Кращі сорти для вирощування агрусу — великоплідні, зимостійкі, безколючкові

З тих пір, як з'явився аґрус, сорти його стають все різноманітнішими і все досконалішими. Сучасні сорти значно перевершують поширені раніше сорти по стійкості до борошнистої роси, по врожайності, швидкоплідностіі зимостійкості

З тих пір, як з'явився аґрус, сорти його стають все різноманітнішими і все досконалішими. Сучасні сорти значно перевершують поширені раніше сорти по стійкості до борошнистої роси, по врожайності, швидкоплідностіі зимостійкості. Велику увагу селекціонери приділяють підвищенню якості плодів та усуненню шипованості кущів, адже будь-який садівник погодиться, що збирати ягідки з колючого куща, засіяного шипами, вкрай незручно.

Зміст:


 • Розбираємося в сортності
 • Що потрібно враховувати дачникові при виборі сорту для посадки: поради та рекомендації
 • Кращі великоплідні сорти агрусу
 • Кращі зимостійкі сорти
 • Кращі середнбостиглі сорти
 • Безколючкові сорти агрусу: кращі представники

Розбираємося в сортності

Сорти, придатні для вирощування в різних кліматичних умовах, розрізняються:

 • за формою і розміром ягід;
 • за забарвленням плодів (зелені, червоні, рожеві, бурштиново-жовті, темні ягоди);
 • за наявності шипів на кущі (безколючкові, дуже шиповані і середньо шиповані сорти);
 • по термінах дозрівання плодів;
 • по урожайності і т. д.

Особливою популярністю серед садівників користуються сорти аґрусу з прямими пагонами і слабкою схильністю до паросткоутворенню, в результаті кущі виходять рідкісними, добре провітрюваними і освітлюваними, що сприятливо позначається на якості ягід і на врожаї. 

Що потрібно враховувати дачникові при виборі сорту для посадки: поради та рекомендації

Вибір сорту агрусу – важлива і відповідальна задача. Щоб не розчаруватися в результаті, варто обов'язково враховувати цілий комплекс факторів:

Особливою популярністю серед садівників користуються сорти аґрусу з прямими пагонами
 • Ключові особливість розведення і посадки, щоб чагарник гарантовано прижився в тій чи іншій географічній смузі, пережив зиму.
 • Звичайно, кожен робить вибір на користь конкретного смаку, кольору і розміру плоду, так як у кожного сорту будуть свої характеристики.
 • Слід враховувати і час дозрівання.
 • Деякі звертають увагу на наявність або, навпаки, відсутність шипів.
 • Рекомендується відстежувати схильність культури до хвороб, щоб згодом уникнути додаткових проблем.
 • Вивчіть, наскільки кущі добре переносять посуху, так як не завжди клімат радує своєю теплотою і рівністю.

Тільки так ви зможете зробити грамотний вибір, зорієнтуватися у величезній кількості сучасних сортів агрусу і насолоджуватися у результаті тривалий час смачним рясним урожаєм.

Кращі великоплідні сорти агрусу

Якщо ви бажаєте вирощувати великоплідний аґрус, пропонуємо познайомитися з топ-10 найбільш поширених сортів.

