Сливи Ренклод — ідеальний варіант для садівника-новачка

Слива по праву гідна того, щоб стати не просто черговим деревом у саду, але і його головною прикрасою, яке навесні порадує ніжним цвітом, а восени забезпечить корисними і смачними плодами

Слива по праву гідна того, щоб стати не просто черговим деревом у саду, але і його головною прикрасою, яке навесні порадує ніжним цвітом, а восени забезпечить корисними і смачними плодами. Тим, хто вперше хоче посадити таке дерево на своїй ділянці, слід звернути увагу на сливи групи Ренклод. Вони ідеально підходять для початківців садівників завдяки різноманітності характеристик, їх успішно вирощують в Європі і в середній смузі, а плоди слив цієї групи хороші як в свіжому, так і в консервованому вигляді. 

Зміст:


  • 1 Особливості слив групи Ренклод: розмір, запилення, врожайність
  • 2 Популярні сорти
  • 3 Нюанси догляду та посадки
  • 4 Відгуки досвідчених садівників

Особливості слив групи Ренклод: розмір, запилення, врожайність

В групу Ренклод входить безліч сортів слив, які об'єднують такі відмітні риси, як середня висота куща (4-6 метрів), плодоношення на 3-4 рік після посадки, здатність приносити врожай до 100 кг у віці 25 років і неодмінна кулястість плода (кінчик злегка приплюснутий). Цвітіння цих слив починається в квітні і проходить бурхливо. Плодоношення припадає на кінець літа, проте в групі є скоростиглі і пізньостиглі варіанти.

Сливи групи Ренклод дають красиві рівні плоди з соковитою щільною м'якоттю і десертним смаком. Колір шкірки темно-червоний, ліловий або жовтий різного ступеня інтенсивності, зустрічаються маленькі бурі вкраплення. Плоди слив цієї групи гладкі, рясно вкриті воском, який легко змивається.

Сливи Ренклод спочатку були поширені в Греції, Іспанії, Італії та Німеччині. На території сучасної України безліч культурних сортів цієї групи з'явилося у другій половині XX століття в результаті селекції. В північних регіонах нашої країни Ренклод практично не зустрічаються: більшість сортів призначені для областей з м'якою зимою.

При належному догляді саджанці слив ростуть досить швидко: вже до 3-4 років вони дають перший врожай

Серед слив Ренклод є безплідні, частково і повністю самоплідні сорти. Садівники використовують їх і для запилення інших сортів, наприклад, Білої медової. Розмноження здійснюють щепленням на більш витривалі і морозостійкі сорти, у виняткових випадках — насінням (Ренклод Зелений). При гідних умовах вирощування сливи цієї групи практично не схильні до хвороб.

Сливи групи Ренклод найкраще почувають себе у регіонах із м'якою зимою

Популярні сорти

Як вибрати для своєї ділянки найбільш відповідний сорт сливи з групи Ренклод? Необхідно знати, яких умов утримання вимагає кожен з них (а головне — що ви можете запропонувати), і розуміти, чого садівникові слід очікувати від конкретного сорту.

Радянський

Сорт Радянський відрізняється середньою врожайністю — 10-15 кг з дерева. Плоди темно-фіолетового кольору, кісточка легко відділяється від м'якоті. Придатні для вживання в їжу без обробки (при варінні м'якіть миттєво розвалюється). На смак не дуже солодкі, але і без кислинки. Плодоносить на 4-5 рік. Головне достоїнство сорту — висока морозостійкість і стійкість до хвороб.

Дерево, зокрема крона, швидко розростається, тому до періоду плодоношення гілки сильно вкорочують, а деякі обрізають повністю. Проводять обрізку у квітні до появи бруньок. Ця процедура допомагає не тільки правильно сформувати крону дерева, але і зменшити ризики виникнення захворювань, а також підвищити врожайність та якість плодів.

Плоди сливи Ренклод Радянський круглі, з щільною шкіркою
 

Колгоспний

Сорт Колгоспний — ранньостиглий, дозрівання слив можна очікувати з середини серпня. Дає близько 10 кг плодів жовто-зеленого кольору, при перезріванні вони швидко опадають. Поряд з цим сортом садять Терен Великоплідний або Угорку Московську, так як Ренклод Колгоспний відносять до самобесплодних слив. Квіти стійкі до весняних помірним заморозків.

