Гібіскус, або китайська троянда

ГІБІСКУС (Hibiscus) - великий рід рослин з сімейства Мальвових (Malvaceae). Включає в себе від 150 до 200-220 видів, що виростають переважно в Південно-Східній Азії - Індонезію, Південному Китаї, островах Гаїті, Фіджі, Суматра, Ява, Шрі-Ланка

ГІБІСКУС (Hibiscus) - великий рід рослин з сімейства Мальвових (Malvaceae). Включає в себе від 150 до 200-220 видів, що виростають переважно в Південно-Східній Азії - Індонезію, Південному Китаї, островах Гаїті, Фіджі, Суматра, Ява, Шрі-Ланка. Рід носить давньогрецька назва шток-троянди Alcea rosea L.

Як правило, гібіскус - це вічнозелені або листопадні чагарники і дерева, але зустрічаються також багаторічні та однорічні трави. Серед них є дикі і окультурені рослини. Зустрічаються розкішні екземпляри зарубіжних гібридних гибискусов, добре відомих у різних країнах світу.

За велику любов до вологи в Америці один з видів називають "болотної мальвою". Там вони утворюють на вологих заплавних луках цілі зарості, пишно вкриті квітами. Гібіскус має багато назв - каркаде, червона троянда, червоний щавель, окра, кенаф, роза шарона, мальва Венеції, китайський розан.

Китайська троянда стала одним з ефектних кімнатних рослин, які можна вирощувати у великих кашпо або красивих вазонах. Чарівні одиночні квітки - прості, напівмахрові або махрові - можуть досягати в діаметрі 16 див. Спектр забарвлення квіток дуже різноманітний: від яскраво-червоного, малинового до помаранчевого і жовтого.

Квіти гибискуса називають "квіткою любові" і "квіткою прекрасних жінок" - вони є символом острова Гаїті, а в Індії їх вплітають у весільні вінки. Гібіскус - національна квітка Малайзії, де місцеві дівчата часто прикрашають себе яскравими квітками китайської троянди, які дуже ефектно виглядають на чорному волоссі. Вже на початку 18 століття тропічний гібіскус прикрашав деякі ботанічні сади Європи, підкоряючи відвідувачів пишним цвітінням. У висоту пишний кущ може досягати двох метрів, а живе близько 30 років.

Що представляє собою китайський розан?

В умовах культури і в кімнатному квітникарстві поширений вид китайської троянди, або гібіскус китайський (Hibiscus rosa-sinensis) - красиве вічнозелена оранжерейне рослина. Іноді його ще називають китайський розан. Цінують його за красу, невибагливість і швидке зростання. Кущ рослини з роками стає крупніше, розлогішими з пишною кроною і чудово підходить для оформлення просторих приміщень, холів, фойє, зимових садів, офісів.

Декоративний вічнозелений чагарник гібіскуса китайського (H. rosa-sinensis), висота якого на батьківщині досягає 3 м, а в домашніх умовах від 70 до 1,2 м заввишки. Рослина має темно-зелені соковиті листя, зверху глянцеві, зубчасті по краю. Досить легко гібіскус зацвітає при хорошому домашньому догляді великими, до 12-16 см в діаметрі квітками. Рясно цвіте з ранньої весни і до глибокої осені.

Квіти великі, прості, напівмахрові, різноманітного забарвлення: помаранчеві, жовті, червоні, рожеві або білі, не присутні тільки синій і чорний кольори. Екзотичний вид надають квіткам численні нитки золотистих тичинок, зрощені в довгу трубку, що висувається далеко від пелюсток. Ніжні пелюстки гибискуса можуть бути поцятковані штрихами, обрамлені по краю облямівкою, або прикрашені "очком" контрастного забарвлення. Колір листя можуть бути не тільки темно-зелені, але і строкаті (з рожевими і білими розводами).

Крім китайського розана, досить часто можна зустріти в кімнатному квітникарстві інший вид гибискуса з більш дрібними білими квітками - сирійська роза (H. syriacus). Ще її називають "берізкою" за схожість листочків з листям берези... - див. продовження: "Сирійська троянда".