 • Колобок. Цей кущі аґрусу середніх розмірів з великими характерними плодами. Вони завжди ростуть по внизу гілок. Середня вага плоду – 7 грамів. Що стосується форми, то вона ледь помітно витягнута, більше схожа на кулю (звідки й назва), а колір – блідо-червоний. Смак має приємні кисло-солодкі нотки. У сорту є очевидні переваги – прекрасна переносимість морозів, стійкість до борошнистої роси та антракнозу.
 • Захисник. Агрус сорту «Захисник» не переплутати з іншим. Він високого зросту, володіє великими і могутніми гілками, а ягода – овально-грушовидної форми. Колір плодів – насичений бордовий, ближче до чорного, а смак солодкий з кислинкою. Цей сорт дозріває досить пізно, не «боїться» морозів і борошнистої роси.
 • Кооператор. У цього великосортного куща аґрус середніх розмірів і рідка крона. Шипів зовсім небагато. Середня вага однієї ягоди досягає 7 грамів. Сам плід темно-червоного кольору з грушоподібною формою. Один з кращих десертних сортів, завдяки насиченому солодкого смаку. Ще один плюс – плодоносіння. З одного куща можна отримати близько 5 кг врожаю, не дбаючи про холод і плодової гнилі!
 • Ленінградець. Кущ аґрусу сорту «Ленінградець» володіє середньою висотою з не надто розлогою кроною, шипи, як і в попередньому випадку, майже відсутні. У ягід великий розмір, а форма чомусь відразу нагадує про перевернуте яйце темно-червоного відтінку з синявою. Що стосується смаку, то він кисло-солодкий, з одного куща можна отримати 7-8 кг ягід. Серед об'єктивних плюсів: зимостійкість, середня схильність до борошнистої рос. У цього чагарнику завжди середній зріст та акуратна невеличка крона. Кожен плід досягає середньої ваги до 6 грамів, але іноді можна зустріти і особливих «богатирів» за 8 грамів. А ось однакова форма кругла, трохи витягнута. Дізнатися сорт «Джерело» можна за блідо-жовто-зеленому відтінку плодів. Їх смак радує ніжною солодкістю, тому сорт часто використовується не тільки для вживання у свіжому вигляді, але і для переробки. Серед додаткових переваг «Джерела» варто згадати морозостійкість, можливість давати хороший врожай навіть в суворих кліматичних умовах, стійкість до грибка.
 • Берил. У агрусу сорту «Берил» кущ середньорослий, що володіє компактною кроною. Шипи є, і сконцентровані вони, як правило, тільки на нижній частині пагона. Ягоди круглі, трохи витягнутої форми, великі, можуть виростати до ваги в 9 грамів. Інша характерна особливість – соковитий зелений колір плоду. Дуже важливо сказати про смак, так як навіть професійні дегустатори високо цінують «Берил» за його солодкість, тому сорт відносять до десертних. Одне з ключових властивостей – морозостійкість. Чагарник з легкістю переносить вплив морозу до - 36 градусів, не «боїться» плодової гнилі!
 • Уральський смарагд. Ще один яскравий представник великих сортів і невеликою кількістю шипів на пагонах. Ще одна цікава риса – відсутність опушення на ягодах. Така красива назва дано сорту неспроста, так як у нього дуже яскравий і соковитий колір плодів, а також незабутній аромат укупі з десертним смаком. Вага однієї ягоди досягає 8 грамів.
 • Білоруський. Варто включити в цей список і «Білоруський» сорт, у якого маленькі кущі з компактними кронами. Шипів багато, і всі вони гострі. Ягоди великі, але їх вага ніколи не перевищує 8 грамів. Колір плодів у представників сорту яскраво-зелений, ближче до салатового відтінку. Але найголовніше – це, звичайно, солодкий і приємний смак, соковита м'якоть і тонка, ледь помітна шкірка.
 • Краснослав'янский. Ще один яскравий представник великих сортів аґрусу. Сорт «Краснослав'янский» передбачає наявність шипів на пагонах, рідку крону і кущі середньої висоти. Що стосується самих ягід, то вони славляться своєю круглою формою і насиченим червоним кольором, як і випливає з назви. На шкірці плодів практично немає опушення, а смак відноситься до десертних.
 • Уральський безшипний. Нарешті, завершує наш «хіт-парад» сорт «Уральський безшипний». Такий агрус відрізняється великими плодами (до 8 грамів) з плодами яскраво-зеленого кольору. Форма ягід – кругло-овальна. Це середньопізній сорт, і на шкірці плодів немає опушення, а м'якоть вражає своєю солодкістю і ніжністю.
 • Фінік. Цікавий кисло-солодкий смак, сильний аромат ягід і висока врожайність – основні достоїнства, за які цінується Фінік. Проте в нього є суттєвий недолік: цей сорт може бути уражений борошнистою росою. Кущі розлогі, високорослі з середньою шиповатостью. Великі ягоди зеленого кольору майже повністю покриває нерівномірний фіолетово-червоний темний рум'янець.
 • Бурштиновий. Відрізняється надранніми термінами дозрівання, Янтарний має великі соковиті плоди яскравого жовто-оранжевого кольору, ніжного кисло-солодкого смаку. Кущі виростають до півтора метрів і рясно плодоносять, поодинокі шипи зустрічаються рідко. Сорт Бурштиновий володіє підвищеною зимостійкістю і стійкістю до захворювань.

