Папороть кімнатний

ПАПОРОТЬ - це зовсім не родина, а велика група рослин - відділ. Папороті поділяються на численні сімейства, які дуже часто змінюють свої кордони. Тому точно знати сімейство, до якого належить дана рослина, немає сенсу

ПАПОРОТЬ - це зовсім не родина, а велика група рослин - відділ. Папороті поділяються на численні сімейства, які дуже часто змінюють свої кордони. Тому точно знати сімейство, до якого належить дана рослина, немає сенсу. Досить зрозуміти, що перед нами папороть (див. фото: нефролепис).

Серед папоротей зустрічаються як трав'янисті, так і деревні форми життя. Тіло складається з листових пластинок, черешка, видозміненого пагона і коренів (вегетативного та придаткового). Листя папороті називаються вайя. Деякі папороті (Нефролепис, Костенец, Птеріс та інші) з XIX століття використовуються як кімнатні рослини. До того ж вони вимогливі до світла, а деякі навіть переносять сухе повітря і теплу зимівлю.

У природі знайдено 12000 видів, що характеризуються величезною різноманітністю форм росту і розмірів. Більшість видів папоротниковидных рослин є наземними, вічнозеленими або листопадними багаторічниками. У деяких форм розвивається деревоподібний стовбур. Інші папороті є эпифитами.

У частини рослин формуються типові розсічені папоротниковидные листя, тоді як в інших вони мало схожі з такими. Незважаючи на значну різноманітність вегетативних ознак вищих спорових рослин (тайнобрачных), для них характерний такий загальний ознака, як формування вільно розвиваються спір. Формування спір виключає у даних рослин розвиток насіння, на відміну від голонасінних і квіткових рослин.

За цю особливість їх називають тайнобрачными рослинами. В цю велику групу рослин, що не мають квіток увійшли папороті, хвощі, плауни, селагінели, мохи, гриби, лишайники, водорості і ін.

Домашні види папоротей.

Серед рослин папоротей у домашніх умовах найчастіше вирощують:

  • Адіантум "венерине волосся" (Adiantum capillus veneris),
  • Аспленіум цибуленосний (Asplemum bulbiferum),
  • Нефролепис піднесений (Nephrolepis exaltata),
  • Платіцеріум, або "оленячий ріг" (Platucerium bifurcatum),
  • Поліподіум золотистий (Polypodium aureum),
  • Птеріс (орляк) критський (Pteris cretica).

На фото кімнатний папороть аспленіум... Для домашнього утримання види (Орляк, Щитовник, Кочедыжник, Страусник та ін) не підходять, але їх можна вирощувати в саду... - див. "Папороті садові"...

Про папоротях можна говорити до безкінечності, але кожен знає, що це дивовижні рослини... Перше, що згадується, коли ми чуємо це слово - літо, ніч на Івана Купала. Молодь відправляється на пошуки загадкової квітки, який за легендою цвіте лише один раз у році...

Як відрізнити папороть від іншої рослини?

Якщо рослина папороть ще не спороносит, то його можна відрізнити від будь-якого іншого квіткового рослини за особливостями розвитку листя. На кінчиках молоде листя згорнуті на подобу "равлики", яка поступово розгортається в лист і росте в довжину. Такий же спосіб розвитку листя у деяких саговникових, які не відносяться до папоротевим. У квіткових ж зростання рівномірний (по краях аркуша або на його основі), але лист ніколи не буде згорнутий у "равлика".

Досі серед науковців точаться дебати про те, наскільки "листя" папороті і листя інших рослин порівняти один з одним. Тому для позначення "листа" був придуманий спеціальний термін - вайя,щоб підкреслити своєрідність цього органу.

Якщо папороть готовий до розмноження, то на нижній стороні вайі можна побачити плями бурого кольору, з яких легко відокремлюється "пил". Це спороносні зони, звані сорусами. Форма сорусов - важливий відмітний ознака кожного папороті.

Папороть-орляк (Pterídium aquilínum) - один з найпоширеніших папоротей на території Росії і знайти його нескладно. Має харчове значення. Кореневища орляка володіють лікарськими властивостями і активно використовуються в народній медицині. Папороть орляк найкраще культивувати як самостійне декоративне рослина в садах, так як він найбільш стійкий до сухих грунтів і витримує недолік вологи...

Деякі папороті - отруйні. Найбільш токсичними з ростуть в Росії папоротей є представники роду Щитовник, кореневища якого містять похідні флороглюцину. Екстракти з щитовника мають антигельмінтною дією і використовуються в медицині.

Два папороті ("чоловічий" і "жіночий") зазвичай ростуть поруч, тому отримали здавна такі назви, як вважають, неправильні (з біологічної точки зору, для розмножуються спорами). Як відомо, папороть чоловічий (Dryopteris filix-mas) відрізняється значно більш сильними, прямостоячими і менш мелкоперистыми листям, ніж жіночий. Відповідно, папороть жіночий (Athyrium filix-femina) відрізняється значно більш ніжними, гнучкими, дрібно пір'ястими листям, ніж чоловічий.

ПІДПИШІТЬСЯ НА ІНФОРМАЦІЙНИЙ БЮЛЕТЕНЬ

Введіть свою електронну адресу для нашого списку розсилки

Наші сторінки