Сорт вишні Тургенєвка — особливості посадки і догляду

Вишня — смачний і дуже корисний продукт, і в нашій культурі використовується в самих різних стравах. Вареники, пироги, варення, компоти — більшості з нас знайоме з дитинства. На жаль, не у всіх регіонах можна виростити хороший урожай з-за кліматичних умов. На допомогу приходять спеціально виведені сорти, такі, як морозостійка Тургенєвка, яка легко витримує навіть дуже низькі температури.

Зміст:


 • Опис сорту вишні Тургенєвка
 • Особливості посадки
 • Догляд
 • Хвороби і шкідники
 • Збір врожаю
 • Відгуки

Опис сорту вишні Тургенєвка

Тургенєвка — сорт вишні, виведений в 1979 році селекціонерами ВНИИСПК шляхом відбору сіянців вишні сорту Жуковська. Рекомендований для вирощування в південних і центральних регіонах.

У народі цей сорт називають Тургенівська.

Доросле плодоносне дерево досягає 3,5 м у висоту і має обернено пірамідальну крону середньої густоти. Бруньки конусоподібні, 0,5 см, листя темне, вузьке, овальної форми з щербинами по краю.

Тургенєвка цвіте в середині травня

Цвіте дерево у середині травня, плодоносити починає на початку липня. Плоди — темно-червоні, до 5 г вагою до 2 см в найширшій частині. Мають кисло-солодкий смак з дегустаційною оцінкою 3,7 бала з 5, м'якоть легко відділяється від кісточки. Тургенєвка належить до високоврожайних сортів і дає від 12 до 25 кг плодів з дерева, в залежності від віку.

Плоди вишні Тургенєвка — темно-червоні, кисло-солодкі на смак

Сорт частково самозапильний — якщо поруч ростуть інші сорти вишні, врожайність значно підвищується. В якості запилювачів рекомендуються Фаворит, Любська, Молодіжна, Мелітопольська радість.

Достоїнства і недоліки сорту

Основною перевагою сорту вважають високу врожайність. Тургенєвка стійка до більшості грибкових захворювань. Ще один важливий плюс — висока морозостійкість. Дерева чудово зимують при -35оС. Правда, не всі бруньки проходять випробування холодами, квіткові як раз не відрізняються високою стійкістю до заморожування, і це найбільш істотний недолік сорту.

Особливості посадки

Орієнтовні параметри оптимальних саджанців для посадки: 1-1,2 м заввишки, з діаметром штамба близько 1-1,5 см. Коренева система повинна бути добре розвинена і мати розміри до 30 см. При купівлі важливо уважно оглянути рослину, щоб на ній не було ран, порізів на стовбурі і гілках. Найкращий вік саджанця — один–два роки. Дерева старшого віку будуть приживатися гірше і повільніше.

При купівлі саджанців уважно огляньте їх — сухі та гнилі тканини неприпустимі

Вибір місця

Для висадки саджанців Тургеневки важливо правильно вибрати місце. Воно повинно бути відкритим і сонячним, але захищене від впливу сильного вітру. Шкідлива для цього сорту і висока вологість ґрунту, тому низини біля водойм не підійдуть.

Вишню потрібно посадити на добре освітленому місці, бажано поруч з огорожею

Найкращим місцем для посадки вважаються безвітряні сонячні схили з легкими грунтами і заляганням ґрунтових вод не вище 1,5 м. Пересадку вишня переносить погано, тому до вибору місця потрібно підійти відповідально.

Схема розміщення

Розмітку ділянки для посадки вишні сорту Тургенєвка роблять за схемою 3 Х 3 м. Вона вважається оптимальною для хорошої врожайності. Перед посадкою викопують ями розміром 85 х 45 х 45 см. Засипають туди добрива: у відро перегною додають 200 г суперфосфату, 400 г деревної золи, 50 г калійної суміші.

Якщо грунт кислий, можна внести 200 г вапна.

Покрокова інструкція

У південних районах вишню можна садити навесні і восени, в більш холодних — тільки навесні.

 • Перевіряють кореневу систему саджанця. Якщо є пошкоджені частини корінців, їх потрібно обрізати. За 3-4 години перед посадкою деревця опускають у воду.
 • В яму ставлять кілочок, який буде підтримувати рослину.
 • Саджанець встановлюють так, щоб рівень землі був на 3-4 см нижче рівня кореневої шийки. Корінці потрібно добре розправити.
 • Засипають землею, злегка струшуючи саджанець, щоб грунт заповнив порожнечі.

Кореневу шийку не можна засипати землею
 • У перші дні рослину поливають рясно, потім коло біля штамбу мульчують і поливають раз на день і рідше.

Відео: посадка саджанців вишні

Догляд

Правильний догляд — запорука гарного врожаю і здоров'я дерева.

