Інструкція по застосуванню трав

Можуть і нашкодити. Протипоказання у лікуванні травами. Існує перелік основних, найбільш сильнодіючих лікарських рослин і трав, застосування яких вимагає особливої обережності

Можуть і нашкодити. Протипоказання у лікуванні травами. Існує перелік основних, найбільш сильнодіючих лікарських рослин і трав, застосування яких вимагає особливої обережності.

Зараз дуже популярно лікування травами, але далеко не всі знають найголовніші правила лікування. Адже не кожна рослина підходить людині, тому слід правильно застосовувати траволікування. Фахівці попереджають, що при неправильному застосуванні лікарські рослини і трави не допомагають, а шкодять здоров'ю. Навіть найбезневинніші трави можуть викликати важкі наслідки, якщо застосовувати їх бездумно і безсистемно. Не покладайтеся повністю на мудрість народної медицини. Вибираючи конкретний засіб необхідно проконсультуватися зі своїм лікуючим лікарем. Пропоновані рецепти народної медицини найкраще застосовувати як доповнення до основного курсу лікування.

При лікуванні травами жінкам слід знати, що деякі рослини можуть діяти абортивно. Якщо жінка вагітна, то краще утриматися від лікування травами або дуже обережно підбирати трави. Іноді деякі трави можуть викликати алергічну реакцію. У цих випадках слід починати з микросбора і потім обережно через 5 - 7 днів додавати в збір по одному виду трав. Таким способом неважко виявити алерген. Регулярне, протягом тривалого терміну вживання звіробою може зробити людину "імпотентом".

Алое (столітник), якщо пити його в дозах, як рекомендують шанувальники гербалайфа, від 100 до 200 мл (при нормальній дозі 1 мл) може викликати виразку шлунка і прилив крові в області таза, що у вагітних жінок тягне передчасні пологи.

Якщо ви надмірно знервовані і вирішили попити валеріанку для заспокоєння, пам'ятайте, що на 5% настоянка діє з точністю до навпаки, тобто збудливо. Настоянку кореня валеріани більше двох тижнів не можна, настає звикання. Після закінчення цього терміну необхідно змінити настоянку. Наприклад, попити настоянку пустирника.

М'ята перцева в великих кількостях погіршує сон. Буркун, хоч і має, за деякими даними, здатність захищати організм від впливу радіації, підступний. Тривале застосування, загрожує внутрішніми крововиливами. Полин гіркий у великих кількостях отруйна, її тривале застосування може викликати судоми і навіть психічний розлад. Полин при перевищенні дозування здатна викликати галюцинації.

Широко розрекламований як засіб від всіх хвороб женьшень теж має ряд особливостей. Його не можна призначати дітям до п'яти років. При дуже великих дозах та тривалому застосуванні у дорослих може наступити перезбудження.

Перед тим як пити буряковий сік , його потрібно відстояти протягом кількох годин. Свіжий сік здатний викликати спазм судин. Цибулю теж не так нешкідливий. Якщо ви їсте щодня велику головку цибулі, можуть болі в серці. Цибуля загострює стенокардію та аритмію. Крім того, як хрін, часник, черемша , підвищує кислотність.

Волоські горіхи здатні викликати спазм судин головного мозку і головні болі, якщо з'їсти їх відразу більш 10шт. Шипшина смачний і корисний, але погано впливає на зубну емаль. Щоб цього уникнути, поївши шипшини, прополощіть рот.

Поряд з лікарськими травами, корисними для здоров'я, у природі зустрічаються рослини, що володіють отруйними властивостями. Як ними користуватися у разі необхідності і чого потрібно побоюватися при їх застосуванні (див. "Отруйні рослини").

Багато рослини і трави можуть бути отруйними, тому при лікуванні слід уважно і обережно ставитися до цих рослин. Наприклад, фіалка запашна, адоніс весняний або чистотіл отруйні, перед їх застосуванням обов'язково порадьтеся з лікарем. Отруйні: латаття біле - при прийомі строго дотримуватися дозування; конвалія травнева - приймати його слід дуже обережно. Тривале застосування препаратів фіалки триколірної і передозування можуть викликати блювоту, пронос і свербіння висип. Чага теж досить сильний засіб, тому перш ніж займатися самолікуванням, проконсультуйтеся зі своїм лікуючим лікарем.

