Малина Полана — опис ремонтантних сортів-фаворита

Малина Полана — досить популярний ремонтантний сорт малини. Його виділяють за високу врожайність, скоростиглість і невибагливість до умов вирощування. Дійсно, деякі відзначають якісь недоліки цієї ягоди, в основному, Поланаудостоюється самих захоплених описів.

Зміст:


 • Опис і відмітні риси ремонтантних сортів Полана
 • Переваги і недоліки сорту Полана
 • Вибір саджанця, посадка і догляд за малиною Полана
 • Агротехніка та догляд
 • Хвороби і шкідники
 • Збір і зберігання врожаю
 • Відгуки садівників

Опис і відмітні риси ремонтантних сортів Полана

Ця малина була виведена в Польщі на початку 90-х років минулого століття і досить швидко завоював популярність у нас в країні. Характеристики сортів виявилися вище всяких похвал: яскраво виражена ремонтантність, прекрасна врожайність, несприйнятливість до захворювань і простота вирощування. Це один з небагатьох випадків, коли реклама правдиво описує якості продукту.

Полана — ремонтантний сорт, що має потужний кущ з міцними, покритими невеликими шипами пагонами до 1,5 м заввишки. Листя складні, черешкові, що складаються з 3-7 листочків. Ягоди кисло-солодкі, яскраво червоного кольору з ліловим відтінком, конічної форми, вагою до 7 грам. При дозріванні ягоди не обсипаються. Зібрані з куща, вони добре переносять транспортування.

Однією з відмінних особливостей сорту є забарвлення пагонів — від блакитного до фіолетового.

Пагони Полани в пору віддачі врожаю згинаються під вагою стиглих ягід

Ремонтантний сорт Полана (Поляна) — відео

Достоїнства і недоліки сорту Полана

Одним з головних достоїнств сорту є його невибагливість до умов вирощування. Безсумнівно, також потрібно виділити високу врожайність, стійкість до хвороб, високу зимостійкість коренів і тривалий період плодоношення. Серед недоліків сорти можна відзначити низьку посухостійкість і достаток кореневої порослі.

Ягоди Полани вражають своїми розмірами

Вибір саджанця, посадка і догляд за малиною Полана

Деякі садівники рекомендують проводити посадку малини в органічні траншеї. Це робиться для того, щоб не допустити поширення кореневої порослі по ділянці. Спосіб садіння малини в траншеї злегка відрізняється від традиційної — посадки ями:

 • Підготовку грунту для посадки починають заздалегідь: якщо планується посадка малини восени — обладнання траншеї виробляють влітку, для весняної посадки готувати ділянку потрібно з осені.
 • Спочатку викопують траншею глибиною близько 0,3 м (на штик лопати) і шириною 0,7 м, складаючи грунт поруч, довжина — довільна. Міжряддя повинні бути не менше 1,5 м завширшки.
 • Щоб кореневі пагони малини не виходили з відведеного їм ряду, боковини траншеї на глибину до півметра можна вкопати листи жерсті або старого шиферу, руберойду, лінолеум, пластикові панелі, тобто будь-який матеріал, що не піддається гниттю і не пропускає коріння.
 • В траншею насипається наявна на ділянці органіка — гілки рослин, листя, бадилля, потім вийнятий раніше грунт з додаванням перепрілого гною, перегною або компосту в пропорції 1:1. На 1 погонний метр траншеї вноситься за 0,5 л деревної золи.
 • Підготовлену траншею залишають зріти до осені або зимувати до весни. За 3-4 тижні до настання морозів при осінній посадці або навесні, як тільки земля прогріється і просохне, в траншею висаджується малина.
 • Саджанці малини повинні мати здорові коріння, пошкодженні потрібно обрізати до здорової тканини.
 • Стовбур саджанця повинен бути не менше 1 см завтовшки і мати визрілу, біло-зелену нирку у основи — саме з неї на наступний рік піде в зростання новий пагін.
 • Перед посадкою саджанці на ніч замочуються у воді або розчині препаратів, стимулюючих коренеутворення — Гетероауксину або Корневін.
 • Малина висаджується в широкі лунки з проміжком 0,7—0,9 м — при такій схемі на кожен кущ малини припадає 0,5 м2 площі живлення.
 • Корені при посадці розправляються горизонтально і засипаються шаром землі 5-7 см. Брунька пагону заміщення повинна опинитися на глибині 2-3 см.
 • Відразу після посадки і ще пару днів після неї траншею потрібно рясно поливати, щоб з пухкого після перекопки грунту вийшли порожнечі повітря і коріння щільніше прилягали до грунту.
 • Після посадки всі саджанці обрізаються на висоту 20-40 см (4 бруньки). Коли молодий пагін досягне висоти 0,5 м, ці стовбури можна буде вирізати зовсім.
 • При посадці навесні малинову траншею необхідно притінити або замульчувати органікою щоб уникнути швидкого пересихання. При посадці восени вкривати траншею на зиму немає необхідності.

