Сорт сливи Богатирська: коли опис повністю відповідає назві

Слива — популярна плодова культура, яку знають і люблять як в Росії, так і за її межами

Слива — популярна плодова культура, яку знають і люблять як в Росії, так і за її межами. Селекціонери вивели кілька десятків сортів цієї рослини, проте саме сливу Богатирську з упевненістю можна назвати фаворитом садівників за її численні позитивні якості.

Зміст


 • Опис рослини
 • Таблиця : переваги і недоліки сорту
 • Особливості посадки
 • Догляд
 • Обрізка
 • Підготовка до зими
 • Хвороби і шкідники
 • Збір врожаю
 • Відгуки садівників

Опис рослини

Слива Богатирська була виведена в результаті схрещування сортів Велетенська і Угорка місцева 1987 році. Назва — пряма вказівка на головне достоїнство цього сорту: маса плодів Богатирської сливи досягає 30-40 грамів. Самі плоди темно-фіолетового кольору, овальні, трохи витягнуті, з восковим нальотом. Черевний шов явно видно.

Богатирська слива відноситься до середньостиглих сортів. Дерево середньоросле, крона розлога, средньозагущенна, гілки відходять від стовбура під прямим кутом. Листя яйцевидної форми з гострою підставою, зверху темно-зелені, знизу світліші. Квіти білі, середнього розміру, перші з них з'являються на початку травня.

Слива Богатирська має кисло-солодкий смак, ніжну соковиту м'якіть зелено-жовтого кольору. Кісточка відділяється від м'якоті при незначному зусиллі.

Плоди Богатирської сливи важать до 40 г кожна

Дуже рідко, але все ж можна зустріти цей сорт сливи під іншою назвою — Богатир. Хоча це, швидше, «народна», а не загальноприйнята назва.

Таблиця: переваги і недоліки сорту

Переваги Недоліки
Висока врожайність При високих врожаях гілкам потрібна підтримка
Стабільна врожайність На рясно плодоносних деревах сливи дрібнішають
Стійкість до морозів Перший урожай можна отримати лише через 4-5 років
Самоплідність
Фрукти добре переносять транспортування
Сорт слабо схильний до захворювань
Підходить для механізованого збирання плодів
Плоди не розтріскуються при вологій погоді

Особливості посадки

Саджанець сливи вибирайте в спеціалізованому розпліднику. Він має бути без ознак хвороб, без плям, 1-річного віку, з товщиною штамба не менше 15 мм і добре розвиненими коренями довжиною від 25 см.

Садити сливу краще в квітні, до розпускання бруньок. Цьому дереву слід відвести добре освітлене місце (півтінь негативно впливає на якість плодів) і забезпечити захист від вітру (наприклад, посадити під стіною або біля паркану).

Ґрунти підійдуть глинисті або средньосуглинні, досить важкі і вологі, але без близького залягання ґрунтових вод. На кислій землі слива зачахне, а якщо й принесе плоди, то вони будуть дрібними і не дуже смачними.

Процес посадки:

 • Викопати яму (за тиждень до посадки або пізньої осені). Діаметр і глибина однакові — близько 70 см. Дно лунки розпушити на глибину 20 см.
 • До землі, вийнятої з ями, додати добрива (органічні — по 2 відра перегною і торфу, 300 г золи; мінеральні — 1 ст. суперфосфату, по 3 ст. ложки сечовини, сульфату калію). На дно ями можна покласти яєчну шкаралупу.
 • Суміш землі та добрив добре перемішати, частину засипати в яму.
 • Поставити саджанець у яму, розправити коріння, акуратно присипати грунтом, злегка утрамбовувавши. Коренева шийка повинна залишитися над поверхнею землі.
На завершальному етапі посадки землю навколо стовбура потрібно трохи утрамбувати
 • Полити (30 л води).
 • Присипати пристовбурне коло тирсою або торфом.

