Гіменокалліс

ГІМЕНОКАЛЛІС (Hymenocallis). Сімейство Амариллісові. Цвітіння: березень-травень або червень - вересень (залежно від виду).Давнім любителів кімнатного квітникарства гіменокалліс під знаком застарілим назвою "панкрациум"

ГІМЕНОКАЛЛІС (Hymenocallis). Сімейство Амариллісові. Цвітіння: березень-травень або червень - вересень (залежно від виду).

Давнім любителів кімнатного квітникарства гіменокалліс під знаком застарілим назвою "панкрациум". Є і інша назва, під якою він надходить з Голландії - Ісмене (Ismene). У Польщі гименокалли називають "Вlonczatka" (мембранний квітка), а в англомовних країнах "Spider lily" (лілією-павуком) і "перуанськими нарцисами".

Якщо спробувати перекласти цю назву з грецької, то вийде "гімн краси, гімн краси", що свідчить про поетичні нахили ботаніків, які описали це рослина вперше. Мабуть вони були буквально зачаровані оригінальністю та довершеністю квіток гіменокаліса.

Ця рослина є близьким родичем еухаріс. Батьківщина - тропіки і субтропіки Америки. У природі гіменокалліс налічує близько 50 видів цього чудового рослини, поширених від південних штатів США до Болівії і Перу.

Квітка гіменокаліса схожий на квітку нарциса. У нього довга чашоподібна коронка, з якої стирчать тичинки, і кільце з вузьких "пелюсток" під чашею. Запашні квіти розташовані на верхівці безлистного квітконосу. Якщо порівнювати гіменокалліс з еухарісом, то пелюстки першого тонше і витончено зігнуті, а "корона" навпаки, набагато ширше. Відрізнити ж цих родичів нескладно. Так як гіменокалліс має листя без черешка світло-салатового кольору, довжиною 40-60 див. Квітки з тонким приємним ароматом. Квітконіс від 2 до 4 квіток білого або жовтуватого забарвлення, часто з зеленуватим центральною жилкою уздовж усього "пелюстки".

Зазвичай гіменокалліс вирощують як тепличне рослина, але він може рости і в відкритому грунті на сонячному місці. Цибулини висаджують в кінці травня на глибину 12 см, в суху погоду поливають. У серпні гіменокалліс цвіте. Пізньої восени цибулини викопують на зимове зберігання або грунт вкривають над ними товстим шаром торфу або опалого листя.

Найбільш поширений Hymenocallis festalis, або исмене рання (Ismene festalis). На верхівці кожного квітконосу висотою 45-60 см бувають до 6 запашних квіток діаметром 10-15 см Для зростання гименокаллису необхідна мінімальна температура 13 градусів. До появи зелених листя поливають помірно. Восени, коли листя почнуть в'янути, полив припиняють. Взимку гіменокалліс знаходиться в періоді спокою. Кожні 2-3 року рослини пересаджують.

Використовують не містить мінерального грунту компост, добре освітлене місце не на прямому сонці. Висаджують у березні таким чином, щоб верхівка цибулини розташовувалася над рівнем ґрунту. Саджають по одній цибулині в горщик діаметром 12 - 20 см. Висота рослини 45-60 див. Розмножується гіменокалліс цибулинами - дітками при пересадці.

Цибулини доставляють у магазин у лютому - квітні. Тоді ж його можна висадити в горщик, трохи поглибивши цибулину або залишивши на поверхні лише його верхівку. Якщо ви придбали досить велику цибулину, то гіменокалліс ранній зацвіте вже в липні - вересні поточного року. Деякі екземпляри при гарному догляді цвітуть двічі на рік.

Суміш з рівних пропорцій дернової, листової і перегнійної землі і піску їх цілком влаштує. Догляд залежить від конкретного виду. Іншим же видів в період зростання необхідна температура не нижче 13 градусів. Винятком є відносно холодостійка уродженець гір Мексики - гіменокалліс ранній.

Гименокаллисы люблять яскравий, але не прямий полуденний світло, хоча і непогано виносять і умови південного вікна. Ніжна листя випаровує багато вологи, тому поливають гіменокалліс кілька рясніше, ніж гіппеаструм. У разі недостатнього поливу листя швидко вилягає, втрачаючи тургор. Слід побоюватися навіть легкого пожовтіння нижніх листків - вірної ознаки перезволоження. При цьому підстави листя стають водянистими і стають коричневими. Перевагу гіменокалліс віддає мінеральних добрив (раз в 3 тижні у період з травня по липень).

Багато видів ніколи не скидають листя, обійтися без них в період спокою здатний лише гіменокалліс ранній. Тільки йому можна влаштувати абсолютно суху зимівлю (краще в холодильнику при температурі близько 10 градусів). Інші види не повинні скидати листя, з жовтня по лютий гіменокалліс не потребує сильному поливі. Вічнозелені види погано переносять пересадку, тому їх не чіпають 3-4 роки. У перший час після пересадки рослини бажано притінити, оскільки листя трохи подвядают. Знову пружними вони стануть після утворення нових коренів.

Дітки це рослина утворює дуже рідко і нерегулярно, їх можна відокремити при пересадці. Розмножувати гіменокалліс краще насінням, тоді можна добитися більшого коефіцієнта розмноження, а також при розрізуванні цибулини на частині або на подвійні луски.

ПІДПИШІТЬСЯ НА ІНФОРМАЦІЙНИЙ БЮЛЕТЕНЬ

Введіть свою електронну адресу для нашого списку розсилки

Наші сторінки