Інструкція по застосуванню трав

Останнім часом стало модно лікуватися нетрадиційними методами, травами, медом та іншими дарами природи (фітотерапія – наука про лікування травами). Але найчастіше ми не знаємо, як поводитися цими «препаратами» незнання банально може призвести до серйозних наслідків. Про ази фітотерапії ми поспілкувалися з лікарем-фітотерапевтом Давиденко Тамарою Олександрівною.

- Тамара Олександрівна, розкажіть, будь ласка, про фітотерапії, наскільки вивчена ця наука, наскільки відомі трави сучасній медицині?

- Зазначу, що досі дуже багато трав не досліджені. Ми нічого не знаємо про їх властивості, показання і протипоказання. Раніше фітотерапію не викладали в медичних вузах, зараз викладають тільки на останньому курсі. Багато лікарі недостатньо знають про протипоказання. Сьогодні в Самарському державному медичному університеті проводиться вивчення складу трав і впровадження цих розробок у медичну практику. І це правильно, адже йде дуже багато реклами фитолекарств, а перш ніж що-небудь застосовувати, треба, як стверджує прислів'я «сім разів відміряти». Найчастіше рекламуються саме ті трави, хімічний склад яких ще не вивчений, або які вже вилучені з медичної практики через їхню токсичності або малоефективності. До речі випускається багато літератури по фітотерапії, дуже яскравою і барвистою. Але дивитися на картинки не варто. Часом книги, випущені до 1991 року набагато точніше, ніж сучасні. На власному прикладі зустрічалася в книгах з помилками, часом неприпустимими: наприклад, написано, що якась трава підвищує артеріальний тиск, а на ділі – знижує його. Різночитання зустрічаються навіть в одній книзі! Інтерес до фітотерапії провокує появу відповідних статей у пресі. Однак потрібно бути обережніше - деякі опубліковані рецепти легко можуть викликати ускладнення... Був у моїй практиці такий випадок – в одній газеті побачила неправильний рецепт, подзвонила і попросила з'єднати з автором статті. Ім'я автора дізнатися не вдалося. Буквально через кілька тижнів у мене на прийомі стали з'являтися люди з ускладненнями, викликаними прийомом настою за цим рецептом.

- Побутує думка, що природними ліками нашкодити неможливо, наскільки це вірно?

- На жаль, це найбільша помилка. Люди вживають настої і відвари трав без дозувань, не враховуючи особливості свого організму. Однак у трав багато протипоказань, і, якщо пити їх так, як роблять багато (наприклад, додавати в чай все, що попадеться під руку), то можна і нашкодити. Багато трави токсично діють на печінку і нирки, а багато відхаркувальні трави, крім основного дії, підвищують або знижують шлункову секрецію. При цьому у багатьох випадках необхідно враховувати і рівень артеріального тиску. Так що перша, і головна рекомендація – трави можна використовувати, тільки знаючи протипоказання. Не можна змішувати трави навмання, оскільки багато з них просто несумісні: одна з трав знищить корисні властивості іншого. Крім того, трави можуть вступати в хімічні реакції і утворювати нові сполуки з непередбачуваним лікувальним ефектом.

- Поясніть тоді, які є протипоказання при лікуванні травами?

- Як уже згадувалося вище, підбір трав для лікування повинен бути строго індивідуальним. Деякі препарати необхідно з обережністю застосовувати під час вагітності, так як вони токсично діють на печінку, нирки, центральну нервову систему плода. До мимовільного викидня або передчасних пологів веде вживання шавлії, пижма, материнки, петрушки, великих доз шипшини і т. д. Токсичну дію на плід надають звіробій, багно, мордовник, термопсис, барбарис і т. д. Багато трави також не можна застосовувати годуючим мамам, оскільки вони, впливаючи на дитину, в подальшому можуть викликати серйозні захворювання. Причому в цьому випадку нікому і в голову не приходить, що це результат неправильного застосування трав.

