Як правильно білити плодові дерева

Дочекавшись закінчення осінніх дощів, підсихання повітря і кори самих дерев, а також приходу стійких заморозків, дерева в саду неодмінно потрібно побілити. Консервативні садівники зазвичай виконують побілку навесні, але практика свідчить, що осіння побілка значно ефективніше (оскільки сонячні опіки деревних стовбурів трапляються здебільшого взимку, а не влітку, коли крона з листя захищає стовбур).

Молоді дерева з щільною корою білити взагалі не слід, адже від закупорювання пір в корі буде сповільнюватися газообмін, деревця стануть гірше розвиватися, у них повільніше буде нарощуватися стовбур. Замість побілки молоденькі дерева потрібно ретельно обв'язати на зиму (про це далі). А ось побілка дорослих дерев, які вже наростили грубу кору з шорсткостями і тріщинами, завжди дуже ефективна, так як надійно оберігає від сонячних опіків, одночасно забезпечуючи дезінфекцію, частково нищить мох і лишайник на стовбурах дерев.

Потрібно пам'ятати, що побілка потребує догляді та періодичному оновленні, оскільки змивається дощами і відлигами. Всупереч численним "перевіреним" способів "стійкою" побілки, не варто все ж білити або обмазувати дерево різними будівельними сумішами, фарбами, розчинами з додаванням щільних водонепроникних фракцій начебто глини, цементу, алебастру і т. п. для побілки Розчин має бути рідким, добре пропускати повітря у висохлому стані і містити дезінфікуючі компоненти (зазвичай купорос). Адже головне його якість - не стійкість до вологи, а вплив на "самопочуття" дерева.

Перед настанням стійких холодів потрібно захистити штамби молодих дерев саду від об'їдання гризунами. Захід вкрай важлива, оскільки від пошкоджень мишами або зайцями дерева часто просто гинуть. Щоб цього не сталося, штамби молодих дерев (старі захищені товстим шаром омертвілої кори) обв'язують руберойдом або ялиновими (сосновими) гілками, розташовуючи їх голками донизу. Обв'язування рослин виконують кожен рік, поки кора дерев не стане досить грубою.

Для обв'язування використовують шматок руберойду, толю, щільною (бажано промасленим) паперу, картону або рогожі висотою 0,5 м, яким двічі щільно обертають стовбур, не допускаючи щілин. Нижній край руберойду трохи заглиблюють в землю, щоб гризуни не могли проникнути до дерева знизу. Потім міцно перев'язують дротом або шпагатом в 3-4 місцях, а після обв'язки ще раз перевіряють, чи не залишилося невеликих щілин, крізь які гризуни зможуть проникнути до стовбура.

Відомий ще один спосіб захисту дерев саду від зайців і мишей - обмотування стовбура та гілок старими капроновими панчохами. Чому гризунам не подобається капрон - невідомо, але "одягнені" в нього дерева тварини не чіпають, тому такий нескладний спосіб є досить ефективним.


Надрукувати  

ПІДПИШІТЬСЯ НА ІНФОРМАЦІЙНИЙ БЮЛЕТЕНЬ

Введіть свою електронну адресу для нашого списку розсилки

Наші сторінки