Хвороби та шкідники фіалок: борошниста роса, фітофтороз, попелиці, кліщі, червці

Всіма улюблена узамбарска фіалка відрізняється підвищеними вимогами до умов вирощування. Досить подивитися хвороби фіалок в картинках, і стане зрозуміло, що ця примхлива квітка потребує постійної уваги

Всіма улюблена узамбарска фіалка відрізняється підвищеними вимогами до умов вирощування. Досить подивитися хвороби фіалок в картинках, і стане зрозуміло, що ця примхлива квітка потребує постійної уваги. Щоб фіалка добре себе почувала і цвіла круглий рік, потрібно правильно підібрати горщик, землю використовувати пухку з оптимальним набором мікро - та макроелементів, щотижня підгодовувати рідкими добривами, забезпечити яскраве денне світло, але при цьому берегти від прямих сонячних опіків, щоб на ніжних листочках не з'явилися опіки.

Зміст:


  • Введення
  • Інфекційні хвороби кімнатних фіалок
  • Поширені шкідники фіалок

Введення

І навіть при дотриманні всіх цих умов абсолютно несподівано можуть з'явитися різні хвороби фіалок або мікроскопічні паразити.

Щоб успішно вилікувати рослини, вам потрібно навчитися розрізняти неінфекційні та інфекційні хвороби фіалок. Так, якщо ви помітили, що жовтіють листя фіалки, запасатися фунгіцидами не має сенсу. Постійний недолік вологи, брак важливих поживних речовин, підвищена або знижена кислотність грунту, прямі сонячні промені і притінення – ось основні причини, чому листя фіалки жовтіють. Відповідно, поліпшити стан квітки допоможе усунення перерахованих несприятливих факторів.

Щоб успішно вилікувати рослини, вам потрібно навчитися розрізняти неінфекційні та інфекційні хвороби фіалок

Інфекційні захворювання фіалок, викликані грибками, вірусами і бактеріями, небезпечні тим, що вони дуже швидко заражають інші рослини, якщо від них вчасно не позбутися. Розглянемо найпоширеніші хвороби фіалок і шкідників, які зустрічаються на цих ніжних квітах найчастіше.

Відео про аналіз рослини на предмет хвороби фіалок

Інфекційні хвороби кімнатних фіалок

Загнивання розетки (фузаріоз)

При порушенні умов вирощування (важкий грунт, надлишковий полив, використання холодної води, різкі перепади температури, надто просторий горщик) в молоді корінці фіалки проникає гриб фузариум, викликає загнивання коренів і черешків листя. При фузаріозі ви помітите, що черешки листків побуріли і почали опадати, а потемнілі коріння стали легко відділятися від грунту.

В якості профілактики фузаріозу поливайте кімнатні рослини раз в два місяці розчином фундозола. Хворі фіалки обробляйте фунгіцидами, видаляючи загнилі частини і висохлі квітки. Ну і звичайно що, намагайтесь не порушувати правила вирощування кімнатних фіалок.

Борошниста роса

На кімнатних фіалках досить часто можна побачити білий наліт на стеблах, листках і квітконосах. Іноді листя здаються запорошеними, але скільки їх не відмивай, білясті плями не зникають. Поява цих ознак свідчить про те, що ваші рослини виявилися уражені борошнистою росою. Як би ви не намагалися запобігти хворобі фіалок, борошниста роса може з'явитися в будь-який момент. Її поширенню сприяє недолік освітлення (якщо фіалки стоять далеко від вікон), низька температура при підвищеній вологості повітря, пил на рослинах і бруд на полицях, де розташовані горщики з фіалками, надлишок азоту в ґрунті при нестачі калію і фосфору.

Іноді листя здаються запорошеними, але скільки їх не відмивай, білясті плями не зникають

Щоб не з'явився білий наліт на фіалках, час від часу протирайте їх листочки вологою серветкою, підтримуйте навколо квітів чистоту, провітрюйте приміщення. Лікування хворих рослин проводиться за допомогою одноразового обприскування фундозолом або бенлатом. Якщо результату не помітно, можна повторити обприскування через десять днів.

