ТОП товари

Катарантус

Ціна: очікується

Калістегія

Ціна: очікується

Часник "Промінь"

Ціна: очікується

Флокс Promise Mix

Ціна: очікується

Бересклет

Ціна: очікується

Перець (солодкий)

Ціна: очікується


Яблуня на вашій ділянці росте вже який рік, а урожаю ви досі не бачили? Або ж смакові якості і розміри плодів залишають бажати кращого? Подібні ситуації зустрічаються досить часто, і виправити їх можна своїми руками за допомогою щеплення гілок від іншого дерева того сорту, який вам найбільше подобається.

Зміст:


 

 • Для чого проводиться щеплення і коли найкраще прищеплювати яблуню навесні
 • Підготовчі роботи перед копуліруванням
 • Способи щеплення живців
 • На що прищеплювати яблуню
 • Корисні рекомендації
 • Догляд за яблунею після щеплення

Для чого проводиться щеплення і коли найкраще прищеплювати яблуню навесні

Якщо ваша яблуня дає маленькі, несмачні плоди, та ще і в невеликій кількості — кращим способом виправити ситуацію є весняне щеплення. Протягом цього періоду можлива обробка як дорослих дерев (старші чверті століття), так і більш молодих. Для безпечного щеплення достатньо лише відсутності ознак захворювань і пошкоджень на гілках.

Важливо: згідно з місячним календарем, прищеплювати яблуні слід з одинадцятих місячних діб за тринадцяті, які можуть припадати на період з квітня по травень.

Підготовчі роботи перед копуліруванням

Так вам не доведеться садити нові дерева і чекати плодів ще кілька років. До того ж щеплення дозволить розширити асортимент сортів на вашій ділянці і заощадити гроші, які довелося б витратити на придбання саджанців.

Щеплення нових гілок можна порівняти з хірургічною операцією – вона вимагає не меншої обережності й акуратності. Початківцям садівникам не обійтися без докладних рекомендацій, інакше помилки навряд чи вдасться уникнути. 

Відео про копуліровкі поліпшену

Зазвичай щеплення яблунь навесні проводиться методом копулірування (щеплення живцем), метод окулірування (брунькою) використовується влітку. У сучасному плодівництві копуліровка застосовується набагато частіше і служить для різних цілей: вирощування карликових дерев, при ремонті пошкоджених, з метою заміни малоцінного сорту більш врожайним або для створення багатосортної яблуні.

Для щеплення дерев вам знадобиться:

 • сам живець (щепа), який і буде щеплений;
 • гостра тонка садова пилка;
 • максимально заточений прищепний ніж;
 • поліетиленова плівка для обв'язки;
 • садовий вар або масляна фарба на основі оліфи.

Прищепу слід заготовити з самого початку зими, після перших заморозків, коли гілки знаходяться в стані спокою, але можна і на початку весни, поки не набубнявіли бруньки. Вибирайте зростаючі вгору однорічні гілки зі здорових врожайних яблунь. Довжина гілочки повинна бути близько 30-35см. Зріжте нижній край черешка косо під гострим кутом (довжина зрізу втричі більше діаметра гілочки), а верхній – «на бруньку». Зберігати протягом зими гілки можна в підвалі, помістивши нижню частину прищепи у вологу тирсу або пісок. Кілька невеликих живців можуть зберігатися і в холодильнику, загорнуті в мокру тканину.

Прищепу слід заготовити з самого початку зими, після перших заморозків, коли гілки знаходяться в стані спокою

Перш ніж приступати до щеплення, руки добре помийте з господарським милом, інструмент теж має бути чистим. Безпосередньо в процесі намагайтеся до привою й підщепи не торкатися без потреби, щоб не забруднити зрізи.

Як готуються живці

Заготівля (зрізання) 20-30-сантиметрових живців здійснюється відразу після того, як настануть перші заморозки. Інший відповідний час — навесні, ще до набрякання бруньок. Зберігати живці слід на вулиці, але за пару днів до щеплень їх необхідно прогріти в приміщенні з кімнатною температурою. Неприпустимо використовувати живці з тріщинами, пошкодженнями або слідами якихось хвороб.

Способи щеплення живців

Ламаєте голову над тим, як прищепити яблуню так, щоб гілочка добре прижилася? Є кілька способів щеплення живців, з яких в практичному садівництві найчастіше використовуються наступні:

Проста копуліровка. Підходить в тому випадку, коли діаметр підщепи і прищепи однаковий. Зазвичай за допомогою копулірування прищеплюють 1-2-х річні гілки, роблячи однакові косі зрізи, щоб вони повністю збігалися. Приладнати зрізи потрібно протягом хвилини, щоб поверхня не встигла окислитися і висохнути, тоді зрощення буде відбуватися гірше.

Зазвичай за допомогою копулірування прищеплюють 1-2-х річні гілки, роблячи однакові косі зрізи, щоб вони повністю співпадали

Покращена копуліровка. Дозволяє більш міцно скріпити підщепу і прищепу завдяки додатковому поздовжньому розрізу на зрізі («язичку»). Косий зріз на обох частинах вздовж осі надрізають на одну третину і акуратно вводять щепу у підщепу, але не дуже глибоко, інакше щеплення загниє або обломиться. При різних діаметрах гілок постарайтеся щільно поєднати камбій з одного боку, щоб не залишалося просвіту.