Кращі зимостійкі сорти

Пропонуємо також ознайомитися з зимостійкими сортами, які будуть актуальні для тих, хто жадає про гарний урожай без оглядки на суворі кліматичні умови.

 • Аристократ. Цей сорт має не тільки таку благородну назву, але і родовід. Його отримали, схрестивши такі сорти, як «Сіріус» і Чорносливовий. У такого куща середня ступінь галуження, товсті і прямі пагони з невеликою кількістю шипів. Ягоди у нього досить великі (до 6 грамів кожна), а колір – насичений червоний, стиглі плоди більше близькі до чорного відтінку. У «Аристократа» приємний кисло-солодкий смак.
 • Арлекін. Не менш цікавий сорт аґрусу «Арлекін», який також результат праць селекціонерів. Для його отримання схрестили «Африканця» з «Челябінським зеленим». В результаті вийшов кущ середньої величини, густоти та висоти. Що стосується інших параметрів, то шипів на пагонах трохи, ягоди мають  темно-вишневий колір і кисло-солодкий незабутній смак. Вага одного плоду невелика, в середньому, вона коливається в межах 3-5 грамів.
 • Білі ночі. У цього сорту дуже романтична назва. Його отримали за допомогою схрещування «Ганзи» і «Мисовської 17». В результаті кущ аґрусу відрізняється середньої рослостью і розгалужденням. Шипів на пагонах достатньо. Це десертний сорт з солодкими невеликими ягодами.
 • Командор. Ще один «син» схрещування. Цього разу – «Африканця» і «Челябінського зеленого». Результат перевершив всі очікування. Кущ аґрусу вийшов дуже гарний, густий, але при цьому компактний з шипами на пагонах (але не на всіх). Ягоди невеликі, відрізняються кисло-солодким смаком, практично чорного кольору.
 • Суничний. Цей сорт також отриманий шляхом схрещування, як і багато інших зимостійких. Його «батьки»: «Сувенір» з «Африканцем». Результат не може не радувати: компактний середньорослий чагарник з шипами. Ягоди на ньому виростають середнього розміру, вагою до 5 грамів. Найголовніше його відмінність – це чудовий смак з суничними нотками, що і пояснює назву сорту. Що стосується кольору, то і тут є свої прикмети: в цілому, загальний відтінок світло-зелений, але на сонячній стороні з'являються темно-червоні «острівці»!
 • Грушенька. Свою назву Грушенька отримав за округло-грушовидну форму ягід. Його плоди мають фіолетове забарвлення, кисло-солодкий приємний смак і середній розмір. Кущ не дуже розгалуджений, компактний, густий. Сорт популярний завдяки високої зимостійкості, рано з'являються квітки і не бояться весняних заморозків. До інших переваг сорту Грушенька відносяться стійкість до вірусних захворювань, відсутність шипів, хороша врожайність, приємний смак плодів багатих корисними пектиновими речовинами.

Сорт аґрусу "Грушенька"
 • Африканець. Високоврожайний сорт, відрізняється відмінною зимостійкістю. Середньорозгалуджений та середньорослий починає плодоносити на другий-третій рік. Ягоди темно-фіолетові з восковим нальотом, середнього розміру, кисло-солодкі з черносмородиновим присмаком. Африканець стійкий до багатьох хвороб і шкідників, посуху переносить добре. Шипів небагато, але можна виростити абсолютно бесшипный аґрус, якщо відразу вирізати пагони з одиничними шипами.
 • Командор (Владил). Один з середньоранніх сортів з хорошою зимостійкістю і врожайністю. Командор стійкий до грибкових захворювань. Кущі сильнорослі, але при цьому компактні, у випадку багатого врожаю стають слаборозгалудженими з-за пониклих пагонів. Округлі ягоди середньо-насиченого темного кольору, володіють чудовим солодко-кислуватим смаком, шкірка плодів тонка, а м'якоть соковита. Нечисленні тонкі і слабкі шипи знаходяться тільки в нижній частині куща.
 • Російський жовтий. Сорт высокозимостійкий, урожайний, стійкий до грибкових захворювань. Рідкісні шипи розташовані переважно в нижній частині пагонів. Молоді кущі розлогі, згодом стають середбнорозгалудженими, середньрослими зі слабким розгалуженням. Агрус Російський жовтий володіє прекрасним солодко-кислуватим смаком, ягоди овальні, янтарно-жовтого кольору, досить великі. Плоди довго не обсипаються з кущів.

