Обрізка вишні – як правильно працювати з молодим і старим деревом

Обрізка вишні - предмет спору багатьох садівників. Новачки не вирішуються підрізати гілки, побоюючись, що таким чином значно зменшать кількість плодів

Обрізка вишні - предмет спору багатьох садівників. Новачки не вирішуються підрізати гілки, побоюючись, що таким чином значно зменшать кількість плодів. Більш досвідчені садівники вважають таке заняття марним і навіть шкідливим, тому що це послаблює дерево, і його сили витрачаються на «зализування ран». Хоча в переважній більшості випадків основною причиною є банальне незнання, як правильно працювати.

Зміст


 • Що потрібно знати перед процедурою
 • Технологія обрізки молодий вишні
 • Відмінності в роботі над деревоподібними і кустовидное вишнями

Що потрібно знати перед процедурою

Рідко кому вдається уникнути поширених помилок у цій кропіткій праці. Тому багато садівників просто воліють залишити деревце в спокої, поки воно приносить хоч якийсь урожай.

А адже регулярне проріджування крони та видалення непотрібних гілок приносить багато користі:

Знищення старих хворих гілок забезпечує додатковий захист вишні від шкідників
 • дерево правильно формується, запобігається його однобокість і загущення крони;
 • урожай збільшується в кілька разів;
 • ягоди стають більші і смачніші;
 • знищення старих хворих гілок забезпечує додатковий захист вишні від шкідників;
 • вишня омолоджується після кожної обрізки і довше не старіє.

Якщо ви тільки починаєте вирощувати вишні, перш за все вам потрібно буде розібратися в процесі їх цвітіння і плодоношення, щоб розуміти, для чого необхідне підрізування вишні, і як воно повинно проводитися з користю для дерева.

Відео про обрізку вишні

До того як приступати до обрізання, ви повинні навчитися розрізняти вегетативні гілки (з яких ростуть нові гілочки), букетні гілки (характерні для деревоподібних вишень) і прирости (гілочки, щороку з'являються з верхніх бруньок), щоб віддавати собі звіт, яку саме гілочку ви збираєтеся підрізати.х 

Обов'язково потрібно враховувати, вишня якого виду зростає на вашій ділянці – деревоподібна або кущеподібна? Для першого варіанту характерно розташування ягід на однорічних приростах і на бутонних гілочках, які плодоносять кілька років, а у вишень другого виду плодоносні гілочки завжди однорічні. У зв'язку з особливостями формування крони та плодоношення обрізка кущуватих вишень та деревоподібних має деякі відмінності.

Обрізка вишні і сливи, як і інших кісточкових культур, повинна починатися з молодого віку і бути щорічною

Технологія обрізки молодої вишні

Обрізка вишні і сливи, як і інших кісточкових культур, повинна починатися з молодого віку і бути щорічною, оскільки ці дерева дуже швидко ростуть і загущують крону. У результаті плоди дрібнішають, урожай знижується, самі дерева слабшають. 

Робити це краще до появи бруньок, щоб дерево встигло зміцніти під час активного росту і цвітіння. 

Посадивши саджанець вишні, у нього залишають штук п'ять найбільш розвинених і сильних гілок (у кущуватому допускається залишати до десяти гілок), інші видаляють без залишення пенька, а рани замазують відразу садовим варом. Бажано, щоб залишені гілки були направлені в різні боки і розташовувалися на відстані не менше 10 см один від одного. Це перше післяпосадкове підрізування вишні, щоб інші гілки не забирали силу росту в основних гілок.

Обрізати вишню краще до появи на дереві бруньок

Основні правила роботи:

 • з другого року основним завданням обрізки крім формування крони є запобігання загущення куща. Для цього всі зростаючі всередину крони гілки потрібно буде вирізати, а пагони які з'явилися на штамбі, обламати влітку, поки вони зелені, або вирізати наступної весни;
 • у деревовидних сортів гілки підрізають, сильно зростаючі вгору, щоб дерево не вийшло надмірно високим;
 • на кущуватих вишнях вкорочують пагони, які досягли в довжину більше 50 см;
 • по мірі того, як вишня буде зростати, на стовбурі потрібно буде залишати нові скелетні гілки, щоб крона формувалася правильно – в підсумку основних гілок повинно вийти 12-15;
 • пошкоджені і висохлі гілки кожен рік вирізуйте.

При вирощуванні деревоподібних вишень перевагу віддають розріджено-ярусній системі, або комбінованій. Але ви можете формувати крону вишні як кущеподібну, так і деревоподібну.

Головне, не забувайте, що це відповідальна справа, адже ви закладаєте напрям і характер росту дерева, що згодом позначиться на плодоносінні і розвитку вишні.

Обрізка вишні і сливи, як і інших кісточкових культур, повинна починатися з молодого віку

Відмінності в роботі над деревоподібними і кущевидними вишнями

Коли на дорослих кущуватих вишнях кінці гілок почнуть оголятися, потрібно значно скоротити кількість гілок, обрізавши їх на половину або на третину довжини пагона. Також необхідно вкорочувати напівскелетні і скелетні гілки до сплячих бруньок, або до добре розвинених бічних гілок, які ростуть вгору. Краще в один рік зайнятися зменшенням скелетних гілок, а на наступний рік – напівскелетних, щоб дереву вистачило сил на плодоношення. Тільки не видаляйте річні прирости, що з'являються в результаті таких маніпуляцій. 

У кущуватих вишень однорічні в'язанки зрізати не слід, так як в довжину пагони ростуть з верхньої бруньки, а якщо її видалити, то гілка може засохнути. 

Деревоподібні вишні дають хороший урожай за умови щорічного приросту, який можна стимулювати, якщо зробити все правильно. В іншому випадку букетних гілочок з часом стає все менше, а значить, і плодоношення теж скорочується. Правильна обрізка вишні деревовидних сортів полягає в слабкому укорочення однорічних пагонів з метою отримання достатньої кількості бічних розгалужень і нових букетных гілочок, на яких потім з'являться плоди.

Правильна обрізка вишні деревовидних сортів полягає в слабкому укорочення однорічних пагонів

Поради по роботі з деревовидними вишнями:

 • коли річний приріст гілок становить менше 15 см, і у скелетних гілок оголені підстави, проводять омолоджуюче підрізування на трирічну деревину;
 • у разі всихання кінців гілок або цілих гілок, що ростуть в середині крони, омолоджуюча обрізка проводиться на бічні відгалуження, які знаходяться на п'ятирічній деревині;
 • по досягненні висоти в три з половиною метри зростання деревоподібних вишень потрібно обмежити шляхом перекладу скелетних гілок і основного провідника на потужні бічні відгалуження. 
Відео про правильну обрізку вишні

Порада! Не видаляйте занадто багато гілок за один раз. Якщо ви запустили дерево і не обрізали його, краще зробити це в кілька етапів. Після цього майже завжди починають рости нові гілки, стежте за ними і при необхідності також підрізайте.

Нехай на щорічне видалення старих гілок і нових приростів у вас буде йти зайвий час, але незабаром ви самі помітите, наскільки краще стала рости і плодоносити вишня на вашій ділянці. Переконавшись на власному досвіді в користі подібних маніпуляцій, ви з легкістю зможете самі відповідати на поширене питання: чи потрібно обрізати вишню, і що це дає?

ПІДПИШІТЬСЯ НА ІНФОРМАЦІЙНИЙ БЮЛЕТЕНЬ

Введіть свою електронну адресу для нашого списку розсилки

Наші сторінки