Пристовбурні кола потрібно замульчувати — це збереже вологу в ґрунті на довгий час

Догляд

Слива сорту Богатирська не вимагає складного, але уважного догляду. Правильні полив, підживлення, обрізка і підготовка до зими забезпечать дереву спокійне довге життя, а вам — хороший врожай.

Полив

Сливі необхідні не часті, але рясні поливи (близько 20-30 л на тиждень), особливо в період дозрівання плодів. Лити воду потрібно не біля стовбура, а в спеціальні кругові борозенки, викопані в пристовбурних кіл.

Розпушування і мульчування грунту після поливу допоможе зберегти землю вологою довше. Однак не варто допускати застою великої кількості вологи: це загрожує дереву грибковим захворюванням. 

При поливі воду ллють в борозенки в пристовбурних кіл

Підгодівля

Протягом перших двох років після посадки сливу підживлювати не потрібно — їй буде достатньо поживних речовин, закладених в посадкову яму. Починаючи з третього року можна вносити добрива.

Таблиця: схема підгодівлі сливи

Термін Добрива
1-а і 3-а декада червня 2 ст. ложки добрива Ідеал або сечовини на 10 л води (10 л розчину для 1 дерева, обприскування вранці або ввечері)
Початок травня 2 ст. ложки сечовини на 10 л води (полив)
Початок червня 2 ст. ложки нітрофоски на 10 л води (полив)
Серпень 2 ст. ложки суперфосфату, 2 ст. ложки сульфату калію на 10 л води (полив — 30 л на 1 дерево)
Для плодоносних дерев
Перед цвітінням 2 ст. ложки сечовини, 2 ст. ложки сульфату калію на 10 л води (полив — 30 л на 1 дерево)
Під час наливу плодів 2 ст. ложки сечовини, 3 ст. ложки нітрофоски на 10 л води (полив — 20 л на 1 дерево)
1 відро компосту або перегною, 1 склянку крейди (розсипати в пристовбурні кола)
Після плодоношення 2 ст. ложки сульфату калію, 3 ст. ложки суперфосфату на 10 л води (полив — 40 л на 1 дерево)

Обрізка

Обрізка плодових дерев буває двох видів — формуюча (спрямована на створення красивої незагущенной крони) і санітарна (видалення хворих та сухих гілок). Найкращий час для проведення і тієї і іншою обрізки — середина весни, до початку розпускання листя. Осінні зрізи можуть не зажити до зимових холодів, і дерево ризикує замерзнути.

Обрізку завжди роблять тільки гострим інструментом — садовими ножицями, садової ножівкою, секатором.

У квітні—травні необхідно обрізати замерзлі, поламані снігом, сухі гілки. Всі зрізи відразу обробляють садовим варом.

Слива сприймає і річну формуючу обрізку. Її краще всього проводити в червні, видаляючи занадто активно розвиваютчі довгі гілки. Дерево має отримувати багато світла, а загущена крона цьому не сприяє, до того ж у дуже густому листі добре себе почувають шкідники. Підлягають обов'язковому видаленню пагони з ознаками пошкоджень, хвороб і коренева поросль — разом з бур'янами в пристовбурних кіл.

Схема обрізки сливи в перші роки після посадки

Підготовка до зими

Для підготовки дерев до зими потрібно очистити пристовбурні кола від бур'янів та опалого листя, перекопати землю на глибину близько 10 см. Ця профілактична міра захистить від шкідників, личинки яких перечікують холоду в рослинних рештках та верхньому шарі грунту. Після перекопки необхідно провести полив (так званий вологозарядковий). Води повинно бути стільки, щоб зволожити грунт на глибину не менше 1 м. Сира земля краще зберігає тепло і перешкоджає замерзанню коренів.

Потім сливу слід побілити — вапно охоронить штамб дерева від сонячних опіків та пошкодження гризунами. Пристовбурні кола потрібно замульчувати 7-сантиметровим шаром тирси або торфу. У районах з холодними зимами можна вкрити стовбур дерева гіллям, мішковиною або синтетичним матеріалом (наприклад, лутрасілом).

