Квіти фіалки

Улюблена в усьому світі декоративна рослина сенполії (Saintpaulia), так правильно називається узамбарская фіалка, не потрібно плутати із звичайною запашної фіалкою, яка вирощується повсюдно... - див. фото кімнатній фіалки: сорт 'Чужа Дружина'

Улюблена в усьому світі декоративна рослина сенполії (Saintpaulia), так правильно називається узамбарская фіалка, не потрібно плутати із звичайною запашної фіалкою, яка вирощується повсюдно... - див. фото кімнатній фіалки: сорт 'Чужа Дружина'.

З точки зору класифікації обидві фіалки досить далекі один від одного і відносяться до різних сімейств (відповідно геснериевым і фіалковим). В англомовних країнах до кімнатним сенполиям використовують термін "африканські фіалки".

Сенполії мають напрочуд красивими великими, махровими, простими, напівмахровими квітками різноманітних забарвлень. По красі і кількості, їх різноманітності, тривалості цвітіння фіалки, не має собі рівних серед інших кімнатних рослин.

Східна Африка - батьківщина фіалок

Батьківщина фіалки - гірські райони Східної Африки. Ареал обмежений гірськими регіонами Танзанії, Кенії, при цьому переважна більшість видів зустрічається тільки в Танзанії, в Улугурских, Узамбарських горах. Сенполії нерідко ростуть біля водоспадів, на терасах річок, в умовах водяного пилу і туману.

Більше ста років тому (1892 р) барон Вальтер фон Сен-Поль виявив у районі Узамбарських гір невідома рослина, яке вразило його своєю красою. Такими словами він описував свою першу зустріч з фіалкою: "Квітка росла в ущелині прямо на обомшелом камені. Він немов світився блідо-блакитним світлом в чаші з десяти темних соковитого кольору листя, а в середині його горів яскраво-жовтий вогник. Формою і кольором пелюсток квітка нагадував нашу фіалку, але був набагато ніжніше". На честь відкривача квітка отримав назву сенполія. А назва "узамбарская фіалка" було отримано від назв гір, де було виявлено рослина, а також за схожість його з квіткою звичайної запашної фіалки - див. "Фіалка - африканська красуня"

У природних умовах своєї батьківщини росте вона 21 вид фиалкоподобных рослин. З них тільки один вид фіалки (Saintpaulia ionantha) прижився в якості домашнього квітки, отримавши широке поширення.

Ботанічний опис африканської фіалки...

Сенполія фиалкоцветная (Saintpaulia ionantha) відноситься до сімейства Геснериевые, широко відома як кімнатна культура під назвою "узамбарская фіалка". Ці мініатюрні ніжні створіння природи підкорюють рясним і тривалим цвітінням протягом всього року з невеликими перервами.

У природних умовах це багаторічна трав'яниста рослина з соковитим укороченим стеблом, на якому розташовані листя, зібрані в розетку. Листя у сенполії широко-овальні або округлі, до восьми см в діаметрі, на довгих черешках, з серцеподібною підставою, злегка загостреною верхівкою, хвилястими краями; м'ясисті, сильно опущені, темно - або світло-зелені, червоні, пурпурові або зелені знизу.

Квітки численні, до 3-4 см в діаметрі, зібрані в 2-7 - квіткові суцвіття на довгих черешках, махрові, напівмахрові або прості. Забарвлення квіток, залежно від сорту, сильно варіює: від білосніжних і жовтуватих, до рожевих, червонясто-фіолетових, синіх, темно-синіх відтінків. Є у домашній фіалки двоколірні сорту.

Гібридні сорти і форми сенполії фиалкоцветной

В даний час налічується близько 2000 сортів і гібридних форм. Більшість з них є гібридами сенполії фиалкоцветной (Saintpaulia ionantha), а також міжвидовими гібридами Saintpaulia ionantha і деяких інших видів Saintpaulia magungensis, Saintpaulia comfusa. У квітникарстві до всіх гібридів іноді застосовують узагальнююче найменування: Сенполія гібридна (Saintpaulia hybrida).