Колгоспний використовують як підщепи. Дерево росте з середньою швидкістю, крона компактна. Відзначена висока стійкість Ренклод Колгоспного до заморозків в середній смузі. Після пошкоджень у сувору зиму ця слива швидко відновлюється.

Вага слив Ренклод Колгоспний — 16-18 м

Жовтий

Ренклод Жовтий швидко виростає з саджанця в повноцінне садове дерево з кроною середньої густоти (для підтримки форми по весні проводять обрізання). Плоди з'являються після 4 років зростання. Добре переносить холод, якщо є захист від протягів, стійкий до заморозків і не вимагає спеціального догляду. Потребу в запиленні іншими сортами слив. Дає урожай щороку. Плоди жовтого кольору зі світлою м'якоттю (вага кожної сливи — більше 20 г). Дозрівання плодів починається в кінці серпня або на початку вересня.

Слива сорту Ренклод Жовтий наприкінці серпня дає великі соковиті плоди

Ранній

Головні достоїнства Ренклод Раннього — невибагливість і ранньостиглість (період плодоношення припадає на кінець липня або початок серпня). Сорт дає великі плоди (до 40 г), а на молодих деревах сливи зростають ще більші. Колір шкірки ніжно-жовтий, ароматна м'якоть зі свіжим смаком. Присутнє легке опушення.

Ренклод Ранній підходить для посадки в степовій зоні, добре переносить посуху і помірні морози. Дерево середньоросле з округлою кроною. Плодоносить регулярно і рясно.

Сорт Ранній підходить для великих садів з рідкісними поливом

Альтана

Слива Ренклод Альтана користується популярністю у багатьох садівників, хоча цей сорт володіє середніми показниками стійкості до морозів і посухи. Крім того, дерево часто заражається сірою гниллю, тому необхідний регулярний огляд суцвіть, утилізація і обробка дерева від комах-шкідників, які сприяють зараженню. Плодоносить Альтана рожевими сливами вагою 40-50 г. Плоди можна вживати у свіжому вигляді або готувати з них компот.

Ренклод Альтана рекомендований для областей південної і центральної частині країни. Дерево сильноросле, поруч з ним можна садити молоду аличу і повстяну вишню.

На середньому по висоті дерева в серпні дозрівають великі плоди рожевого кольору

Тамбовський

Сорт Тамбовський принесе до 25 кг якісного врожаю вже після 3 років зростання. Однак дозріють плоди пізно — тільки до початку вересня. Дерево дасть сливи темного кольору, які не помнуться при нетривалому транспортуванні. Для Ренклод Тамбовського характерна середня стійкість до заморозків. Дерева витримують періодичну відсутність поливу, виростають дуже високими (до 3,5 м), а ширина крони досягає 3 м.

Ренклод Тамбовський — самобесплодний сорт. Кращі запилювачі — Ренклод Колгоспний, Скороспілка червона.

Міцні сливи сорту Ренклод Тамбовський довго зберігаються і не бояться перевезення

Карбишева

Ренклод Карбишева близька за характеристиками до сорту Альтана. Відрізняється густотою крони (потребує регулярної обрізки) і тим, що молоді дерева швидко розростаються, а плоди з'являються не тільки на свіжих пагонах, але і на торішніх. При поганому поливі сливи втрачають соковитість. Плоди Ренклод Карбишева ідеальні для приготування чорносливу і компоту.

Сорт відноситься до самобесплодних, запилення відбувається з сортами Ренклод Ранній і Угорка Донецька Рання. З-за появи плодів на старих пагонах обрізку дерев цього сорту сливи виробляють максимально акуратно.

З щільних ароматних слив Ренклод Карбишева виходить ідеальний сухофрукт

Зелений

Ренклод Зелений — один з найдавніших і найбільш поширених в Європі сортів сливи. Висота дерев сягає 7 м, а врожайність становить понад 50 кг після 8 років життя. Сливи цього сорти дозрівають в кінці літа, у південних регіонах — на 1-2 тижні раніше. Морозостійкий сорт, невибагливий у догляді, рання обрізка веде до підвищення врожайності.

Ренклод Зелений самобесплодний. Для запилення підходять сливи сортів Ренклод Альтана, Угорка домашня, рання, Ганна Шпет та інші. Відмітна риса — прекрасне відтворення з насіння: молоді дерева, вирощені таким чином, завжди дають плоди високої якості. Ренклод Зелений не боїться більшості хвороб, але краще уникати його посадки в підтоплюваних і сирих місцях: гнилизна згубна для нього.