Популярні сорти гібіскуса китайського

Останнім часом селекціонерами виведено велику кількість сортів і гібридів цього звичного і дуже улюбленої рослини. Найбільш популярні сорти "Гамбург" з махровими карміново-червоними квітками. "Троянда" з рожевими квітками середньої махровості; "Флорида" з великими немахрових червоно-оранжевими квітками.

  • 'Alicante' - квітки прості, червоні;
  • 'Ankara' - прості, жовті з червоною серцевиною;
  • 'Rosa' - квітки напівмахрові, рожеві;
  • 'Flamingo' - квітки рожеві з темною серцевиною, прості;
  • 'Paramaribo' - квітки червоні, прості;
  • 'Rio' - квітки прості, рожеві з темним центром;
  • 'Koenig' - квітки жовті, махрові;
  • 'Bangkok' - жовті з темно-бордовим центром, прості;
  • 'Bari' - світло-жовті з темним центром, прості;
  • 'Sunshine Purple' - квітки прості, насиченого рожевого кольору.

Прищепити до куща живці інших сортів зможе не кожен, тому, посадити в один квітковий вазон кілька сортів гибискуса чудова ідея... Виглядає просто приголомшливо! Ну а якщо є бажання, то можна щеплення декількох сортів на один кущ довірити фахівцю...

Червона троянда з Судану

Гібіскус сабдариффа (H. sabdariffa) або суданська роза, у якого листя, стебла і чашечки мають червонуватий відтінок і майже вся рослина, крім кореня, їстівне. У країнах природного зростання, молоде листя і пагони вживають в їжу в якості овочевого страви, а висушені пелюстки квіток входять до складу чаю "Каркаде".

Чай з квітів каркаде є національним єгипетським напоєм. Як безалкогольний напій у спеку п'ється гарячий червоний чай, також робиться холодний каркаде з цукром, що нагадує за смаком морс... Після в'янення квітки чашечки починають розростатися, збільшуються в кілька разів, і стають соковитими і "м'ясистими", яскраво червоного кольору. Їх використовують не тільки для чаю, але і роблять з них желе, соуси, компоти, використовують для забарвлення їжі, засолюють, маринують.

Застосовують гібіскус в медицині: листя і квітки, розтерті в однорідну масу, допомагають при злоякісних пухлинах. Кашку з квіток використовують для лікування карбункулів, виразок злоякісного походження. З квіток гибискуса отримують чорну фарбу для волосся і пурпурову для харчової промисловості.

Вирощування гібіскуса

Рослину можна вирощувати не тільки в горщиках, але і в об'ємних вазонах, прикрашають просторий зал або хол. Китайська троянда невибаглива, дуже швидко розростається і тривалий час радує нас своїми яскравими незвичайними квітками.

Бажано, щоб квітка перебував у добре освітленому місці, при цьому уникаючи прямих сонячних променів. Температура, при якій гібіскус в горщиках відчуває себе комфортно, повинна бути помірно теплою - від 13 до 21 градусів. Сильні перепади температури можуть стати причиною раптового скидання нирок. Потребують гібіскуси рясному поливі, субстрат повинен бути постійно злегка зволоженим. Періодично слід обприскувати листя. В період цвітіння гібіскус кімнатний слід регулярно підгодовувати мінеральними добривами.

Однак домашній гібіскус потребує своєчасної обрізки і формування кущика... Для того, щоб квітка ріс одним пишним кущем, відростки після цвітіння бажано скорочувати вдвічі. Ідеальний грунт для рослини - суміш з глини, піску і перегною. При пересадці у гибискусов рекомендується підрізати коріння.

На фото зображені гібіскуси з яскравими лійчастого квітками: 'Blue Ballerina' (Синя Баллерина); 'Матова Зливу'; "Love Story" (Любовний Роман) - одні з найбільш успішних та дуже красивих гібридів...

ПІДПИШІТЬСЯ НА ІНФОРМАЦІЙНИЙ БЮЛЕТЕНЬ

Введіть свою електронну адресу для нашого списку розсилки

Наші сторінки