Агротехніка і догляд

Навесні, як тільки земля прогріється, приблизно на початку квітня, з'являються перші паростки нових пагонів. У цей період потрібно підтримувати вологість в прикореневій зоні та не допускати появи бур'янів. На цьому етапі категорично не рекомендуються розпушування грунту сапкою, плоскорізом, лопатою або чим-небудь ще. Якщо випадково пошкодите коріння рослин, вони можуть просто загинути. Бур'яни слід видаляти тільки вручну, намагаючись висмикнути корінь.

Полана дає досить багато пагонів — по 20-30 на кущ вже через рік після посадки. Для того, щоб отримати хороший урожай, цього занадто багато — всі сили куща можуть піти на пагоноутворення в збиток зав'язування плодів. Тому, на початку сезону вибираються 5-7, максимум 10 пагонів для найсильніших кущів в однорічному циклі вирощування, і 4-5 у дворічному циклі (плюс до 4-5 торішнім), а інші пагони, як не прикро, потрібно видаляти.

Густа поросль ремонтантної малини Полана навесні, до проріджування

Після проріджування та перед цвітінням бажано обробити ремонтантну малину хелатним добрив по листу. Таке обприскування буде корисно будь-якій рослині як добавка до харчування і профілактичний захід боротьби з хворобами і шкідниками. Під час цвітіння і зав'язування ягід малину потрібно поливати, не даючи пересохнути грунту, і постійно знищувати бур'яни. Однак при надмірній вологості грунту Полана дає водянисту ягоду, яка втрачає форму на наступний день після збору і не переносить транспортування.

Особливості культивування ремонтантної малини в однорічному і дворічному циклі

При культивуванні Полани у дворічному циклі після збору першого врожаю слід повністю вирізати пагони, які відплодоносили, щоб вони не затінювали нову поросль і не відбирали сили біля куща. Чим раніше це зробити, тим швидше прийде друга хвиля врожаю. Пагони поточного року можна обрізати один раз при досягненні ними висоти 70 см, скоротивши їх на 20 см — це простимулює їх розгалуження, а отже, до збільшення кількості плодових гілочок. Чим раніше це зробити, тим швидше прийде друга хвиля врожаю. 

При вирощуванні Полани у дворічному циклі перший урожай вона дає в липні на пагонах минулого року, другий — починаючи з вересня на пагонах поточного року. При вирощуванні в однорічному циклі плодоношення починається в серпні. З одного куща можна зібрати до 2-3 кг ягід за сезон.

В однорічному циклі вирощування Полани її, як майже будь-яку ремонтантну малину, не обрізають так, як малину дворічну, з метою розгалуження пагонів — за один сезон вона просто не встигне наростити гілки і зав'язати плоди.

Молоді пагони малини обрізають при досягненні ними висоти 70 см

Плодоношення Полани відбувається протягом декількох місяців аж до настання морозів. Дозрілі ягоди здатні довго зберігатися на кущі, не осипаючись, проте їх необхідно своєчасно збирати, не допускаючи загнивання на гілках, щоб не створювати сприятливе середовище для різних бактерій.

Як тільки підходить хвиля осіннього плодоношення (у середній смузі це середина вересня), слід збільшити полив до 8-10 л на кожну рослину через кожні 2 дні, а також дати підгодівлю розчином коров'яку або курячого посліду (при відсутності органіки можна використовувати нітроамофоску). Зазвичай ягода осінньої хвилі трохи кисліші річної малини, але зате практично не уражаються личинками-плодожерками.

Плодоносний пагін малини Полана: дозрілі ягоди здатні довго зберігатися на гілках, не осипаючись

При однорічному циклі вирощування Полани перед настанням стійких морозів потрібно зрізати всю верхню частину пагонів врівень із землею, полити і засипати зверху гноєм, компостом, гноєм, травою — будь органікою, яка є на ділянці, щоб захистити коріння від вимерзання і забезпечити азотну підгодівлю на наступний сезон.

Рівень обрізки визначається двома умовами:

 • щоб на наступний сезон старий пагон не дав зелені — тобто, різати треба нижче першої листової брунбки, а вона зазвичай на 10 см;
 • щоб зрізати всі здуття, де зимує стеблова галиця, а вони зазвичай на висоті від 5 до 10 см.

Всі пагони ремонтантної малини вирізаються після закінчення сезону

При добрій агротехніці на одному місці без пересадки, Полана може зростати до 15 років. По закінченні цього часу малину потрібно пересадити — оновлення кущів дасть їм новий стимул для зростання і зменшить ризик зараження хворобами.

Хвороби і шкідники

Одним з позитивних якостей сорту Полана є його стійкість до багатьох захворювань, однак і для неї необхідно здійснювати певні профілактичні заходи.