Побілка сливи вбереже стовбур від гризунів і сонячних опіків

Відео: підготовка плодового дерева до зими (на прикладі яблуні)

Хвороби і шкідники

Хоча сорт сливи Богатирська має хорошу стійкість до хвороб і шкідників, слід знати про методи боротьби з деякими з них.

Таблиця: як боротися зі шкідниками і хворобами сливи

Хвороби і шкідники Як проявляються Профілактика і боротьба
Діркова плямистість Поява на листі бурих плям. Випадання ураженої тканини і утворення дірок. Плями можуть виникати і на гілках, викликаючи тріщини і виділення камеді.
 • Збір і знищення рослинних залишків.
 • У період фарбування бутонів, після цвітіння і через 2 тижні після нього обробити рослини 1%-ю бордоською рідиною (при сильному ураженні повторити за 3 тижні до збору врожаю).
Бура плямистість Поява на листках маленьких буро-жовтих плям. Листки засихають і опадають.
Плодовий кліщ З-за життєдіяльності кліща листя стають бурими і обсипаються.
 • Очищення стовбурів від старої кори.
 • Обробка дерев препаратами Карате, Фуфанон (по інструкції).
Плодожерка Гусениці виїдають ходи в пагонах і плодах. Ушкоджені частини рослини засихають. Обробка розчином солі (0,5 кг на 10 л води), після цвітіння (до 5 л на одне дерево).
Сливові попелиці Пошкоджені попелицями молоді пагони зупиняються в рості і скручуються, жовтіють листки, опадають. Обробка після опадання квітів препаратами Сумитион, Фуфанон (розчин повинен потрапляти на нижню сторону листя).

Фотогалерея: шкідники і хвороби сливи

Бура плямистість характеризується появою на листі маленьких буро-жовтих плям
При дірковій  плямистості в листках з'являються отвори
Діяльність попелиці призводить до обпадання листя, зупинки росту пагонів
Плодожерка виїдає ходи в пагонах і плодах
З-за плодового кліща зупиняється закладка бруньок майбутнього врожаю

Кращий спосіб не допустити появи хвороб і шкідників — своєчасне вжиття профілактичних заходів. Серед них — правильний вибір саджанців (вони повинні бути здоровими), регулярне прибирання рослинних залишків і обприскування дерев пізньої осені або ранньою весною 1%-ю бордоською рідиною або вапняним молоком (1-2 кг вапна на 10 л води).

Збір врожаю

Слива Богатирська починає плодоносити на 4-5 рік після посадки. Врожайність висока і постійна, дерева дають від 70 кг за сезон.

Починається збір слив у другій половині серпня або наприкінці. Збирати плоди слід у суху погоду і в сухі ящики. Зберігається слива добре (2-4 тижні в холодильнику у відкритому пакеті), а також легко і майже без пошкоджень переносить транспортування.

Плоди підходять як для переробки (приготування компотів, желе, варення), так і для вживання в свіжому вигляді.

Слива Богатирська відмінно зберігається і транспортується

Відгуки садівників

Посадила сливу Богатирську. По-перше, вона домашня. По-друге, самоплодна. По-третє, дуже урожайна. Якщо Угорка мене підведе з урожаєм, то Богатирська нагодує, в цьому можна не сумніватися.

Чистякова

Найновіша слива Богатирська у нас — ще не давала плодів, хоча їй 4 роки.

ДМТКМ

Слива Богатирська виправдовує свою назву — плоди її великі й гарні. Крім цього, садівникам довподоби морозостійкість сорту (що особливо цінується в північних регіонах), самоплідність та висока врожайність. Щоправда, перших плодів доведеться чекати не менше 4 роки з року посадки, проте вони того варті.

ПІДПИШІТЬСЯ НА ІНФОРМАЦІЙНИЙ БЮЛЕТЕНЬ

Введіть свою електронну адресу для нашого списку розсилки

Наші сторінки