Який садовий інвентар необхідний садівникові

Ви нарешті придбали садовий ділянку. Може бути, ви захочете створити екзотичний куточок з клумб та декоративних кущів, а може віддасте перевагу сад сповнений плідних дерев

Ви нарешті придбали садовий ділянку. Може бути, ви захочете створити екзотичний куточок з клумб та декоративних кущів, а може віддасте перевагу сад сповнений плідних дерев. Ідей може бути сотні і тисячі, але для реалізації кожної знадобиться приблизно однаковий перелік інструментів. Давайте розглянемо разом, якими інструментами варто обзавестися в першу чергу для того, щоб обробляти і утримувати свій садову ділянку в належному стані.

Лопата

Зазвичай людина, чуючи про лопати, уявляє собі найпоширеніший тип лопат – штиковою. Насправді є ще кілька видів лопат, які використовують у садівництві: совкова лопата, лопата для снігу і лопата-сокира. Кожен з видів заслуговує на існування, оскільки незамінний для того чи іншого виду робота.

Наприклад, лопату-сокира дуже зручно брати з собою на шашлик. Нею можна викопати яму для вогню, нарубати прутів, загострити сучок і пр. Лопата-сокира дуже маленька і зручна. У неї заточена не тільки передня частина клинка, але і бічні.

Совкова лопата теж у своєму роді незамінна. Її дуже зручно використовувати, працюючи із самими різними матеріалами (переважно сипучими і напіврідкими), наприклад, пісок, щебінь, рідкий розчин або бруд. Цьому сприяє специфічна конструкція металева частина хоч не гостра, але зате зі сторін трохи загнута, утворюючи вмістилище, за край якого матеріал не висипається. Крім того, совок лопати встановлений під кутом, що робить зручним переносить сипучі матеріали і рідкі розчини.

Виходить, швидше за все знадобиться кожен з типів лопат. Враховуючи демократичність ціни за цей інструмент для саду, це цілком можна собі дозволити.

Вибираючи будь-який з типів лопати, зверніть увагу на такі моменти:

 • найкращий матеріал для черешка – дерево. Обов'язково придивіться, щоб не було тріщин. Металевий держак підійде хіба що для лопати-сокири. Хороший пластик згодиться тільки для лопати для снігу;
 • зручно якщо на кінці живці розташована спеціальна ручка. Це особливо актуально для штикової лопати або невеликих лопаток типу лопати-сокири;
 • подбайте, щоб металева частина лопати була виготовлена з надійного сталі. Особливо це відноситься до інструментів з загостреним клинком (штикова лопата, лопатка-сокира). В іншому випадку клинок швидко затупиться.

Дотримуйтесь трьох простих правил:

 • використовуйте інструмент для саду за призначенням. Не дробіть лопатою цегла або камінь – штикова лопата швидко затупиться, совкова може і зовсім прогнутися. Мабуть, з тонкими коренями без проблем впорається і штикова лопата, але з більш грубими краще справлятися за допомогою лопати-сокири або самого сокири;
 • не залишайте лопату під дощем, щоб уникнути передчасне поява іржі;
 • після роботи вичищайте лопату – позбавтеся від грунту і будь-якого виду розчину.

Граблі

Граблі, мабуть, настільки ж поширений інструмент для саду, як і лопата. Дерев'яні або металеві граблі – це не має принципового значення. Головне, щоб конструкція була надійна.

Вибираючи граблі, врахуйте відстань між зубцями. Граблі з широко поставленими зубцями використовуються не тільки в сільській місцевості, але і під час садових робіт. Зубці розташовані на відстані 4-6 див. Таким інструментом зручно згрібати солому, суху траву, сучки і інші більш-менш довгі об'єкти.

Але є й інша різновид граблів – віялові граблі для прибирання листя. Без них не обійтися, якщо на вашій ділянці ростуть дерева. Зубці у таких граблях влаштовані дуже близько один до одного – 1-3 див. Зуби розташовані у вигляді віяла. Віялові граблі призначені для згрібання невеликих об'єктів, в першу чергу листя.

Віялові граблі мають ще одну важливу перевагу – зубці на таких граблях досить рухливі, що робить зручну роботу на нерівних територіях.