Профілактика і боротьба з хворобами — таблиця

Хвороба Характер ураження Період обробки Засоби боротьби Профілактичні заходи
Кореневий рак Нарости на коренях,
пожовтіння листя,
зниження смакових якостей плодів
Перед посадкою Обробка коренів мідним купоросом (100 г на 10 л води) Огляд саджанців перед посадкою і видалення ознак хвороби на коренях
Пурпурова плямистість або дидимела Плями фіолетово-бурого кольору, що утворюються на однорічних пагонах До розпускання бруньок Обприскування 7-відсотковим розчином сечовини (700 г на 10 л води) Вирізка і знищення уражених пагонів
Сіра гниль Виражені на листі і ягодах сірі плями За 2-3 тижні до початку цвітіння Обприскування розчином 3% бордоської рідини (300 г на 10 л води) Обрізка і спалювання хворих і пошкоджених листя і плодів
Антракноз Сіре забарвлення кори, розростання сіруватих плям на листках За 2 тижні до початку цвітіння Обприскування розчином 0,3% суспензії хлороокису міді (30 г на 10 л води) Не допускати перезволоження і загущення посадок
Борошниста роса Білий наліт на кінчиках рослин, надалі наліт темніє При появі ознак хвороби Дворазова обробка через 10 днів розчином кальцинованої соди (25 г) і рідкого мила (5 г) на 5 л води Не допускати росту бур'янів та перезволоженого ґрунту

Сорт Полана схильний до завмирання росту куща. Це відбувається, коли занадто велика кількість пагонів, яким не вистачає поживних речовин, але при дотриманні агротехніки така хвороба малоймовірна.

Хвороби малини на фото

Так виглядають коріння малини, уражені раком

Пурпурова плямистість проявляється характерними бурими плямами на листках

Сіра гниль виглядає як попіл, яким обсипана ягода

Крім хвороб, насадження малини можуть постраждати від навали шкідників. У таблиці описані найбільш небезпечні з них.

Профілактика і боротьба зі шкідниками — таблиця

Шкідник Характер ураження Період обробки Засоби боротьби Профілактичні заходи
Малиновий жук Пошкоджує бутони, листя і квітки За тиждень до початку цвітіння Обробка препаратом Інта-Вир Не допускати перезволоженого і густоти насаджень, росту бур'янів
Малинова попелиця Заселяє суцвіття і верхівки пагонів, викликає скручування листя і викривлення пагонів, стримує зростання До початку цвітіння та після збирання врожаю Обрізка і знищення уражених ділянок
Стеблова галиця Вражає стовбур, викликаючи утворення здуття, надалі тріщин, вище яких пагон засихає До початку цвітіння

Збір і зберігання врожаю

Плодоношення Полани починається в липні при дворічному циклі вирощування і в серпні при однорічному, а закінчується в жовтні (у південних регіонах — в листопаді) з настанням морозів. Нерідко буває таке, що малина Полана йде під сніг з зеленим листям і продовжує зріти ягодами. Однак через нестачу тепла ягоди в цей час року стають помітно кисліші.

Урожайність сорту становить до 2-3 кг ягід з куща за сезон. Плоди добре зберігаються і транспортуються без пошкоджень.

Вага ягоди Поланы — до 7 грам

Вживати в їжу цю малину можна в будь-якому вигляді: вона смачна свіжою, з неї гарні варення, джеми, компоти, виходять прекрасні вина і наливки.

Відгуки садівників

Полана мені подобається. Нехай смак не супер, але врожайність висока і зараз, коли ще не почалася друга хвиля малини, в ціні.

NAB

Вперше прочитав про Полану на Дачному форумі в повідомленнях Недялкова Стефана Федоровича з Новополоцька, Республіка Білорусь. В цьому році посадив 13 кущів, зібрав не менше чотирьох відер ягід (десятилітрових). Висаджувати потрібно не менше 80 см один від одного, плодові гілочки утворює мало не від землі. Не біда, що не дуже солодка. З цукром — не відрізнити від річної малини і сиропи такі ж. Соку дає дуже багато при малій кількості насіння. Але любить полив і перегній. Основне те, що не потрібно пригинати на зиму. Пагони, які відплодоносили потрібно зрізати восени або навесні майже до землі.

Gordeu

І підв'язувати не треба! Шпалери не вимагає.

Світлана Віталіївна

Наша ремонтантна Полана починає плодоносити лише на два тижні пізніше літньої у сусіда.

Марина

А у мене Полана смачна практично завжди.

Олег Савейко

В даний час Полана є одним з найбільш популярних сортів ремонтантної малини як у промисловому виробництві, так і на дачних ділянках. Любов садівників забезпечується високою врожайністю, простотою вирощування і стійкістю до захворювань. Відгуки про Полану переважно позитивні. Висадивши у себе на ділянці цей сорт, ви не будете розчаровані.


Надрукувати  

ПІДПИШІТЬСЯ НА ІНФОРМАЦІЙНИЙ БЮЛЕТЕНЬ

Введіть свою електронну адресу для нашого списку розсилки

Наші сторінки