Про глід криваво-червоний

Ось уже п'ять років поспіль на початку жовтня, звільнившись від садових клопоту, знімаю щедрий і смачний урожай глоду

Ось уже п'ять років поспіль на початку жовтня, звільнившись від садових клопоту, знімаю щедрий і смачний урожай глоду. Шкода, що це невибаглива, довговічне і наділений рідкісною цілющою силою деревце рідко зустрічається в садах, адже глід ще і дуже мальовничий в будь-яку пору року.

Бояриня-ягода

На моїй ділянці ростуть три дерева. Потрапили вони до мене випадково років 12 тому. Коли знадобилося посадити щось морозостійка з північної сторони, то в розпліднику нічого більш підходящого, ніж саджанці глоду криваво-червоного, не виявилося. Вирощені вони там були з кісточок.

Зараз вони перетворилися в пишні деревця, густо всипані восени червоними плодами. Милуєшся ними і розумієш, що не дарма глід заслужив в народі звання боярині-ягоди.

Деревам не страшні ні посуха, ні морози. Весь догляд зводиться до того, що за літо кілька разів скашиваю під ними траву. За весь час вирощування ніякі шкідники або хвороби на глід не нападали.

Цвіте глід наприкінці травня недовго, квітки симпатичні - біленькі з пурпуровими пиляками, зібрані в густі щитковидні суцвіття. Розпускаються вони після появи листя. Правда, аромат у них не зовсім приємний, деяким нагадує запах несвіжої риби. По мені так він не настільки поганий, бджоли квітки глоду дуже люблять. Плоди розміром з яблучка ранетки, кулясті, з ніжною м'якоттю кисло-солодкого приємного смаку. Всередині у них знаходиться 3-5 кісточок.

Червоно наряжено, так цвяхами засаджено

Сподобалися невисокі щільні деревця і маленьким пташкам. Практично кожну осінь, збираючи врожай, ми знаходимо в щільній кроні порожні гнізда, в яких влітку вивелися пташенята. З-за довгих колючок котам-розбійників на глід не піднятися. А ось збирати врожай вони абсолютно не заважають, так як розташовані рідко, на відміну від ягід, які висять гронами.

Зібравши перший урожай, я почав цікавитися: що ж це за дивне деревце - глід криваво-червоний. Виявилося, що це основний вид, який використовується в медицині. Він знижує збудливість центральної нервової системи, тонізує серцевий м'яз, покращує кровообіг у коронарних судинах серця і судинах мозку, а також загальний стан. Особливо корисний глід людям похилого віку при атеросклерозі і серцевих неврозах. Причому квітки діють сильніше, ніж плоди.

Відцвітають вони швидко, тому заготовляю квітки на початку цвітіння, полураспустившимися і тільки в суху погоду. Зрізані суцвіття сушу в сушарці. Висушені таким способом, вони мають жовтувато-білий колір, слабкий запах і гіркуватий смак. Зберігаю в щільно закритій скляній банці.

В сушарці сушу і плоди. Це швидше, ніж на сонце, та й колір у них виходить яскравіше: темно-червоний або оранжевий. Настоянку роблю на 70%-ном спирті в співвідношенні один до десяти.

Ще ми використовуємо висушені плоди як замінник кави. Подрібнюємо їх у кавомолці і заварюємо 2-3 ч. ложки порошку на склянку води.

А ось переробляти свіжі плоди не дуже зручно, в основному, із-за кісточок. Але отриманий в результаті джем настільки смачний, що над
його приготуванням варто потрудитися. Особливо він гарний у поєднанні з ягодами обліпихи.

ПІДПИШІТЬСЯ НА ІНФОРМАЦІЙНИЙ БЮЛЕТЕНЬ

Введіть свою електронну адресу для нашого списку розсилки

Наші сторінки