У плодів сливи Ренклод Зелений солодкий відмінний смак 

Білий

Плоди сорту Ренклод Білий великі (40-45 г) з медовим присмаком, довго тримаються на пагонах після дозрівання. Поверхня плоду повністю гладка, без опушенности. Сорт зимостійкий, високоврожайний, середньостиглий (плодоносить в середині серпня), раннього цвітіння.

Дерево сильноросле — висота досягає 5 м. Вирощують Ренклод Білий у різних частинах країни, в тому числі в північних областях. Сорту потрібні запилювачі — Ренклод Карбишева, Угорка Донецька і Донецька рання.

У Ренклод Білого матові плоди світлого кольору з приємним смаком

Синій

Ренклод Синій — сорт сливи з середньою морозостійкістю, але високою опірністю хворобам. Перший урожай дає на 3 рік. Плоди досягають ваги 35 г і більше, мають кислуватий присмак. На фіолетово-синій шкірці добре видно сизий наліт.

Для підщепи підходить саджанець аличі. Сорт самоплідний, урожай приносить щорічно.

Яскраві сливи сорту Ренклод Синій купчасто ростуть на гілках

Харітоновский

Ренклод Харітоновскій (Ренклод Харитонової) погано приживається в північних регіонах через низьку зимостійкість. Дерева сорту невисокі, з рідкісним листям, крона пірамідальної форми. Відрізняється щорічною високою врожайністю. Ренклод Харітоновскій дає великі м'ясисті плоди середньою вагою 45 г. Сливи вживають у їжу в свіжому вигляді і варять з них компот, варення.

Важлива характеристика сорту — стійкість до клястероспоріозу (грибкове захворювання), яке вражає більшість видів слив. Додаткова перевага сорту полягає в стійкості до посушливої погоди або відсутності поливу.

Сливи сорту Ренклод Харітоновскій володіють ніжною м'якоттю і кислувато-солодким смаком

Мічурінський

Ренклод Мічурінський є середньостиглим сортом. Дерево виростає невеликим, з негустою кроною і малою кількістю листя, до урожаю готове на 3 рік. Дає маленькі за розміром плоди (25-29 г), які добре зберігають свої властивості при транспортуванні і зберіганні.

Догляд за Ренклодом Мічурінським нескладний, цей сорт сливи без проблем переносить помірні заморозки і плодоносить щорічно. Сорт вважають частково самоплідним.

Слива сорту Ренклод Мічурінський щорічно дає невеликі за розміром плоди

Куйбишевський

Ренклод Куйбишевський цінують за високу зимостійкість і відмінну врожайність. Сливи цього сорту дозрівають в серпні, але довго не зберігаються — їх слід з'їсти протягом 20 днів. Плоди невеликі — всього близько 25 г. Дерева не потребують запилення, сорт вважають самоплідним. У сувору зиму можливі опіки кори і пошкодження молодих пагонів.

Кисло-солодкі сливи сорту Ренклод Куйбишевський дозрівають в серпні

Лія

Сорт Ренклод Лія відносять до пізньостиглих — урожай з цих дерев збирають наприкінці серпня або в перших числах вересня. Плоди дуже маленькі — до 12 г ваги, м'якоть з важко відділяється від кісточки. Переваги сорту Лія — стійкість до хвороб, поява плодів вже на 3 рік. Максимальний урожай слива сорту Ренклод Лія приносить віком 11-25 років. Плоди придатні до вживання в свіжому вигляді протягом 25 днів при дотриманні умов зберігання.

Зимостійкість сорту оцінюють як низьку. Ренклод Лія підходить для вирощування в середніїх районах, але при досить низьких температурах на деревах можуть з'явитися серйозні пошкодження.

Довгасті плоди сорту Ренклод Лія солодкі, з легким кислим присмаком
 

Татарський, або Теньковский

Ренклод Татарський (або Теньковский) порадує урожаєм в самому кінці літа. Сорт дасть плоди темно-червоного кольору з сірими крапками. За смаком ці сливи кисловаті, зате відрізняються тривалим періодом зберігання. Самі дерева без розкидистої густої крони, з невисоким стовбуром. Відмінна риса сорту — стійкість до холодів в зимовий час.

Росте така слива в основному на території Татарстану. Період плодоношення наступає на 5-6 рік.

