Як створити красиву клумбу

Клумба своїми руками у себе на ділянціНедосвідчені садівники, вирішивши швидко прикрасити свою ділянку, зазвичай розбивають квітник або клумбу і засаджують їх усіма підряд квітами, лише б була яскрава пляма в саду

Клумба своїми руками у себе на ділянці

Недосвідчені садівники, вирішивши швидко прикрасити свою ділянку, зазвичай розбивають квітник або клумбу і засаджують їх усіма підряд квітами, лише б була яскрава пляма в саду. При цьому не мають ні чіткого плану, ні якихось ескізів. В результаті квіти розростаються, безформно заповнюють клумбу, погано поєднуються один з одним. А найголовніше, іноді з'ясовується, що і клумбу розмістили в зовсім невідповідному місці. Отже, наступним літом доведеться починати все заново.

А як робити правильно?

Починати оформлення клумби слід зі створення чіткого плану. Ви повинні з самого початку знати, які улюблені квіти ви хотіли б бачити на клумбі, яка колірна гамма буде на ній переважати.

До речі, садівники не завжди знають, у чому відмінність клумби від квітника. А різниця лише у формі: клумба має симетричні і правильні кордони – круглі, квадратні або овальні.

Якими бувають клумби?

1. Регулярна клумба. Для неї характерний суворий рослинний візерунок – симетричний або абстрактний. Всі рослини, що становлять ці орнаменти, цвітуть одночасно, а між посадками спостерігаються чіткі межі.

2. Нерегулярна клумба. Квіти висаджуються окремими групами, але між ними немає чітких меж. Це надає клумбі природний вигляд. Відмітна риса такого виду клумби – цвітіння груп кольорів відбувається послідовно, таким чином цей острівець буде постійно в цвіту. Таку клумбу можна оформити субтропічними рослинами.

3. Піднесена клумба. Вона дуже зручна для посадок, створення різних орнаментів. Навіть маючи досить великі розміри, вона органічно впишеться у садовий ландшафт.

4. Килимова клумба. Зазвичай її оформляють за допомогою низькорослих рослин, що мають кольорове листя. Такими посадками можна оформити красиву клумбу, співзвучну з орнаментом східного килима. Мабуть, це самий декоративний вигляд клумби, але він вимагає ретельного догляду.

5. Моноклумба. Створити її не складе великої праці: вона заповнюється рослинами та квітами одного виду.

6. Вертикальна клумба. Її можна назвати ексклюзивним варіантом. Її оформляють у формі якоїсь фігури або навіть стіни-ширми.

7. Клумба – панно. Цей вид навряд чи буде прийнятним для невеликого саду, так як на клумбі з допомогою квітів і листових рослин створюються не орнаменти, а цілі зображення.

Які рослини підходять для оформлення клумби

Квіти можуть бути висаджені безпосередньо у відкритий грунт або ж поміщені в контейнери. Щоб оформити красиву клумбу, використовують кілька типів рослин:

1. Теплолюбні однорічні, такі як цинія, левиний зів.

2. Теплолюбні багаторічники (пеларгонія, фіалки, фуксія). Ці квіти «живуть» на клумбі тільки в літні місяці, з настанням холодів їх переносять в приміщення.

3. Холодостійкі дворічні рослини, наприклад, наперстянку, шток-троянду.

4. Холодостійкі однорічники – годеция, кларкия, бурачок.

5. Холодостійкі багаторічні квіти – дельфініум, еріка.

6. Теплолюбні багаторічні рослини з сімейства екзотичних. Канну, дурман, пальму з настанням холодів переносять з клумби в приміщення.

Вибір відповідного місця для клумби

Це місце має відповідати не тільки естетичним вимогам. Тут кожна рослина буде почувати себе комфортно. Це означає, що слід вибрати сонячне і безвітряне місце. Не потрібно планувати кілька маленьких клумб, краще розбити одну велику.

Як підібрати кольори для клумби?

Щоб вони були яскравими і в той же час гармонійно поєднувалися один з одним, варто попередньо намалювати кілька кольорових планів клумби. Хочеться, щоб панувала строкатість – потрібно розділити такі посадки однотонними смугами або чергувати яскраві плями з сірими або білими.

Висота рослин

По краю клумби краще всього розмістити рослини не вище 20 см, на основній площі клумби – середньорослі квіти, а в центральній частині – високі рослини, у яких і листя, і квіти мають яскраве забарвлення. В центрі клумби можна посадити кущі або мініатюрні деревця.

При виборі рослин потрібно обов'язково враховувати кліматичні та грунтові особливості, інакше не може бути одночасного цвітіння рослин, які, за задумом, повинні скласти якийсь візерунок.

