Вплив води на плодові рослини

"Тому що без води і не туди і не сюди!" слова з усім відомої пісні Водовоз підтверджують те що вода це найважливіше джерело життєзабезпечення не тільки людини, але і для рослин. Вода входить до складу клітин рослини, вона необхідна для утворення приросту. Вода, розчиняючи знаходяться в грунті живильні речовини, переносить їх від коренів до листя, де частина її разом з цими речовинами переробляється в органічну речовину.

Завдяки воді рослина підтримує свої клітини в свіжому стані (у стані тургору).

Листя, пагони і плоди містять понад 80% води. Встановлено, що восени, плоди мають понад 84%, молоді пагони - 38-50%. а листя - 33-65%. Для підтримки життя рослини в нього повинна безперервно надходити вода. Надлишок її випаровується листям. Лише незначна частина проходить через рослина води залишається в ньому: з 1 літр поглиненої води - всього 1 грам, а 999 грам випаровується. У спекотні дні рослина випаровує за годину і навіть півгодини всю міститься в ньому воду.

Найбільше вологи потребує яблуня, слива, потім в зворотньому порядку - айва, черешня, персик, абрикос і вишня.

Вирішальний вплив на потребу у воді чинять умови зовнішнього середовища, насамперед грунт. Піщані ґрунти, наприклад, порівняно з іншими пропускають і випаровують вільну воду набагато швидше.

Температура ґрунту і повітря також сильно впливає на постачання рослин водою. Встановлено, що при зниженні температури води з +20 градусів до 0 градусів поглинання її корінням рослини зменшується до 25-30%.

При високих і низьких температурах повітря потреба у воді різна. Висока температура повітря викликає сильне випаровування води листям. При нестачі води, особливо під час посухи, рослина не в змозі утворити нові квіткові бруньки. При дуже високих температурах випаровування води рослиною так велике, що коріння не встигають доставляти її в листя, і вони в'януть. Вночі і на інший день, якщо температура повітря знижується або рослина одержує воду, вона знову стає свіжим. Таке в'янення називається тимчасовим на відміну повного, при якому зів'ялі органи не можуть відновити свого тургору.

Плодову рослину в залежності від вмісту поживних речовин в ґрунті потребу в більшій або меншій кількості води. Досліди показали, що при одночасному добриві і зрошенні яблуня дає майже в два рази більше плодів, ніж при одному тільки зрошенні, і в три рази більше в порівнянні з деревами без добрива і зрошення.

Потреба плодових рослин у воді знаходиться в залежності від густоти посадки. При загущеною посадці дерева потребують більшої кількості води, а при розрідженій - в меншому. Ця потреба змінюється і в залежності від сили пануючих у даній місцевості вітрів, а також від напрямку схилу. Вітер чинить непрямий вплив на рослину, змінюючи вологість повітря (наприклад, сухий або вологий вітер), або ж надає безпосередній вплив на листя, які випаровують при вітрі більше води. Для одного і того ж рослини потреба у воді на північних схилах менша.

Надмірна вологість грунту так само, як і сухість її, шкідлива для плодових дерев. Надмірна вологість витісняє повітря з грунту, внаслідок чого постачання коренів киснем, необхідним для дихання, порушується, у ґрунті нагромаджується багато вуглекислоти і коріння гинуть від задухи. В результаті їх відмирання надземні частини рослини перестають отримувати воду, в'януть і всихають.

При нестачі води в грунті вдаються до зрошення плодових рослин, а при надлишку, особливо застояної, - до осушення за допомогою дренажних каналів.

Тому з цього випливає висновок - поливайте вміру. Хороших врожаїв!


Надрукувати  

ПІДПИШІТЬСЯ НА ІНФОРМАЦІЙНИЙ БЮЛЕТЕНЬ

Введіть свою електронну адресу для нашого списку розсилки

Наші сторінки