- Які ж тоді правила застосування трав у медицині?

- Перш за все, дуже важливе дозування: не можна пити настої і відвари трав склянками. Тут діє те ж правило, що і для медицини лікарської – при призначенні певних таблеток, ви ж не п'єте відразу всю упаковку, а строго дотримуєтеся норму, усвідомлюючи можливі несприятливі наслідки передозування! Так і в фітотерапії.

Важливо і те, коли ви п'єте той чи інший відвар – до, після або під час їжі... Дітям трави треба призначати дуже обережно, так як їх дозування залежить від віку та ваги. Причому для дітей починаємо застосовувати трав'яні ліки з 1/12 від дози дорослого людини. Перевищуючи її, можна порушити фізичний, психічний розвиток, гормональний фон дитини, так як багато трави (м'ята, меліса, хміль, солодка, материнка, ромашка) містять у своєму складі фітоестрогени (жіночі статеві гормони). А деякі трави, діючи через гіпоталамус, можуть стимулювати зайву гормональну активність організму, що веде до порушень зі всіма витікаючими звідси наслідками. Після 60 років доза, також як і в дитячому віці (до 1 року життя до 25 років), повинна бути зменшена.

Важлива і тривалість курсу лікування: наприклад, деякі жовчогінні трави можна застосовувати не більше двох тижнів з подальшою перервою. Якщо приймати їх довше, вони почнуть гальмувати вироблення жовчі або виснажувати печінкові клітини (наприклад, тривале застосування безсмертника може призвести до цирозу печінки). Токсичні дії трав можуть виражатися і в ураженні нирок, зниження рівня гемоглобіну, появі судом і галюцинацій. Так, до зниження показників гемоглобіну веде полин, тому вона протипоказана хворим анемією. Застосування деревію може призвести до висипів, головних болів. А прийом звіробою підвищує тиск і знижує потенцію у чоловіків.

- У яких областях медицини застосування трав вважається найбільш ефективним? І як правильно приготувати настій або відвар?

- Кожна трава містить комплекс біологічно активних речовин. Іноді трава володіє різними властивостями. Причому, сильно може бути одне з них і це властивість фітотерапевти називають вираженістю дії. Лікарі складають «порівняльну характеристику основних механізмів впливу лікарських рослин», таким чином пацієнтам призначається саме та трава, у якій яскраво виражено потрібну властивість.

Що ж стосується способу приготування, то з однієї і тієї ж трави, заварюючи її по-різному, можна отримати і різне ліки. Тут впливає ряд факторів: ступінь подрібнення рослинної сировини, кількість рідини, режим настоювання і охолодження. Наприклад, якщо частинки рослинної сировини будуть більше потрібного розміру, то лікарські речовини повністю не извлекутся, і ми отримаємо просто забарвлену воду зі слабким лікувальним дією. Якщо сировина подрібнене у порошок, то в розчин виходить велика кількість баластних речовин, часто з негативним терапевтичною дією.

Якщо витримати на водяній бані препарат більш тривалий час, ніж треба, то вже виділені речовини зруйнуються, а почнуть виділятися інші. Також і з охолодженням, після якого обов'язково траву проціджувати. Якщо процідити раніше, то не извлекутся ті речовини, які повинні вийти в розчин. Якщо пізніше, то виділені речовини або почнуть руйнуватися, або знову будуть йти в траву або випадають в осад, тобто ми їх втрачаємо. А деякі трави ми проціджуємо відразу після зняття з водяної бані, наприклад містять дубильні речовини, зокрема кора дуба.
Ось, до речі, приклад. Фитотерапевтам відомо 6 різних методів заварювання вівса: від дисбактеріозу, екземи, цукрового діабету, панкреатиту і т. д. Причому всі вони різні! Термін придатності будь-якого настою або відвару – 2 доби за умови зберігання в холодильнику з моменту заварювання. Виняток тут становить рослина нирковий чай – його потрібно заварювати щодня. І ще: не рекомендую заварювати траву в пакетиках, так як лікувальний ефект від них мінімальний (порівняйте заварений листовий чай або чайні пакетики, зрозумієте різницю).