Секатор

Секатор – садовий інструмент призначений для різання гілок діаметрів від 1 до 3 см в залежності від виду інструменту. На практиці секатори використовують, щоб зрізати сухі гілки, підрізати кущі, красиво сформувати крону дерев, зрізати квіти, зібрати виноград.

Є різні види секаторів. Розглянемо три найпоширеніші з них:

 • звичайний секатор або секатор обхідний;
 • садові ножиці;
 • секатор для фігурної стрижки.

Головна відмінність між цими трьома видами секаторів в конструкції і, як результат, у функціональності призначення.

Обхідний секатор володіє найпоширенішою конструкцією: верхня частина – ріжучий елемент (ніж), нижня – упорна пластина (наковаленка). Гілка затискається між ними: фіксується на нижньої частини, а верхня під тиском тисне на матеріал.

Садові ножиці відрізняються від обхідного секатора тим, що верхня і нижня частина секатора ріжучі. Таким чином втрачається наполеглива основа, від чого садові ножиці зазвичай використовують для розрізання відносно тонких сучків – менше 2 див.

Секатор для фігурної стрижки, як вже зрозуміло з назви, служить для декоративних цілей. Їм зручно домогтися точного і рівного зрізу. Секатор для фігурної стрижки використовують для створення різноманітних «шедеврів» з кущів і дерев. Конструкція, що сприяє акуратному зрізання, наступна: верхня пластина ріжуча, нижня вперта. Але обидва вони зігнуті як цибуля. Тому гілка під час обрізання лягає рівно на наполегливу частина. Відповідно нижня її частина не деформується, коли ніж тисне на неї зверху.

Рекомендації щодо секатора:

 • Якщо хочете розрізати щодо товсті витки, тоді шукайте секатор з храповим механізмом (тріскачкою). В такому випадку ви зможете розрізати прути товщиною 4 див.
 • Якщо потрібно зрізати гілки на висоті, тоді шукайте секатор з подовженою ручкою. Такий тип секатора також називають чагарниковий секатор або сучкоріз.

Кущоріз

Кущоріз – садовий інструмент для очищення саду від мелколесья: молодій порослі дерев, бур'янів, лопухів. Також незамінний при очищенні від заростей чагарнику.

З вигляду кущоріз нагадує бензопилу. Ось тільки сама пила довга і тонка. Від чого інструмент набагато легше. Кущоріз може працювати не тільки на бензині, але і на електриці і від мережі. Два останній типу легше, ніж кущоріз з баком бензину.

Конструкція кущоріза також залежить від його величини. Сучасні виробники пропонують як довгі моделі (ріжучий елемент довжиною 50-60 см), так і короткі (40 см). Є навіть кущорізи, насадка яких нагадує велику вилку, яка зрізає сучки, рухаючись зліва направо. Кущорізи з ріжучим елементом довжиною менше 50 сантиметрів зазвичай можна використовувати однією рукою.

Садова пилка/ножівка

Гілки, з якими не впорається кущоріз або секатор, можна обрізати садової ножівкою. Зручно використовувати садову ножівку з пістолетною ручкою (буквою «Р»).

Самі нові моделі садових пилок і ножівок, як привило, мають зуби з тристоронньої заточуванням. Особлива їхня геометрія, яку називають «реактивна акула», дозволяє зробити абсолютно чистий зріз.

Садові ножі

Невеликі сучки (до 2 см) можна зрізати садовим ножем. Краще вибирати садовий ніж із дерев'яною ручкою. Це не впливає на надійність інструменту, але зате набагато зручніше працювати в холодну пору. Використовують садовий ніж не тільки для зрізання тонких гілок, але і для зачищення зрізів, які були відпиляні пилою або ножівкою. Зачищають зріз для того, щоб дерево швидше гоїлося. Потім зрізану поверхню бажано обробити фарбою, натуральній оліфі або садовим варом.

Інші садові інструменти

Такі садові інструменти, як садовий совок, сапа, посадкова вилка, розпушувач, культиватор використовують для посадки розсади, квітів та інших вуличних рослин. Про них багато не розкажеш, але згадати все ж варто було.

ПІДПИШІТЬСЯ НА ІНФОРМАЦІЙНИЙ БЮЛЕТЕНЬ

Введіть свою електронну адресу для нашого списку розсилки

Наші сторінки