Обріжте виноград на зиму, і врожай вас здивує

Згідно з переказами, початок обрізання винограду ще кілька століть тому поклав звичайний осел. Італійці, які постачали вино військам Римської імперії, зауважили, що кущі рослини, які покусав одного разу осел, стали набагато краще рости і дали більше ягід, ніж незаймані.

Зміст:


  • Коли проводиться обрізка – влітку, восени чи навесні?
  • Як підготувати виноград до зимівлі
  • Поради початківцям: як обрізати виноград на зиму

Коли проводиться обрізка – влітку, восени чи навесні?

З тих пір обрізання кущів стало проводитися на всіх виноградниках. З часом технологія удосконалилася, дозволивши отримувати ще більший урожай ягід. І сьогодні, знаючи, як правильно обрізається виноград, навіть початківець садівник здатний добитися чудового результату.

Обрізка не тільки збільшує обсяг урожаю, але і змінює в кращу сторону смакові якості, а також розмір ягід. Крім того, процедура прискорює дозрівання плодів, помітно полегшує догляд за плодоносними кущами і збір ягід, адже цей волелюбний кущ здатний розростися в усі сторони, якщо його щорічно не формувати.

При укривного виноградарства перевага віддається осінній обробці рослини, в першу чергу, тому, що це допомагає більш якісно укрити кущі на зиму і захистити їх від морозів. З приходом весни догляд за обрізаним на зиму виноградником полегшується, а до осені визріває велика кількість ягід.

Схема обрізки винограду

Не вітається обрізка навесні з тієї простої причини, що на винограді і так насилу загоюються рани, а якщо зрізати лозу на самому початку сокоруху, на ній з'являться «сльози». В результаті ви не тільки не дочекаєтеся хорошого урожаю, але і можете погубити рослину. На початку березня, коли встановиться температура не нижче +5 градусів, може здійснюватися обережна обробка молодого куща, який ще не вступив у плодоношення, або саджанців, які були посаджені восени.

Обрізка винограду не тільки збільшує обсяг урожаю, але і змінює в кращу сторону смакові якості

Літня обрізка винограду, по суті, не є такою в загальноприйнятому сенсі цього слова. У літні місяці виноградарі прищипують пагони на кущах, карбують, пасинкують, виламують непотрібні гілки. Ці процедури спрямовані на профілактику ряду хвороб, збільшення провітрюваності куща, забезпечення сонячного світла гронам, на створення сприятливих умов для визрівання ягід.

Відео: підготовка до зимівлі винограду

Знаючи, як обрізати рослину влітку від непотрібних пагонів, ви зможете збільшити приплив поживних речовин до кистей, що призведе до збільшення плодів і дозволить визріти тим лозам, які залишені на наступний рік. Можна додатково прорідити листя, щоб гронам «краще дихалося».

Як підготувати виноград до зимівлі

Тепер ви знаєте, що краще обробляти рослину восени, але як це правильно здійснювати? Краще всього провести цю процедуру в два етапи, так ви зможете переконатися, що залишаєте на майбутній рік для плодоношення лози, які дуже добре визріли.

На першому етапі, як тільки всі ягоди з кущів зібрані, гілки очищаються від ланок, що пройшли стадію плодоношення, від кволих паростків і від волчків, що заважають розвитку плодів. Починати основну обрізку винограду на зиму слід через пару тижнів після закінчення листопаду, перш ніж укрити виноградник. Частина вуглеводів з молодих пагонів до цього часу перейде в корені й у багаторічну частину куща. Якщо лози перенесуть кілька перших заморозків – нічого страшного, так вони краще загартуються, але під час процедури температура повітря повинна бути не нижче -3 градуси, інакше гілки стануть ламкими.

Обрізання молодих саджанців зазвичай проблем не викликає: ви щорічно видаляєте зайві пагони, формуючи кущ згідно певної схеми обрізки винограду, і залишаючи від 3 до 8 рукавів (ростуть під кутом від землі), які будуть давати врожай. А ось з багаторічним кущем доведеться повозитися, особливо якщо він раніше ніколи не обрізався.

Обрізання молодих саджанців зазвичай проблем не викликає

Навіть у самих запущених випадках правильна обробка кущів допоможе привести їх в порядок і домогтися підвищення врожайності. Робиться вона так:

  • у першій декаді вересня видаліть на багаторічних рукавах молоді пагони, які з'явилися до першої дроту, натягнутої на висоті півметра над землею;
  • у пагонів, які виросли на рукавах вище другого дроту, натягнутої в 30 см від нижньої дроту, відріжте верхівку на 10% від довжини пагона і обріжте всі бічні пасинки (зробити це правильно вам допоможе схема обрізки в картинках);
  • у середині жовтня після листопаду виберіть пару найбільш розвинених пагонів на висоті перших двох дротів;
  • нижній пагон, що виріс із зовнішньої частини рукава, обріжте, залишивши три-чотири вічка, - тим самим ви сформуєте сучок заміщення;
  • розташований вище, з протилежного боку пагон обріжте, залишивши від п'яти до дванадцяти вічок – це буде плодова стрілка. Кількість вічок повинне бути дорівнює діаметру пагона + 1-2 запасних вічка на випадок вимерзання або випрівання.

У підсумку, на винограднику повинні залишитися найбільш потужні багаторічні штамби (стовбури, що ростуть перпендикулярно землі) і рукава з бруньками, з яких виростуть до наступного літа нові лози і плодові кисті. Як обрізати виноград на зиму, ви розібралися, залишається тільки правильно підготувати його до зимівлі: залишені гілки зніміть зі шпалери, укладіть в бік зростання лози, після чого закріпіть на землі і накрийте плівкою або брезентом. 

Відео про обрізку винограду

Поради початківцям: як обрізати виноград на зиму

Чому досвідчені виноградарі залишають за 4 бруньки на сучку заміщення і по 11-13 бруньок на плодовій стрілці? Багато в чому це пояснюється підстраховкою на зиму, але є й інші причини. Так, додаткові бруньки на сучку заміщення дозволять навесні, перед тим як обрізати культуру від зайвих зелених пагонів, вибрати ті пагони, на яких утворюються найбільш великі суцвіття. Що стосується плодової стрілки, перші дві-три бруньки в умовах північних районів можуть виявитися неплодоносными, так як їх формування припадає на прохолодний червень. До сьомої бруньки  суцвіття виходять середніми, а ось до 13-15 бруньки утворюються найбільші суцвіття, що формуються в липні, коли достатньо сонячних днів, і температура повітря висока.

В процесі обрізання намагайтеся, щоб рани і зрізи перебували на внутрішній стороні пагонів, тієї, що звернена до середини куща. Тоді вони будуть швидше і краще заростати. Рани з різних боків гілки ускладнюють сокорух, з-за чого врожайність кущів може знизитися. Зрізи повинні бути максимально гладкими, не «кошлатим».

В процесі обрізання намагайтеся, щоб рани і зрізи перебували на внутрішній стороні пагонів, тієї, що звернена до середини куща

Якщо крім корисних рекомендацій, наведених у статті, вам знадобиться наочний приклад, як здійснюється обрізка винограду, відео у відповідній вкладці задовольнить вашу допитливість. Вивчайте теорію, пробуйте самі обрізати кущі, і у вас обов'язково вийде виростити чудовий урожай!


Надрукувати  

ПІДПИШІТЬСЯ НА ІНФОРМАЦІЙНИЙ БЮЛЕТЕНЬ

Введіть свою електронну адресу для нашого списку розсилки

Наші сторінки