Вирощування целозії

Целозія – унікальна, незвичайна рослина, яке стрімко завойовує популярність у квітникарів. Ця квітка справді багатофункціональна – росте в горщику в квартирі, в ящику на балконі, на клумбі, на газоні, на альпійській гірці, в парках, на площах, в садах і на дачних ділянках. Різноманітність забарвлень і сортів, посухостійкість, ефектний вигляд, довгий цвітіння – ось лише деякі з якостей целозії, за які її квітникарі люблять і поважають ландшафтні дизайнери.

Рослина відноситься до роду Целозія родини Амарантові. Целозії налічують більше шістдесяти видів, серед яких є однолітні і багаторічні. Спочатку ця рослина африканських та азіатських країн, а також Південної Америки. Але сьогодні целозія успішно вирощується абсолютно в будь-якому кліматі.

По виду суцвіть целозії відносять до трьох основних груп: перисті; колоскові; гребінчасті.

Всі вони по-своєму прекрасні. Найефектнішою, мабуть, вважається «півнячий гребінець».

Целозія гребінчаста

Вона вирощується в нашому кліматі як однорічник, досягає 40 см у висоту і має шикарне значне суцвіття у вигляді великого півнячого гребеня. Забарвлення у гребінцевої целозії зустрічається лимонна, яскраво-жовтий, ніжно-рожева, червона, темно-червона, пурпурова.
Цвіте рослина безпрецедентно довго – з липня по жовтень. І навіть після цвітіння рослина не втрачає свою декоративність – листочки у целозії теж різних кольорів – від бордових до золотистих.

Гребінчаста целозія чудово поєднується з багатьма однорічними і багаторічними рослинами, а також чудово виглядає в монопосадках, особливо якщо використовувати рослини різних кольорів.

Целозія периста

Це рослина також культивується як однорічник, але виростає до метра у висоту, утворюючи ефектний кущ з довгими (на третину висоти рослини) суцвіттями - мітелками. Є серед перистих целозий і карликові (до 25 см) і середньорослі (до 50 см) сорту, тому можна підібрати будь-який розмір, у відповідності з цілями використання.

Целозія периста теж цвіте все літо й осінь до самих заморозків. Забарвлення суцвіть і листя зустрічається різноманітна. Квітки бувають золотисто-жовтими, лимонними, жовто-оранжевими, ніжно-рожевими, бузковими, бордовими, фіолетовими, червоними, білими, молочними. Листя – від рожево-зелених до пурпурно-фіолетових. Це буйство фарб робить целозию справжнім острівцем краси та гарного настрою на будь-якій ділянці.

Целозія колоскова

Має суцвіття, схожі на пшеничні колоски. Дуже цікавий вид, який є прабатьком всіх садових форм нинішніх целозий. Висота у звичайних сортів – до 1,2 м, у карликових – 20 див. Забарвлення також численні – від білосніжного до бордового. Листя вузькі, яскраво-або темно-зелені. Ця стильна «модниця» цвіте так само довго, як і її «сестрички».

Розмноження целозий

Целозія дуже легко розмножується насінням. Краще всього купити суміш різних забарвлень. Тому що вибрати спеціально, навіть по одній рослині кожного кольору, завдання не легке – хочеться все і багато.

Висівати насіння целозії можна у березні. Потім готову розсаду досить просто пересадити на клумбу в бажаному порядку і поєднанні кольорів. Найкраще сіяти целозию за окремим маленьким (можна торф'яним) горщикам. Сіянці ростуть швидко і до терміну висадки виростають досить великими. Щоб не пошкоджувати їх кореневу систему при пересадці, простіше перевалити з горщиків на постійне місце або помістити в лунки разом з торф'яними горщиками. Якщо все ж посів проводиться в ящики або великі горщики, сіяти потрібно рідко (відстань між насінням близько 5 см) на поверхні зволоженого грунту і трохи (1 мм) присипати. Зверху посіви накрити плівкою або склом.

Паростки з'являться вже через тиждень. Вирощувати їх потрібно при температурі до +20°С. Спеку молоді целозії не люблять, хоча квітка і є посухостійких, родом з Африки. Сіянцям для нормального розвитку потрібна вентиляція і розсіяне світло. Полив – дозований. Не можна пересушувати, заливати – теж, інакше паростки зів'януть або згниють на корені.

Важливо! Целозія теплолюбна і не винесе заморозка, тому перед висадкою переконайтеся, що поворотні заморозки їй вже не загрожують.

Після закінчення холодної погоди, десь у середині травня, можна пересаджувати зміцнілі і сіянці, що виросли на клумбу.

Целозию в період вегетації необхідно підгодовувати. Після висадки перша підгодівля через два тижні. Далі – раз на місяць. Використовуються мінеральні добрива для декоративно-квітучих рослин.

Поливати целозію часто не потрібно. Рясний полив необхідний тільки в жарке посушливе літо.


Надрукувати  

ПІДПИШІТЬСЯ НА ІНФОРМАЦІЙНИЙ БЮЛЕТЕНЬ

Введіть свою електронну адресу для нашого списку розсилки

Наші сторінки