Коренева система

Особливо важливо дотримуватися всіх правил догляду в перший рік після посадки саджанця. Оскільки в першу чергу розвивається коренева система, їй потрібно створити всі умови — пристовбурні кола повинні бути широким, щоб волога надходила до найвіддаленіших корінців. Не допускається утворення кірки або пересушування ґрунту. Її потрібно регулярно розпушувати і мульчувати.

Багато фахівців радять сіяти в міжряддях сидерати — горох, люцерну, квасоля, які насичують грунт азотом.

Підживлення

Добрива вносять в залежності від результатів зростання в першому році. Якщо приріст за сезон менше 60 см, восени додають відро перегною з додаванням 100 г суперфосфату. Наступну обов'язкову підгодівлю роблять навесні, коли тільки починається цвітіння. Суміш: селітра, суперфосфат подвійний і сіль калійну в пропорції 20:10:5 г. Наступне підживлення перегноєм знадобиться не раніше ніж через 3 роки.

Через 3-4 роки, коли вишня набере чинності, а крона стане широкою, грунт у прикореневому колі задерняють.

Полив

Основна мета поливу — забезпечити вологою коріння дерева, що знаходяться на глибині 40-45 см. При цьому зайвої води бути не повинно, інакше грунт почне закисати. Перший раз полив проводять відразу після цвітіння, додаючи добрива. Другий — коли достигають ягоди, щоб вони в достатній мірі набралися вологи. На один полив оптимальну кількість води — 3-6 відер (залежить від вологості повітря, погоди).

Для поливу вишні потрібно 3-6 відер води

Обрізка крони

З настанням весни після першої зимівлі саджанцям знадобиться обрізка. Починається вона з укорочування головного провідника на 20 см. При будь обрізанні надалі потрібно стежити за «чистотою» штамба — на відстані 45-50 см від грунту всі пагони видаляються. Вище цього потрібно вибрати 5-6 добре розвинених пагонів, спрямованих у різні сторони, і їх залишити. Це скелетні гілки крони.

З першого року життя у деревця формують крону

На другий рік життя першу обрізку проводять навесні, видаляючи гілки, що ростуть усередину, і скорочуючи інші. Восени можна ще раз обрізати дерево на зиму, але досвідчені садівники не рекомендують цього робити, щоб перед настанням холодів не наносити рани дереву. Санітарну обрізку проводять у будь-який час року, видаляючи всі ослаблені хворобою, сухі або пошкоджені гілки.

Хворі та сухі гілки видаляють в будь-який час року

При обрізці роблять акуратні рівні зрізи і обов'язково рани замазують садовим варом, щоб надалі не почалися процеси гниття і утворення дупла. Видаленню підлягає і прикоренева поросль, яка забирає частину харчування у саджанця, заважаючи йому нормально розвиватися.

Відео: обрізка вишні

Підготовка дерева до зимівлі

Стовбур восени білять, захоплюючи і основні скелетні гілки. Для того щоб знищити можливих шкідників і не допустити їх зимівлі в корі, в розчин вапна додають мідний купорос. З появою снігу пристовбурне коло «вкривають» заметом, а зверху посипають звичайною тирсою. Для молодих дерев незайвим буде додаткове укриття з соснового лапника — їм обв'язують дерево відразу після побілки.

Перед холодами стовбур вишні білять, захоплюючи скелетні гілки

Після листопаду прибирають всі рослинні залишки, перекопують пристовбурні кола вишні, вносячи при цьому добрива на глибину 10-20 см Якщо погода суха, проводять вологозарядковий полив. Пристовбурні ділянки мульчують торфом.

Хвороби і шкідники

Тургенєвка володіє хорошим імунітетом, але неправильний догляд або несприятливі погодні умови можуть стати причиною проблем.

Таблиця: основні хвороби вишні, способи боротьби з ними

Хвороба Зовнішні ознаки Як боротися
Кокомікоз Всихають пагони, на наступний рік вони залишаються голими. Плоди засихають прямо на гілках.
 • Сухі гілки потрібно обрізати.
 • Дерево обробити навесні і восени препаратами Хом, Скор, Топсин-М
Моніліоз Засихають листя, кора тріскається, на гілках утворюються нарости.
 • Мідний купорос, бордоська рідина, фунгіциди — обприскувати до цвітіння та після збирання врожаю.
 • Хворі гілки обрізати, захоплюючи здорову тканину.
Плодова гниль Шкірка і м'якоть плодів стають коричневими.
 • Обприскування Цирконом або будь-яким іншим засобом від гнилі.
 • Уражені плоди збирають і спалюють.
Парша Листя стають бурими, плоди тріскаються. Обприскування грунту Нітрафеном, бордоською рідиною три рази: до розпускання бруньок, потім через 3 тижні і після збору врожаю.