Кращі середньостиглі сорти

До середньостиглих сортів аґрусу відносяться такі чагарники які дають урожай з ягодами вагою до 5 грамів. Давайте розглянемо найбільш яскравих представників:

 • Садко. Це компактні кущі, середні за своєю силою зростання. Можна розраховувати на повне плодоношення на 5-му році. На пагонах такого сорту трохи шипів, вони майже відсутні. Ягоди прпинято відносити до середніх сортів, але іноді їх розміри можуть досягати і 8 грамів. Колір плодів світло-червоний, форма кругла, трохи витягнута. Смак дуже м'який і солодкий.
 • Куршу Дзинтарс. Ще один яскравий представник середньостиглих сортів. У рослини яскраво-салатові середні за розмірами листя, що відрізняються несуттєвою жовтизною біля самої основи. Що стосується ягід, за своїми розмірами вони невеликі, мають характерну овальну форму і вабливий яскраво-жовтий колір, який нагадує сонце в поєднанні з ледь помітним блиском плода.
 • Малахіт. Цей огляд був би неповним, якби ми не включили в нього сорт аґрусу «Малахіт». Він характеризується сильнорослими чагарниками з прекрасною густою кроною. Опушення відсутнє, середня кількість шипів, які «дивляться» вгору. Ягоди можуть бути не тільки середніми, але іноді і великими, досягаючи за своїми розмірами – 10,5 грамів чистого ваги кожен плід. Форма кругла, а колір – приємний зелений з жовтим відливом і «восковим» нальотом. У ягодах – багато насіння, а смак досить кислий, тому такий сорт особливо затребуваний, коли мова йде про виробництво соку і желе.

Агрус "Малахіт"

Безколючкові сорти агрусу: кращі представники

Малошипові і безколючкові сорти користуються особливою популярністю у садівників. У цьому огляді ми підготували для вас список найпоширеніших варіантів у цьому векторі.

 • Сіріус. Колючок на ньому практично немає, зате є смачні рожеві ягоди середніх розмірів з приємним восковим нальотом. Серед об'єктивних плюсів сорту варто виділити і стійкість до різних хвороб, хорошу врожайність.
 • Чорномор. Цей сорт багато добре знають, завдяки його сильнорослих кущах. Шипи, якщо і зустрічаються, то поодинці і зовсім нечасто. Ягоди виростають до середніх розмірів, можуть бути, як червоного, так і чорного кольору. Смак дуже ніжний і приємний, опушення відсутнє. «Чорномор» відрізняється стійкістю до морозів і грибкових захворювань.
 • Пустун. Чагарники середніх розмірів, шипи відсутні на 100%. Ягоди невеликі зі середньою вагою плода в 3-4 грами. Колір – салатовий. Цей сорт також добре справляється з морозами і відрізняється стійкістю до хвороб!
 • Ювіляр. Цей сорт дозволяє отримати хороший урожай ягід з вагою кожного плоду до 4 грамів. Смак більше солодкий, але з яскраво вираженою кислинкою. Цей сорт дозволяє не боятися морозів і різних грибкових захворювань.
 • Орлятко. Цей сорт хороший не тільки тому, що з легкістю переносить навіть найсуворіші зимові умови, але і тому що дарує великі майже чорні ягоди з гарним смаком.

ПІДПИШІТЬСЯ НА ІНФОРМАЦІЙНИЙ БЮЛЕТЕНЬ

Введіть свою електронну адресу для нашого списку розсилки

Наші сторінки