Фітофтороз

Через кореневу систему фіалки або через невеликі ранки проникає в рослину грибок, що викликає небезпечне захворювання на фітофтороз. Він призводить до загнивання кореневої шийки квітки, а також викликає бурі плями на листках фіалки. Ослаблені рослини гинуть у першу чергу. Фітофтороз небезпечний тим, що спори гриба зберігаються в грунті, тому хворі фіалки залишається тільки знищити і простерилізувати горщик. Для профілактики фітофторозу фіалок рекомендується вносити в грунт суперфосфат і не допускати підвищеної вологості в приміщенні.

Сіра гниль

Пухнастий коричнево-сіруватий наліт, який виник на квітках, листках і черешках, загнивання тканин рослини – це ознаки ботритісу, поширеної хвороби фіалок (фото можна подивитися у вкладці). Сіра гниль швидко охоплює всю рослину, викликаючи її загибель. Гриб ботритіс може потрапити разом з рослинними залишками в грунт і заражати все нові рослини, його спори можуть перебувати в будь-якому грунті, тому ґрунт рекомендується проморозити в морозилці і проливати марганцівкою.

Побурілі частини фіалки своєчасно видаляйте, хворі рослини обробляйте фунгіцидами, а згнилі викидайте разом з грудкою землі. В цілях профілактики не допускайте перепадів температур і уникайте надмірного поливу, який так не любить узамбарска фіалка (хвороби може не виникнути, якщо ви не будете заливати квітку).

Побурілі частини фіалки своєчасно видаляйте, хворі рослини обробляйте фунгіцидами

Поширені шкідники фіалок

Червці

При ураженні фіалки червецями відбувається деформація листків у місцях укусів та поява бурих або червоних плям. Самки червців за зовнішнім виглядом немов покриті грудочками пуху, їх можна розгледіти на земляному комі фіалки, вийнятої з горщика. Частина червців розташовується в складках і пазухах листків, на молодих квітконосах. Ці шкідники можуть переміщатися з водою, якщо рослини знаходяться в загальному піддоні.

Проти червців допомагає обробка рослин актелліком, актара, фитовермом. При пошкодженні фіалок ґрунтовим червецем можна позбутися від нього, струсивши з коренів зіпсовану землю і пересадивши квітку в свіжу землю. Коріння додатково рекомендується обприскати актарою. Як профілактичний засіб при посадці фіалок в горщики додається базудин.

 

Відео про борошнистий червець на фіалках

Попелиця

Найчастіше попелиця на фіалках з'являється від свіжозрізаних квітів, занесених в будинок. Зелені комахи пошкоджують бутони, квіти і квітконоси, живлячись соком фіалок. В результаті рослини цвітуть неповноцінно, а пелюстки квіток деформуються і відразу в'януть. Позбутися від попелиці на фіалках можна з допомогою моспилана або актеллика.

Найчастіше попелиця на фіалках з'являється від свіжозрізаних квітів, занесених в будинок

Кліщі

Фіалки піддаються нападу кількох видів кліщів, яких можна визначити за різними ознаками. Наприклад, червоний павутинний кліщ залишає після себе оточені павутиною червоні точки на листках, в результаті листки деформуються і висихають. Від павутинного кліща з'являються коричневі вдавлені плями на старих зовнішніх листках фіалки. Цікламеновий кліщ вражає переважно молоді листочки, що ростуть в центрі розетки, ви можете помітити круглі жовті плями на листках, центр розетки при цьому ущільнюється, а підстави листя виглядають немов припудрені сірим порошком. Боротися з кліщами найкраще з допомогою обробки фіалок акарином, фитовермом, актелліком.

ПІДПИШІТЬСЯ НА ІНФОРМАЦІЙНИЙ БЮЛЕТЕНЬ

Введіть свою електронну адресу для нашого списку розсилки

Наші сторінки