Сорти сенполії ділять на декілька груп, в першу чергу, за забарвленням, формою квіток, за їх типом. За цим принципом виділяють класичні, зіркоподібні, фантазійні, каемчатие, "химери". За типом листя рослини "сенполії" в першу чергу розрізняються як "хлопчики" (англ. boy) і "дівчатка" (англ. girl). У рослин - "дівчаток" на верхній стороні на підставі листа є світла пляма, у сортів групи "хлопчики" листя повністю зелені. Найбільш часто зустрічається сенполія з розетками, діаметр якого варіює від 20 до 40 див. Існують сорти - гіганти (діаметр від 40 до 60 см), мініатюри (до 15 см) і навіть так звані мікромініатюри; у останніх рослин діаметр розеток всього близько 6 див.

Більшість любителів мріють стати володарями ексклюзивних фіалок. Самі неповторні з них - кімнатні фіалки-химери. Дізнатися химеру можна по наявності на кожній пелюстці контрастною смуги іншого кольору... Не варто навіть намагатися отримати аналог материнського рослини, вирощуючи його з листочка. Для химер підходить тільки розмноження пасинками або квітконосами... - див. "'Спорт' в життя фіалок"

А ви знаєте, що квіти фіалки полегшують енергетику атмосфери. У будинку, де багато квітучих фіалок, люди відчувають себе більш впевненими і захищеними... - "Що означає колір фіалки?"

Найбільш відомі види сенполій

  • Сенполія темна (Saintpaulia confusa) - рослина зі струнким прямим стеблом заввишки до 10 див. Квітки у фіалки синювато-фіолетові, з жовтими пильовиками, зібрані в кисті по чотири.
  • Сенполія фиалкоцветковая, або фиалкоцветная (Saintpaulia ionantha). В природі має фіолетово-сині квіти, виведених ж культиварів забарвлення може бути дуже різноманітною: білою, рожевою, червоною, синьою, фіолетовою. Листки зверху зелені, знизу - зеленувато-червонясті.
  • Сенполія магунгенская (Saintpaulia magungensis) - рослина з гіллястими стеблами висотою до 15 см і листям діаметром близько 6 см з хвилястими краями. Квіти у цього виду фіалки пурпурові, зібрані по два або чотири.
  • Saintpaulia teitensis - рідкісний вид фіалки з гірських районів на південно-сході Кенії, підлягає охороні.

Деякі сорти фіалки узамбарскої

  • Saintpaulia 'Chimera Monique' - квітки цього сорту мають бузкові пелюстки з білою облямівкою.
  • Saintpaulia 'Chimera Myrthe' - квітки цього сорту мають рожево-червоні пелюстки з білою облямівкою.
  • Saintpaulia 'Ramona' - сорт з темно-червоними квітками, в центрі яких ефектно виглядають жовті пиляки.
  • Saintpaulia 'Nada' - сорт кімнатній фіалки з білими квітками.

Почавши вирощувати домашні сенполії, слід мати на увазі, що більшість фіалок з квіткових магазинів не мають особливих назв. Тільки звернувшись в спеціалізовані розплідники, можна знайти сотні різновидів, кожна з яких буде мати своє власне ім'я. Сучасні сорти сенполій стоять іноді досить дорого, але це не зупиняє справжніх любителів цих прекрасних квітів...

При розміщенні в напівтінистих місцях кількість квіток буде менше і цвісти рослина буде рідше, ніж на сонячному місці. Тільки слід оберігати їх від прямих сонячних променів. Підвищувати вологість повітря потрібно тільки взимку, коли в кімнатах занадто сухо. Необхідно стежити за тим, щоб вода не потрапляла на опущені листя і ніжні квітки. Від цього вони можуть покритися некрасивими плямами. Поливати слід по мірі підсихання верхнього шару землі і краще це робити з піддону...

Фіалка швидко розмножується за допомогою листових живців і дочірніх розеток... 

ПІДПИШІТЬСЯ НА ІНФОРМАЦІЙНИЙ БЮЛЕТЕНЬ

Введіть свою електронну адресу для нашого списку розсилки

Наші сторінки