Щеплення в розщіп. Використовується для гілок різного діаметра. Розщепіть підщепу хрест-навхрест, або впоперек, і вставте в нього пару живців, на нижній частині яких зроблений довгий косий зріз. Так як при цьому способі лише одна частина прищепи стикається з камбієм на підщепі, потрібно виконувати таке щеплення яблуні з особливою увагою.

Щеплення в розщіп

Щеплення за кору. Гілки середнього та великого діаметру можна прищеплювати в період сокоруху методом «за кору». Акуратно спиляти гілку яблуні в місці, зазначеному для щеплення, залишивши пеньок з невеликим скосом. Гладко зачистите зріз пенька гострим ножем. На підщепі з двома-трьома бруньками зробіть в нижній частині (навпроти нижньої бруньки) косий зріз, відступивши від основи на 5 см. Кору на торці підщепи розріжте і відсуньте ножем, вставивши туди щепу косим зрізом до підщепи. Якщо гілка більше п'яти сантиметрів в діаметрі, можна прищепити два черешка з обох сторін. Цей спосіб найкраще підходить початківцям садівникам, тому що не вимагає ювелірної роботи, і приживлюваність гілок вище.

Відео: проста і поліпшена копуліровка

Щеплення в боковий заріз. У тому випадку, коли щеплення за кору здійснити не представляється можливим, черешок вставляють в боковий заріз. Зробіть на підщепі косий заріз крізь кору і деревину, на підщепі – два поздовжніх зрізи, що з'єднуються разом. Прищепу обережно введіть в щілину на гілці яблуні, домігшись збігу обох частин і камбію. Коли щеплений черешок почне рости, верхню частину підщепи потрібно буде вирізати ножем.

Використання спеціального інструменту, іменованого секатором для щеплення, дозволяє здійснювати щеплення буквально протягом хвилини. З допомогою секатора робляться два дзеркальних зрізи в місцях прищепи і підщепи, що забезпечує щільне з'єднання і можливість швидкого зрощення.

Щеплення «око», або окулірування, готується з середини гілки, вік якої не старше року. На заготовленому черешку видаляються верхівка і листя, а отриманий щиток вставляється під кору молодого пагона і обмотується поліетиленом, не закриваючи бруньку.

Щеплення «на пеньок» проводиться за кору або в розщіп живого пенька. Щеплення краще приживеться, якщо зробити його до черешка скелетної гілки.

«Місток» — найкращий спосіб врятувати дерево з корою, яку об'їли миші або зашкодило сонце. Живці при даному способі щеплення розташовуються так, щоб з'єднувати між собою неушкоджені ділянки кори.

Важливо: якщо місця, де здійснюється щеплення, обв'язати білим папером, то на цьому місці не проростуть бруньки, що ослабляють містки.

На що прищеплювати яблуню

Основне правило будь-якого щеплення свідчить: чим більш близькими «родичами» є культури, до яких належать прищепа і підщепа, тим краще вони зростуться. Тому природно, що яблуня найкраще приживеться на яблуні, в тому числі і на дичці. Можливі також щеплення яблунь на близькоспоріднену айву і горобину, а також на різні сорти груш і слив. Дуже важливо для поєднання підбирати сорти з однаковими строками дозрівання плодів.

Корисні рекомендації

Місце щеплення туго обв'язується поліетиленовою плівкою для захисту від потрапляння всередину шкідників і від пересихання. Поверх обв'язки, а також в порожнині між прищепою і підщепою наноситься садовий вар, що охороняє місце щеплення від вологи.

Для обв'язки не використовуйте ізоленту, тому що вона перешкоджає зрощення підщепи та прищепи, а також заважає розвитку каллюса. Поліетиленовий пакет на щеплений черешок теж одягати не рекомендується, інакше під дією парникового ефекту розпустяться бруньки раніше, ніж потрібно, і сам щепа загине. Обв'язка злегка послаблюється через три тижні після щеплення яблуні, коли почнуть набухати бруньки.

Щеплення в боковий заріз

Прищепу вставляйте на верхній стороні гілки, тоді черешок отримає надійний упор і не обломиться при дозріванні яблук. А щоб птахи не зламали прищеплену гілку, пов'яжіть на неї яскраву стрічку – вона буде розвиватися на вітрі, відлякуючи пернатих.

Догляд за яблунею після щеплення

 • Якщо на черешку проростає більше однієї нирки, залишають найбільш сильний пагін.
 • У разі прищеплення двох живців не можна допускати їх перехрещення. У таких ситуаціях пагони вкорочують.
 • Низ в міру зростання прищепи з підщепою слід розрізати стару обв'язку і робити нову.

 • При сильному вітрі або зливі щеплений пагін може обламати. Щоб не допустити цього, його слід прив'язувати до палички або спеціально встановленої дуги через кожні 20 сантиметрів.
 • Корисно прищипування динамічного пагону нижче місця, де проводилося щеплення.

Порада:

Багато городників звикли садити моркву навесні, а потім з нетерпінням чекати появи перших коренеплодів. Але якщо посадити моркву під зиму, то урожай з'явиться набагато раніше, до того ж зимова морква менш схильна до хвороб. А шкідники і зовсім на ній не з'являються
Цвітну капусту вирощувати набагато важче, ніж білокачанну, так як вона більш вимоглива до умов зростання: у неї підвищені вимоги до родючості і вологості грунту
Цукрова кукурудза набагато солодша і ніжніша звичайної. Однак у продажі її можна зустріти тільки в банках. Свіжих качанів не буває, тому що вони швидко втрачають свої смакові якості. Це і стало основним приводом для того, щоб почати вирощувати її у себе на ділянці.Сталося це чотири роки тому....
Scroll to top