Фотогалерея: чим хворіє вишня

Плоди вишні, уражені сірою гниллю, не годяться в їжу

Дерево вишні, уражене моніліозом, виглядає обгорілим

Камедетеча вишні починається при ослабленому імунітеті

Кокомікоз вишні призводить до засихання дерева

Таблиця: комахи-шкідники та способи боротьби з ними

Шкідники Опис Способи боротьби
Вишнева попелиця Великі колонії маленьких чорних крапок (комах) на зворотному боці аркуша. Інта-Вир, Іскра, Децис — обробка по інструкції (закінчити за 3 тижні до збору врожаю).
Вишневий довгоносик Бронзовий жук з довгим хоботком відкладає личинки, які проникають у кістку. Карбофос, Актеллик, Фуфанон, Ровикурт — обприскування по інструкції після цвітіння.
Вишневий пильщик Літаюча комаха чорного кольору, яка відкладає личинки, які харчуються листям. Актара, Інта-Вир, Іскра — обробка згідно інструкції.
Вишнева міль Невеликий рудий метелик, який відкладає яйця в тріщинах кори.
 • Актара, Інта-Вир, Іскра — обробка відповідно до інструкції під час набрякання бруньок.
 • Влітку розпушування пристовбурних кіл.

Комахи, які завдають шкоди вишні сорту Тургенівська, на фото

Вишнева міль відкладає яйця в тріщинах кори дерева

Вишнева попелиця утворює колонії на зворотному боці листя

Личинка вишневого пильщика живиться листям

Вишневий довгоносик пошкоджує зав'язі, а його личинки проникають у кісточки плодів

Збір врожаю

Тургенєвка починає плодоносити на 5-й рік після посадки. Сорт отримав велику популярність з-за хорошої морозостійкісті і відмінних смакових якостей. Великі плоди можна використовувати для варення і компотів, вареників, пирогів. Багато зберігають вишню в замороженому вигляді.

Тургенєвка дає до 25 кг плодів за сезон

Урожай, який призначений для транспортування, збирають через 1-2 дні до остаточного дозрівання. Раніше починати прибирання плодів не варто, так як вишня не дозріває після того, як її зірвали з дерева. Бажано проводити збір в суху погоду і в першій половині дня. Якість вишні, яку збирають в дощові дні, помітно погіршується, і вона швидше псується.

За 14-20 днів до збирання дерева перестають поливати, щоб ягоди зберегли презентабельний зовнішній вигляд і не тріскалися від надлишку вологи.

У невеликих господарствах вишню збирають вручну. Якщо планується подальше транспортування, то ягоди зрізають з черешком. Оптимальна температура для зберігання зібраного врожаю — 6-7 оС. Вишня з живцями в таких умовах при середній вологості не втратить своїх смакових і зовнішніх якостей протягом 2-3 тижнів.

Відгуки

Відгуки садівників про цей сорт вишні можна прочитати на садових форумах, але знайти негативні навряд чи вийде. Тургенєвка виведена спеціально для певних умов і показала високу зимостійкість і хорошу плодючість.

Особливо відзначилася виведена на Орловщині вишня Тургенєвка, яка, посаджена серед черешень, дає на гілках гірлянди плодів, а в насадженнях зі звичайними вишнями — поодинокі плоди.

Олег, Київ

У мене два дерева Тургеневки. Вже третій рік плодоносить по повній. А почала плодоносити на п'ятий рік. Ми не нарадуємося на цю вишню. Зимостійка, досить стійка до кокомікозу і моніліозу, хоча без обробок ми її не залишаємо. Великі, ароматні плоди темно-вишневого кольору. Чудове варення, чудові компоти, прекрасна заморозка для зимового використання. А вже як вона урожайна! Якщо поруч з Тургенєвкою є хороший запилювач, а це може бути будь-яка черешня, або Любська вишня, то врожай у Тургенєвки такий, що гілки лягають. У неї є особливість цвісти і вражати гірляндами. Гілка буквально обліплена вишнею.

Еппл

Тургенєвка — сорт вишні, адаптований до умов центральних районів. Там, де інші рослини погано ростуть і плодоносять, невибаглива і морозостійка Тургенєвка порадує відмінним урожаєм. При правильному догляді садівники отримують до 25 кг плодів з одного дерева. Великі солодкі ягоди з невеликою кислинкою, відмінно підійдуть для будь-яких страв і напоїв.


Надрукувати  

ПІДПИШІТЬСЯ НА ІНФОРМАЦІЙНИЙ БЮЛЕТЕНЬ

Введіть свою електронну адресу для нашого списку розсилки

Наші сторінки