Зефірантес, чи вискочка

ЗЕФІРАНТЕС (Zephyranthes). Сімейство: Амариллісові (Amaryllidaceae). Батьківщина: Центральна і Південна Америка. Іноді квітка зефірантес називають маленьким амариллисом. Любителів кімнатного квітникарства він більше відомий під назвою - вискочка

ЗЕФІРАНТЕС (Zephyranthes). Сімейство: Амариллісові (Amaryllidaceae). Батьківщина: Центральна і Південна Америка. Іноді квітка зефірантес називають маленьким амариллисом. Любителів кімнатного квітникарства він більше відомий під назвою - вискочка.

Розквітає зефірантес буквально на очах. Не встигнеш помітити показався з цибулини квітконіс, як він вже на наступний день витягнувся і готовий зацвісти. У природі зефірантес має дивовижну особеннось розквітати буквально через лічені години після того, як пройде перший дощ після періоду посухи.

Квітконіс з однією квіткою нагадує великий крокус. В ньому набагато менше величності, настільки властивої гиппеаструму, однак він не позбавлений деякого витонченості. Білосніжні, золотисті або ніжно-рожеві квітки у вискочки тримаються відкритими 5-7 днів, а на зміну їм розпускаються нові. Щоб досягти максимального ефекту, слід висадити в горщик великого діаметру не одну, а цілу групу цибулин. Це дозволить створити ефект безперервного цвітіння.

Як і більшість своїх побратимів з сімейства Амарилісових, зефирантесы більшу частину року абсолютно непримітні. Найчастіше помітити їх можна десь в далекому кутку на підвіконні, посадженими в яку-небудь банку. Так і живуть вони, часто забуті своїми господарями, поки не станеться диво - вони зацвітають. А господарі потім дивуються не тільки красу квітів, але і тому, що вони з'явилися так несподівано швидко.

А адже саме це властивість і пояснює вибір назви роду Зефірантес, яке утворено злиттям двох давньогрецьких слів: "zephyr" - вітер західний, і"anthos"- квітка, тобто "квітка західного вітру", який також називають "лілія Зефіру" або "чарівна лілія". Місцеве населення називає зефірантес "дощової лілією". Вибір цей не випадковий. Саме західний нічний вітер, налітав завжди несподівано і приносив довгоочікувану прохолоду після денної спеки, був особливо почитаємо древніми греками. Настільки, що йому було дано власне ім'я - "Зефір" (західний вітер).

Подібно зефіру-вітром, квіти зефірантеса з'являються несподівано. Їх краса пестить подібно ніжним поривів вітру. Але і відцвітають вони, на жаль, так само швидко, як стихає нічний бриз на островах. Російська назва цієї рослини набагато прозаїчніше - вискочка, хоча також передає основний ознака квіток - швидкість і несподіваність їх появи.

Основні види і різновиди зефірантеса

Рід зефірантес налічує близько 35 видів. В культурі вирощують 8-10 видів, але широко - 4-5 виду, відомі як кімнатні рослини.

Зефірантес крупноквітковий (Zephyrantes grandiflora)
У кімнатній культурі вирощують великоквіткова зефірантес з більш широкими листям і з більш великими рожевими квітками діаметром до 7-8 см, всередині яких на більш світлому фоні виділяються яскраво-помаранчеві тичинки. Цибулина близько 5 см в діаметрі, округлої форми, поглиблена в субстрат повністю. Листя вузько-ремневидной форми, темно-зеленого кольору, довжиною до 40 см і шириною близько 1 див. Квіти зефірантес утворює поодинокі на квітконосі завдовжки до 30 див. Оцвітина воронкоподібної форми, близько 7-8 см діаметром, рожевий з яскраво-помаранчевими тичинками. Цвіте з квітня по липень. Вважається одним з найкрасивіших видів серед зефирантесов, будучи свого роду стандартом декоративності. Поширений на острові Ямайка, Мексика, Гватемалі.

Для зефірантеса крупноквіткового рекомендується спокій з вересня по листопад. Можна влаштувати і більш тривалий спокій до березня - квітня. Припиніть полив, обріжте листя і помістіть горщик у холодильник. Після закінчення періоду спокою слід відновити полив і повернути рослину на вікно. У квітні повинні з'явитися перші квітки вискочки.

Зефірантес білий (Zephyrantes candida)
Зустрічається і більш скромний зефірантес білосніжний з тонким листям і з білими зсередини і рожевими зовні квітками, що з'являються з липня по жовтень. Квіти одиночні на квітконосі завдовжки до 20 см. Оцвітина воронкоподібної форми, близько 6 см діаметром. Цибулина невелика - всього близько 3-4 см в діаметрі, округлої форми, поглиблена в субстрат повністю. Листя вузько-ремневидной форми, темно-зеленого кольору, завдовжки до 30 см і шириною близько 0,5 див. Росте рослина зефірантес в басейні річки Ла-Плати в аргентинської провінції Буенос-Айрес. Поширений також у Південній Бразилії, Парагваї та Уругваї. Один з найбільш стійких і невибагливих зефирантесов, вперше введений в культуру ще в 1515 році і дуже широко розповсюдився з тих пір у всьому світі.

Зефірантес жовтий (Zephyrantes flavissima)
Ще один звичайний в культурі відкритого грунту Аргентини вид (маловідомий в Європі) з невеликими жовтими зірчастими квітками з ланцетними пелюстками. Росте в природі Північно-Східній Аргентині, Парагваї та Південно-Західній Бразилії у вологій місцевості в заплавах річок, струмків та на мілинах. Під час літньо-осіннього цвітіння його яскраво-жовті віночки квіток часто підносяться над поверхнею води на затоплюваних ділянках.

Зефірантес золотий (Zephyrantes aureus) з жовтими квітками (зацветающий взимку) поки ще рідкість.

Зефірантес Друммонда (Zephyrantes drummondii) - родом з Техасу, квітки з двокольоровими пелюстками, зовнішня сторона пелюсток лососево-рожевий, внутрішня - біла.

Зефірантес рожевий (Zephyrantes rosea) з ніжно-рожевими дрібними квітками.

ПІДПИШІТЬСЯ НА ІНФОРМАЦІЙНИЙ БЮЛЕТЕНЬ

Введіть свою електронну адресу для нашого списку розсилки

Наші сторінки