Дуже мальовничо виглядають килимові клумби. Щоб отримати ефект суцільного килима, рослини слід висаджувати щільно, у формі 5-метрового кола або квадрата. Для такого варіанту підійдуть цинії, флокси, айстри, жоржини. Вдасться оформити красиву клумбу, навіть якщо використовувати квіти однакової висоти, але при цьому створити невелику піднесеність або розташувати клумбу на похилому місці. Бажано позначити кордон між газоном і клумбою. Для цього вирізати навколо клумби смужку дерну, засипати отримав рів піском або якимось декоративним матеріалом, який буде добре поєднуватися з основним забарвленням клумби.

Клумба для багаторічних квітів

Якщо вибрати високорослі рослини, які з часом сильно розростаються (наприклад, мордовник), то саджати їх слід у розрахунку три рослини на квадратний метр.

Середньорослі квіти, як рудбекія або лаванда, - не більше 4 – 5 рослин на один кв. м.

Низькі рослини, барвінк або молодило, можна посадити погустіше – до 8 штук на квадратний метр.

Первоцвіт, карликовий ірис, живучка, копитняк та інші сланкі рослини можна посадити групами по десять штук на кожен квадратний метр.

Часто садівники купують багаторічники в магазині або на ринку. Зазвичай вони розсаджені в горщики і виглядають не дуже привабливо, хочеться посадити їх ближче один до одного. Не варто робити цю помилку, так як з часом ці малюки розростуться, переплетуться, і доведеться займатися проріджуванням.

Так, розкішна багаторічна клумба буде виглядати не відразу, але якщо при посадці садівник дотримається всі правила, через рік-два клумба буде радувати його пишною красою.

Коли садити садові багаторічники

Якщо багаторічні квіти куплені в горщиках, їх можна садити відразу після того, як добре розмерзнеться земля. Однак є рослини, які приживаються тільки в тому випадку, якщо їх висаджують у землю в конкретний час. Слід пам'ятати, що такі види квітів, як лаванда, котовник, осіння астра і анемона потрібно садити навесні; маки і півонії – восени.

Як садити багаторічні квіти

1. Місце, де потрібно оформити красиву клумбу, потрібно скопати на глибину багнета лопати. До речі, копати землю краще вилами: вони не перерубують коріння бур'янів, тому їх можна відразу витягнути з землі, полегшивши собі на майбутнє процес прополки.

2. За допомогою цих же вил змішайте з землею органічні і мінеральні добрива. Глинистому грунті можна надати рихлість додаванням піску, піщаний грунт стане більш родючим, якщо удобрити його гумусом.

3. Розрівняти скопану землю граблями, видалити каміння і тверді грудки. У таку землю буде зручно робити посадки вручну.

4. Хвилин за 15 до посадки рослини разом з горщиками опустити у воду. Потім розставити їх по клумбі в такому порядку, як їм належить рости, тобто за складеним вами раніше планом.

5. Вийняти рослини з горщиків. При цьому однією рукою треба притримувати стебло рослини біля самої основи, інший – обережно знімати горщик. Якщо у квітки виявилися занадто довге коріння, їх слід підрізати.

6. Маленькою лопаткою або рукою потрібно вирити лунку за розміром трохи більше горщика, в якому росла квітка. Акуратно помістити рослину в лунку, злегка прим'яти навколо нього ґрунт і тут же полити.

Догляд за клумбою

1. Полив. Клумби зазвичай розташовуються на сонячних ділянках, тому необхідно поливати щодня, особливо у спекотні дні. Найкращий час – ранок і вечір. Вода повинна потрапляти під корінь рослини, не зачіпаючи листя, щоб не сталися сонячні опіки. Води необхідно приблизно 20 літрів в розрахунку на 4 рослини.

2. Підгодівля. Підгодовувати рослини слід комплексними добривами з вмістом фосфору, азоту і калію . Бажано суворо дотримуватись інструкцій, які є на кожній упаковці. Добрива бувають у гранулах або в рідкій формі. У будь-якому випадку перед тим, як внести їх під корінь, рослину слід рясно полити. Підгодовувати квіти слід не рідше одного разу на місяць.

3. Обприскування. Воно необхідне, якщо довго стоїть спекотна погода без дощів. В особливо спекотні дні можна обприскувати по два рази.

ПІДПИШІТЬСЯ НА ІНФОРМАЦІЙНИЙ БЮЛЕТЕНЬ

Введіть свою електронну адресу для нашого списку розсилки

Наші сторінки