Агава – догляд в домашніх умовах за кімнатною рослиною

Різні види агави дуже популярні в якості кімнатної рослини завдяки декоративного зовнішнього вигляду і невибагливості до умов утримання. Не винятком є і американська агава, догляд за якої в домашніх умовах заснований на забезпеченні «пустельного» клімату з максимальною освітленістю і відповідним температурним режимом.

НЕОБХІДНІ ІНСТРУМЕНТИ

Вода - Горщик для рослин - Гравій - Лійка - Лопата - мінеральні підгодівлі - Пісок

 

Різні види агави дуже популярні в якості кімнатної рослини завдяки декоративного зовнішнього вигляду і невибагливості до умов утримання. Не винятком є і американська агава, догляд за якої в домашніх умовах заснований на забезпеченні «пустельного» клімату з максимальною освітленістю і відповідним температурним режимом.

Зміст:


  • Особливості рослини
  • Умови утримання
  • Способи розмноження

Особливості рослини

Ця жива кімнатна прикраса прибула до нас з посушливих гір Мексики. Квітка агава американська зустрічається в суворому континентальному кліматі Північної Америки, Азії, країнах Південної Європи. На сьогоднішній день відомо понад 300 видів цього сукулентів, які відрізняються розмірами і забарвленням (від сизо-сіруватого до світло-зеленого, однотонні або з смужками жовтого кольору).

 

Квітка агава американська зустрічається в суворому континентальному кліматі Північної Америки, Азії, країнах Південної Європи

За будовою являє собою розетку товстих, м'ясистих листків, зібраних на дуже скороченому або нерозвиненому стеблі. Деякі види наділені гострими, злегка загнутими шипами або зубчиками, розташованими по краях листа. Що стосується розмірів, то в природі цей багаторічник може досягати навіть п'яти метрів у висоту, а доросла рослина карликових видів не перевищує 3-х сантиметрів. Життєвий цикл агави довгий, вона росте повільно, а квітконоси випускає лише один, рідше два рази на двадцять років. Зазвичай після цвітіння материнський кущ гине, продовжуючи своє життя у відводках.

Умови утримання

Американська агава потребує південного або південно-східного підвіконня

Успіх вирощування будь-якої рослини у домашніх умовах полягає в умінні створити необхідні умови, які повинні бути максимально наближені до природних. Лише коли ваша квітка буде відчувати себе «як вдома», вона буде чудово розвиватися і радувати вас здоровим зовнішнім виглядом. Тож розберемося, як доглядати за агавою.

  • Освітленість

Для кактусів і сукулентів наявність прямого сонячного світла життєвого необхідно. Американська агава потребує південного або південно-східного підвіконня з інтенсивним, яскравим освітленням. Навіть жарким літом палючі промені сонця не можуть зашкодити цій пустельній квітці і на відміну від інших кімнатних рослин, їй в цей час не потрібно захисне затінення.

Навпаки, в півтіні або на північних вікнах сукуленти поступово марніють, що і помітити вдається не відразу. Якщо рослина знаходилася в таких умовах, не варто її відразу виставляти на сонце – привчій її до світла поступово.

Агава американська, як втім і інші кімнатні рослини, важко переносить короткий зимовий світловий день, тому влітку її висаджують у відкритий грунт або на весь теплий сезон виносять на балкон.
  • Грунт

Згадуючи ботанічну батьківщину агави з бідними піщано-кам'янистими ґрунтами, потрібно і в домашніх умовах готувати відповідну грунтову суміш. Оптимальним буде співвідношення дернової, листової землі і крупного піску. Ще квітникарі рекомендують додавати велику цегляну крихту, яка посилить дренажні властивість субстрату.

В якості ємності для сукулентів вибирають широкі керамічні горщики з отворами в дні і 2-3-х сантиметровим шаром дренажу – дрібні камінчики, гравій. При пересадці важливо не заглиблювати кореневу шийку, а залишити над поверхнею грунту. Землю навколо не ущільнюють пальцями, щоб не обмежити доступ кисню до коренів, а розетку фіксують, обкладаючи навколо камінням. Після посадки решту поверхню засипають піском, дрібним гравієм, черепашками або вермікулітом. Таке укриття захищає кореневу систему від можливих перепадів температури за рахунок своєї низької теплопровідності.

  • Температурний режим

В силу своєї природи американська агава любить спеку, тому добре себе почуває в приміщеннях, де температура не опускається нижче 18 ⁰ С, але оптимальною вважається у діапазоні 22-28⁰С і навіть вище. Згубним може виявитися зниження до 10⁰С, тому взимку в домашніх умовах рослину потрібно захистити від припливу холодного повітря від віконного скла.

  • Вологість

Як і інша рослина пустельних місць, агава потребує дуже помірні поливах. Починаючи з весни і до кінця періоду вегетації досить поливати 1-2 рази на десять днів, чекаючи висихання верхнього шару грунту. Починаючи з середини осені та взимку полив поступово скорочують до одного разу на місяць.

Перевага сукулентів перед іншими кімнатними рослинами в тому, що вони чудово переносять сухе повітря міських квартир або офісів. Обприскування агаві не тільки не потрібно, але і може викликати загнивання, якщо вода потрапить в центр розетки.

  • Добрива

Американську агаву пересаджують не частіше одного разу в три-чотири роки, і враховуючи її повільний розвиток, на цей період поживних речовин, що містяться в грунті їй достатньо. Для мінеральної підгодівлі використовують спеціальні концентрати, призначені для кактусів і сукулентів, які зазвичай не містять органіки і азоту. Добрива вносять при поливі 1-2 рази в місяць тільки навесні і влітку.

  • Хвороби і шкідники

Захворюваннями рослина уражається рідко і причинами їх, як правило, буває неправильних догляд або погані умови утримання. А з шкідників, агаву частіше вражають щитівки або трипси. На початкових стадіях зараження ефективним методом боротьби стане протирання листя спиртовим або пивним розчином. При необхідності рекомендується скористатися хімічними препаратами.

Способи розмноження

Розмножується агава двома способами – насінням і пагонами. Перший варіант досить трудомісткий і сіянці, які довго розвиваються не скоро дадуть повноцінну красиву розетку. В домашніх умовах набагато практичніше і швидше отримати молоду рослину з пристовбурового нащадка. Для цього побіг акуратно відокремлюють від рослини, залишають на повітрі на 3-4 години, щоб на ранці утворилась прозора скоринка. Далі місце зрізу припудрюють деревною золою і фіксують камінчиками на злегка вологому піщаному субстраті. При сприятливих умови корінці з'являються досить швидко, після чого розетки пересаджують в горщики.

Кімнатна агава своїм декоративним зовнішнім виглядом вносить екзотичні нотки в інтер'єр і як одиночна рослина, і в квіткових композиціях.

ПІДПИШІТЬСЯ НА ІНФОРМАЦІЙНИЙ БЮЛЕТЕНЬ

Введіть свою електронну адресу для нашого списку розсилки

Наші сторінки