Плоди сорту Ренклод Татарський округлої форми, при дозріванні набувають темно-червоного кольору

Улена

Ренклоду Улена не страшні хвороби і морози. У цих дерев масивні стволи, розлога крона, догляд таким сливам потрібен мінімальний, в тому числі з-за самоплідність. Період плодоношення настає в кінці серпня. Стиглі плоди вагою 45 г можна зберігати без охолодження до 5 днів після збору.

М'яка соковита зливу жовтого кольору сорту Ренклод Улена зберігається без охолодження кілька днів

Президентський

Сорт Ренклод Президентський дуже примхливий і схильний до різних хвороб. Плоди дозрівають пізно — до середини вересня. Є небезпека, що вони залишаться зеленими, якщо літо було дощовим і прохолодним. Дерева досягають 4 м у висоту, урожай приносять щорічно починаючи з 4 року. Плоди трохи сплюснутої форми з щільною шкіркою, важать близько 55 г.

Ренклод Президентський є частково самоплідним сортом, тому буде радий сусідству з Угоркою звичайною і Единбурзькою сливою.

Сливи сорту Ренклод Президентський схильні до хвороб і можуть бути заражені паразитами
 

Єнікєєва

Ренклод Єнікєєва принесе 10-15 кг урожаю з одного дерева. Дозрівання слив цього сорту починається з середини серпня, однак відбувається нерівномірно. Плоди дрібні, вагою до 25 г. Сорт демонструє високу стійкість до шкідників і заморожувань. Квіткові бруньки добре переносять заморозки. Ренклод Єнікєєва самоплодний, запилювачі йому не потрібні.

Сорт підходить для невеликого саду, присадибної ділянки.

У невеликих слив сорту Ренклод Єнікєєва ліловий колір шкірки

Нюанси догляду та посадки

В цілому сливи групи Ренклод невибагливі, більшість з них спокійно переживає зиму. Проте краще всього Ренклод відчувають себе в м'якому кліматі з жарким літом. При посадці і догляду за цими деревами необхідно дотримувати наступні правила:

  • Забезпечити саджанцю відсутність протягів.
  • Враховувати можливість самозапилення.
  • Садити сливи Ренклод вище рівня грунтових вод на 1-1,5 м).
  • Розмножувати переважно підщепою на морозостійкі сорти.

Полив Ренклод здійснюють в стандартному режимі, а плоди зривають разом з плодоніжкою, так як сливи Ренклод довго не зберігаються. Що стосується обрізки дерев, то її здійснюють регулярно у відповідності з особливостями сорту і віком сливи.

Відгуки досвідчених садівників

Про сорт Ренклод Альтана:

Цей сорт у нас давно росте, але двоїсті враження. Ось ніби вона й гарна з виду, і досить велика, і солодка — вже при перезріванні дуже навіть медово-солодка, але у нас хворіє кожен рік, незважаючи на обприскування і хороший догляд... А от на ринку вона поза конкуренцією з-за дуже красивого рожевого забарвлення: її буквально змітають з цієї причини, навіть незважаючи на те, що це не Угорка, а Ренклод!

lus

Про сорт Ренклод Зелений:

Дійсно, їстівна шкірка і жуюча, і до того ж дуже смачні плоди. Плюс дуже кісточка добре відділяється. Плоди достигають у кінці серпня, м'якоть ніжно-волокниста, а при неповному дозріванні трошки хрустка і теж смачна. Сорт має гарну транспортабельність.

Voloshun Ivan

Про сорт Ренклод Колгоспний:

А ось Ренклод колгоспний якраз чисто-жовтого кольору. Висять плоди зелені, висять, ніби й не достигають. А потім приїдеш раз на дачу, а вони раптом всі вже золоті. Круглі, соковиті, солодкі з приємною кислинкою. Так, не великі, але сама досконалість.

Natali_R

Сливи групи Ренклод зустрічаються практично в кожному саду середньої смуги. Ці дерева компактні, не вимагають специфічної обробки, а їх врожайність завжди залишається на високому рівні. І що не менш важливо — серед безлічі сортів цієї групи є варіанти для кожного садівника: ранньостиглі, з кислинкою, для приготування сухофруктів і консервації. А ви вже вирішили, який з Ренклод поселити на своїй ділянці?

ПІДПИШІТЬСЯ НА ІНФОРМАЦІЙНИЙ БЮЛЕТЕНЬ

Введіть свою електронну адресу для нашого списку розсилки

Наші сторінки