- І все-таки можна з допомогою фітотерапії вилікувати якесь захворювання?

- Трави це не панацея. Але в деяких випадках таке лікування дійсно виступає як основний метод, а в деяких випадках як допоміжний. Наприклад, застудні захворювання, гострий бронхіт, загострення деяких хронічних захворювань (гастрит, виразкова хвороба, холецисто-панкреатит, гострий цистит, загострення хронічного пієлонефриту та ін) можна пролікувати тільки за допомогою трав. А при таких захворюваннях, як цукровий діабет, захворювання суглобів, захворювання щитовидної залози, атеросклероз, деякі захворювання серця фітотерапія лише доповнення до медикаментозного. Деякі захворювання лікуються чергуванням медикаментозного лікування і фітотерапією. Наприклад, при гострому пієлонефриті – 1 тиждень хіміопрепарати, наступні три – лікування травами, потім цей курс повторюється. У деяких випадках фітотерапією можна досягти кращих результатів.

- А що фітотерапевти вважають більш ефективним – прийом препаратів з однієї трави або з декількох

- Зараз з'явилося багато лікувальних бальзамів, що складаються з великої кількості трав, але так як кожна трава має своє протипоказання, дуже важко підібрати пацієнта, якому всі ці трави були на благо. Така ж ситуація і з чаями.

- Всі ми знаємо такі поширені трави, як звіробій, кропива, подорожник... Що краще: зібрати траву самому або ж купити в аптеці? Безпечно самому збирати трави?

- На жаль, визначити, лікарська трава чи ні, складно. Наприклад, у Самарській області існує 4 види звіробію, з яких один лікарський, два – даремні, а четвертий – отруйний. Яку ви зібрали? Деколи визначити вид трави може тільки фахівець з допомогою мікроскопа (особливо складно визначати рослини сімейства зонтичних, серед яких багато небезпечних для життя). Тому самим краще не збирати та не купувати на вулицях, так як дуже часто продають трави в кращому випадку марні. Дуже часто під виглядом ромашки, продається трехреберник непахучий. Звичайно, глід, липовий цвіт важко сплутати з чим-небудь, тому такі трави можна збирати. Але і тут треба дотримуватися правил збору: ні в якому разі не збирати трави у місті, біля доріг і жвавих магістралей. Іноді людина просто не знає, що саме застосовувати – листя, траву (стебла), коріння або квітки. При деяких захворюваннях краще застосовувати квітки, при інших – листя. А в сучасній літературі це часто не відображено, написано тільки назва рослини. В ідеалі людина може купити траву в аптеці і сам, за рецептом фітотерапевта, зробити необхідний відвар.

- В аптеках зараз різноманітність фірм, що представляють фитотерапевтическую продукцію. А які Ви порекомендуєте?

- Найбільш якісні трави випускають державні організації. Приватні фірми допускають багато домішок, а іноді навіть плутають назва трави. З відомих порекомендую трави з Красногорська, Краснодара і Анапи. У нас в Самарській області займаються вирощуванням лікарських трав в Сергіївському районі.

- Ефективні трави в косметології?

- Так, трави, фрукти широко використовуються. Але краще, якщо ви нанесете на обличчя крем не з полуницею, а саму полуницю зі сметаною, наприклад. Так буде набагато ефективніше.

- Які ж переваги дає лікування травами?

- Основними перевагами фітотерапії є: природність поєднань хімічних сполук, багатокомпонентність лікувального ефекту, менша кількість ускладнень і побічних дій (при правильному застосуванні), більш м'який вплив. Але потрібно бути дуже обережними і обов'язково перед застосуванням проконсультуватися з лікарем.

ПІДПИШІТЬСЯ НА ІНФОРМАЦІЙНИЙ БЮЛЕТЕНЬ

Введіть свою електронну адресу для нашого списку розсилки

Наші сторінки