

Введіть свою електронну адресу для нашого списку розсилки

Наші сторінки