Гіппеаструм - "кавалерська лілія"

ГІППЕАСТРУМ (Hippeastrum) - це найбільш поширена багаторічна цибулинна рослина з сімейства Амариллісові (Amaryllidaceae). Нерідко гіппеаструм помилково називають амариллисом, хоча їх об'єднує тільки сімейство

ГІППЕАСТРУМ (Hippeastrum) - це найбільш поширена багаторічна цибулинна рослина з сімейства Амариллісові (Amaryllidaceae). Нерідко гіппеаструм помилково називають амариллисом, хоча їх об'єднує тільки сімейство. Назва роду походить від грецьких слів hipperos - кавалер і astron - зірка.

Рослина родом з Південної Америки, гиппеаструм був вперше завезений в Європу в XVI столітті і з тих пір користується великою популярністю серед садівників. В Росію гіппеаструм потрапили з Західної Європи в середині XIX століття.

Амариліс і Гіппеаструм дуже схожі - обидва володіють великими цибулинами, які викидають товсті і довгі (60-80 см) квітконоси з парасольками воронкоподібних кольорів (по 2-6 штук на квітконосі). Рід Амариліс представлений одним видом - Amaryllis belladonna, произрастающим в Південній Африці. Він досить рідко зустрічається в колекціях (див. на окремій сторінці). В основному у любителів кімнатного квітникарства зустрічаються гіппеаструм (фото).

З великої цибулини гиппеаструма може розвинутися один, два або навіть три квітконосу. Гіппеаструм має найрізноманітнішу забарвлення кольорів - білий, помаранчевий, рожевий, лілове. Квітки великі, воронкоподібні, до 25 см завдовжки. Цвіте в березні-квітні. Після цвітіння розвиваються широколінійні яскраво-зелене листя. Вони відмирають у вересні-жовтні. Змінюючи строки посадки цибулин, кімнатна рослина гиппеаструм можна змусити цвісти практично в будь-який час року.

Квіти гиппеаструмов часто називають кімнатними ліліями. Ці цибулинні можуть зацвісти до Різдва і Нового року або трохи пізніше, в залежності від часу посадки цибулин, див. "Квітучі рослини взимку". Якщо в листопаді посадити цибулину гиппеаструма, то до Різдва він влаштує вам демонстрацію своїх фарб. Якщо висаджувати цибулини з інтервалом у два тижні, гиппеаструм буде цвісти у Вашій квартирі всю зиму.

Основні види гиппеаструма і його гібриди

Рід включає більше 80 видів, багато з яких введено в культуру і використовуються для гібридизації та виведення нових сортів. Всього налічується майже 2000 сортів, але найбільш широко обробляють близько 200. На підставі їх відмінностей за походженням, розмірами і формою квітки, за термінами цвітіння вони поділяються на 9 груп садової класифікації:

  • культивовані дикорослі види;
  • гібриди з длинотрубчатыми квітками;
  • гібриди з Амариліс Белладонна;
  • гібриди з Гиппеаструм регіна;
  • Леопольд-гібриди;
  • гібриди з орихидеевидными квітками;
  • гібриди з махровими квітками;
  • миниатюрноцветковые гібриди;
  • сорти і гібриди, які не можуть бути віднесені до інших груп.

Найбільш поширеними і використовуваними є сорти, які входять в групу Леопольд-гібриди (Н. leopoldii).

Гіппеаструм гібридний (Hippeastrum hybridum hort).
Під цією назвою об'єднують величезне число садових гібридів, що розрізняються багатоколірного забарвлення оцвітини: білої, лососевої, оранжевою, рожевою, червоною, часто двоколірний - з контрастними плямами в зіві або з смужками на пелюстках. Цибулина велика, діаметром до 11 див. Ременеподібні блискучі листя завдовжки до 70 см. Квітконіс заввишки до 70 см; його верхівка увінчана великими квітками (від 2 до 6 шт) діаметром близько 20 див.

Першим був привезений в Європу гиппеаструм кавалерський - Н. equestre (синонім Amaryllis equestris) - з цегляно-червоними квітками, а потім і інші види. Їх стали вирощувати в ботанічних садах, приватних володіннях, квітникарських господарствах фірм. Особливий інтерес до цим прекрасним рослинам проявили селекціонери.

Вже в кінці XVIII століття англійської годинникарю Джонсону вдалося схрестити амариліс королівський (А. reginae) і амариліс смугастий (А. vittata). Цей гібрид за існуючою тоді традиції отримав видову назву - A. johnsoni. Тепер його називають Hippeastrum x johnsonii ( х означає, що це гібрид).

У Бельгії Л. фон Гутт отримав кілька гібридних сіянців з великими квітками - від схрещування гиппеаструма палацового (Н. aulicum) з гиппеаструмом смугастим (Н. vittatum). До середини XIX століття вже налічувалося понад 100 сортів гиппеаструмов.

Особливо успішною була робота англійських і голландських селекціонерів. Тріумфом стало отримання гібридів між гиппеаструмом Леопольда (Н. leopoldii) і гиппеаструмом плямистим (Н. pardinum). Сорти, відібрані після схрещування, мали особливо великими, правильними за формою квітками. Сорти сучасного асортименту відзначаються таким різноманіттям, досконалістю форми і забарвлення квіток, що довелося створювати їх садові класифікації.

Квітка гіппеаструм і його історія

В Західній Європі особливо славилася "амариллисами" фірма Керра в Ліверпулі, яка в 1899 році виставляла свої "амариліси" на Міжнародній виставці в Санкт-Петербурзі. З появою в 1799 році першого гібрида, названого по імені селекціонера - Гиппеаструм Джонсона (Hippeastrum jonsonii), відкрилося широке поле діяльності для садівників. Вирощування гібридних форм особливо зросла після введення в культуру видів з Бразилії і Перу. У шістдесятих роках XIX століття існувало вже до 100 сортів гиппеаструма.

В Росію квіти гіппеаструм потрапили з Західної Європи в середині XIX століття. У журналі "Вісник Російського товариства садівництва в Санкт-Петербурзі" повідомляється про доставку до Санкт-Петербурзький ботанічний сад нових видів і сортів "амариліса". З 1936 році на Чорноморському узбережжі Кавказу в радгоспі "Південні культури" (Адлер) було організоване промислове вирощування цибулин гиппеаструма. Селекційна робота з гиппеаструмом проводилася з 1953 року в Інституті експериментальної біології АН Естонської РСР.

ПІДПИШІТЬСЯ НА ІНФОРМАЦІЙНИЙ БЮЛЕТЕНЬ

Введіть свою електронну адресу для нашого списку розсилки

Наші сторінки